Željezo je jedan od najbitijih suplemenata koje naše tijelo teba. S obzirom da mnogi ne znaju ni koju hranu da jedu kako bi unjeli željezo niti koja je svrha željeza u našem tijelu, danas ćemo pisati o 6 najčešćih pokazatelja da vam nedostaje željezo u krvi.
Prema Američkom društvu za hematologiju, nedostatak željeza može imati značajne posljedice za žene, djecu, vegetarijance i vegane, a koje proizlaze iz smanjenja ili potpunog nedostatka rezervi željeza.
Suprotno tome, funkcionalni nedostatak željeza, koji utječe i na muškarce i na žene, javlja se kada su prisutne odgovarajuće rezerve željeza, ali ostaju nedostupne.
Anemija uzrokovana nedostatkom željeza može nastati zbog različitih čimbenika. Tijelo se može boriti s apsorpcijom željeza ili možda postoji neadekvatan unos hrane bogate željezom. Osim toga, tjelesna potražnja za željezom može premašiti uobičajene potrebe ili može doći do gubitka krvi koji premašuje tjelesnu sposobnost za nadoknadu. Nadalje, elementi kao što su spol, način života, postojeća zdravstvena stanja i dob mogu povećati rizik od razvoja nedostatka željeza, kao što je primijetio New York Post.
Kao što su primijetili medicinski stručnjaci i istraživači, najčešći simptomi povezani s nedostatkom željeza obuhvaćaju:
– duboki umor ili malaksalost – glavobolja – vrtoglavica – ohlađeni ekstremiteti – smanjeni apetit – blijeda put.
- Medicinski stručnjaci preporučuju povećanje unosa željeza u prehrani kako bi se spriječio nedostatak razine željeza. Prema Klinici Mayo, pojedinci mogu povećati unos željeza uključivanjem crvenog mesa, peradi, svinjetine, graha, graška, plodova mora, tamnog lisnatog povrća, grožđica, marelica, suhog voća, orašastih plodova i žitarica obogaćenih željezom u svoju prehranu.
Ako se uključivanje hrane bogate željezom pokaže teškim, Cleveland Clinic predlaže razmatranje dodatka željeza ili multivitamina. Takve alternative mogu pomoći u podizanju ili održavanju razine željeza.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.