S početkom proljeća naša se pozornost ponovno usmjerava na čišćenje i oslobađanje tijela od toksina. Međutim, često postoji nedostatak jasnoće oko procesa detoksikacije, što rezultira uobičajenim pogreškama koje mogu pogoršati situaciju. Tijekom nedavnog posjeta Klinici RTS, dr. Dejan Čubrilo dao je dragocjene uvide u principe detoksikacije i naglasio važnost izbjegavanja ovih uobičajenih pogrešnih koraka.
Za rješavanje problema s visokim kolesterolom i masnom jetrom nužno je pristupiti postupku detoksikacije. Dr. Čubrilo istaknuo je činjenicu da je masna jetra u određenoj mjeri prisutna kod svakog pojedinca. Posljedično, to rezultira povišenom razinom inzulina, jer inzulin igra ključnu ulogu u regulaciji šećera i pomaže u probavi.
Tijekom dana, sve varijacije u razinama inzulina neizbježno će dovesti do nakupljanja masti u jetri. Primarna svrha inzulina je olakšati ovaj proces. Dr. Čubrilo naglašava kako je ključno shvatiti da kolesterol ne potječe iz hrane koju konzumiramo. Dok svakodnevna konzumacija ćevapa, hamburgera i prevelikih porcija može rezultirati probavnim smetnjama i intoksikacijom, zapravo povišena razina inzulina igra značajnu ulogu u stvaranju kolesterola.
Povišene razine inzulina potiču jetru, poznatu po svojoj ulozi kao pogon za proizvodnju kolesterola, da stvara povećanu količinu kolesterola. Važno je napomenuti da osobe s visokim razinama kolesterola često pokazuju povišene razine inzulina, i obrnuto, oni s povišenim razinama inzulina imaju tendenciju također imati visoke razine kolesterola.
Za učinkovito upravljanje kolesterolom ključno je regulirati razinu inzulina. Liječnik je naglasio da, iako loš kolesterol sadrži manje kolesterola od dobrog kolesterola, ipak može predstavljati zabrinutost. Iznenađujuće, loš kolesterol zapravo olakšava transport tvari potrebnih za sintezu hormona. Stoga je imperativ prepoznati da loš kolesterol nije sam po sebi “loš”.
Dr. Čubrilo objašnjava da se štetni učinci kolesterola na naše blagostanje očituju kada doživi oksidaciju, ometajući njegovu sposobnost učinkovitog prijenosa tvari potrebnih za sintezu hormona. Ovaj oksidirani oblik kolesterola ima tendenciju prianjanja na određena područja, pokrećući napredovanje ateroskleroze. Dr. Čubrilo naglašava da je riječ isključivo o oksidiranom kolesterolu, tvrdeći da neoksidirani kolesterol ne predstavlja nikakvu štetu. Ovo naglašava alarmantan značaj održavanja optimalne razine kolesterola.
Važno je napomenuti da se ne smije svako mjerenje kolesterola od 6 ili 6,5 tumačiti kao katastrofalan događaj ili izrazito negativan rezultat. Umjesto toga, označava prekomjernu proizvodnju kolesterola, potencijalno uzrokovanu stimulacijom inzulina, nedovoljnom eliminacijom putem žuči ili oksidativnom štetom. Kao rješenje, pacijentima se preporučuje uključivanje antioksidansa u svoju rutinu i promicanje konzumacije raznovrsne hranjive hrane, posebice voća i povrća.
Kontrola razine inzulina važan je čimbenik koji treba uzeti u obzir. Ključno je voditi računa o unosu šećera kako bismo izbjegli preopterećenje gušterače. Dodatno, dr. Čubrilo savjetuje korištenje male količine kave za aromu jela kada su u pitanju masnoće. Drugi aspekt na koji se treba usredotočiti je regulacija eliminacije. To uključuje stimulaciju žučnih kanala kako bi se osiguralo pravilno izbacivanje žuči u crijeva, što se može postići konzumacijom određenih biljaka. Kako biste pomogli u ovom procesu, preporuča se uživati u osvježavajućoj limunadi s daškom đumbira. Limun stimulira kanal dok đumbir potiče opuštanje, čineći proces eliminacije lakšim. Vrijedno je napomenuti da je mišljenje da je najučinkovitiji način detoksikacije organizma konzumacija svježe cijeđenih sokova od voća i povrća netočno. Prema dr. Čubrilo, konzumacija ovih sokova više puta dnevno može dovesti do skoka razine inzulina sličnog onom kod testa opterećenja glukozom.
Osiguravanjem točnog razumijevanja točne razine šećera i optimalne doze soka možemo u potpunosti iskoristiti njegov učinak, ističe dr. Čubrilo. Povećanje razine inzulina učinkovito će spriječiti razgradnju potkožnog masnog tkiva i pridonijeti povećanju proizvodnje kolesterola, što će u konačnici dovesti do razvoja masne jetre. Ključno je uključiti određene elemente, poput vlakana i masti (kao što su sjemenke), u sok kako bi se regulirao odgovor gušterače. Ovaj pristup smirivanju gušterače ne samo da poboljšava dobrobit našeg probavnog sustava, već služi i kao hrana za korisne bakterije, omogućujući im da se bore protiv štetnih bakterija s najvećom učinkovitošću.
Liječnici naglašavaju važnost održavanja dobrog funkcioniranja želuca, obilnog enzimima, jer pretjerani stres može iscrpiti te vitalne tvari. Značajan problem tijekom prehrane izazvane stresom je nedostatak enzima. Važno je napomenuti da su masnoće, pa tako i maslinovo ulje, strogo zabranjene tijekom procesa detoksikacije jer se prema preporukama liječnika smatraju opterećujućim. Jetra, kada je izložena toksinima, postaje preopterećena i nesposobna učinkovito detoksificirati tijelo. Posljedično, nije mudro dodati zadatak prerade masti već preopterećenoj jetri.
Umjesto konzumiranja značajne količine hrane, savjetuje se dati jetri priliku da se oporavi. Jedna od mogućnosti je odabrati meso koje se priprema u vodi, bez upotrebe ulja, te ga sljubiti s obilnom porcijom povrća. Time ćete dobiti hranjiv obrok koji neće pridonijeti stanju opijenosti. Osim toga, liječnik snažno obeshrabruje konzumaciju jaja i mlijeka kao dio ovog režima detoksikacije. Prema riječima liječnika, osobama starijim od 30 godina može biti posebno teško konzumirati mlijeko, jer mliječni proizvodi mogu predstavljati značajnu prepreku koju nije lako premostiti. Važno je napomenuti da je korištenje čajeva za detoksikaciju strogo zabranjeno.
Kada liječnik objašnjava učinke zatvora na crijeva, naglašava se da ona postaju stegnuta i ograničena u pravilnom funkcioniranju. Posljedično, svaki pokušaj nasilnog izazivanja pražnjenja crijeva može potencijalno oštetiti i iscrpiti već iscrpljena crijeva. Za revitalizaciju probavnog sustava bitno je poboljšati proizvodnju stanične energije. Liječnik sugerira da se masno tkivo, koje služi kao optimalan izvor masti, može pretvoriti u energiju. Nažalost, inzulin ometa proces sagorijevanja masti. Međutim, reguliranjem razine inzulina može se učinkovito stimulirati oslobađanje masti, pospješujući njezinu pretvorbu u energiju. Kada se detoksikacija može smatrati uspješnom? Prema medicinskim stručnjacima, postizanje uspješne detoksikacije uključuje ponovno uspostavljanje redovite funkcije crijeva.