U trenutnom okruženju, samo pregledavanje životopisa i vođenje tradicionalnih intervjua nije dovoljno za pronalaženje idealnog zaposlenika. Posljedično, poslodavci moraju primijeniti niz strategija, od kojih su neke toliko jednostavne da bi kandidati mogli zanemariti psihološke procjene, nesvjesno se baveći implikacijama procjene.

  • Na primjer, poziv na kavu ili čaj tijekom intervjua može uvelike utjecati na šanse kandidata. 1. Šalica kave se nudi s određenom svrhom. U posljednje je vrijeme među poslodavcima sve popularniji test “šalica kave”. Obično na početku razgovora poslodavac pozove kandidate u kuhinju i posluži ih kavom. Poslodavac nakon razgovora pomno pazi na to kako kandidat rukuje šalicom – raspituje li se gdje će je staviti, ostavlja li je na stolu ili je samoinicijativno opere u kuhinji.

Trent Innes, voditelj tvrtke za razvoj računovodstvenog softvera Xero Australia i tvorac ovog pristupa, tvrdi da ova tehnika daje bolji uvid u karakter i ponašanje pojedinca u usporedbi sa standardnim odgovorima na intervjuu. Dodatno, može pokazati koliko se brzo kandidat može prilagoditi timu. U ovoj situaciji najučinkovitije je da se nakon razgovora uputite u kuhinju i sami operete šalicu.

  • 2. Strategija koju koristi vaš poslodavac uključuje namjerno tjeranje vas da čekate. Test “šalice kave” služi kao bezopasan trik. Međutim, ako kandidat dođe ranije na razgovor u 9 ujutro, može doći do komplikacija. Poslodavac bi i dalje mogao biti zauzet, što bi dovelo do čekanja od 10 minuta, zatim još 10 minuta i nakon toga dodatnih 15 minuta. Ovaj pristup može pokazati kandidatovu sposobnost da održi emocionalnu otpornost u stresnim situacijama i njihov istinski interes za osiguravanje pozicije. 3. Bez upozorenja, ispitivač počinje vikati.

Ovo vikanje, zajedno s korištenjem vulgarnosti, služi za stvaranje scenarija visokog pritiska i procjenu koliko dobro kandidat upravlja stresom. Profesionalci preporučuju da ostanete prisebni i da na te upite odgovorite što je smirenije moguće. 4. Neočekivani zahtjev dolazi od strane ispitivača, koji vas upućuje da skočite kroz prozor. Kandidat za posao mogao bi ovaj neobičan zahtjev dočekati kao neželjeno iznenađenje. Ovdje poslodavac želi procijeniti kandidatove sposobnosti kreativnog razmišljanja.

  • Jedan pristup za snalaženje u ovom scenariju je da se smjestite na prozorsku dasku, a zatim se spustite na pod sobe za intervju, budući da ne postoji određeno područje za slijetanje. Druga taktika je iznenaditi svog poslodavca postavljanjem protupitanja koje predstavlja obostrano korisnu situaciju: „Koje će prednosti tvrtka dobiti od mog skoka? 5. Poslodavac se bez ikakvog upozorenja počinje ponašati neuobičajeno. Alternativno, neobično ponašanje ispitivača može biti strategija.

Na primjer, ispitivač se može usredotočiti na zaslon svog računala ili napustiti prostoriju kako bi odgovorio na telefonski poziv dok je intervju u tijeku, učinkovito ignorirajući kandidata. Ovaj pristup pokazuje kako kandidat može preusmjeriti fokus ispitivača ili primijeniti strategije za rješavanje situacije. Jedna posebno korisna taktika je zatražiti od ispitivača da intervju odgodi za kasniji datum. 6. Cijeli tim upoznaje kandidata tijekom upoznavanja.

  • Nakon intervjua može postojati prilika da se kandidat poveže s potencijalnim kolegama, bilo tijekom radnog vremena ili nakon posla. Ova gesta je više od puke pristojnosti; služi kao način na koji poslodavac može ocijeniti mišljenja svojih zaposlenika o kandidatima. Olovka pada na pod kad ju je šef pustio.

Pronicljiva strategija za poslodavce da razlikuju reaktivne kandidate od onih koji su istinski motivirani jest pustiti olovku da padne i promatrati kako će kandidat odgovoriti. Kandidati koji brzo posežu za olovkom vjerojatnije će dobiti pozitivnu ocjenu za poziciju, dok oni koji zastanu i čekaju da je ispitivač dohvati olovku možda neće biti odabrani. Jeste li doživjeli slične ocjene tijekom intervjua? Pozivamo vas da podijelite svoje mišljenje u komentarima!