Internetski portali svakodnevno nude vrijedne savjete koji vam mogu uvelike pomoći u njegovanju vašeg vrta. Kako se približava početak proljeća, značajan broj štetočina napada vaše mlade biljke, zbog čega je ključno da se unaprijed pripremite.

Vjerojatno vam nikad nije palo na pamet da posipate svoje dvorište šećerom. Ipak, nakon usvajanja ove informacije, mogli biste se naći u situaciji da preispitujete svoje stajalište. David Attenborough, poznati britanski prirodoslovac, iznio je prilično neortodoksan, ali nevjerojatno vrijedan prijedlog za pojedince koji su strastveni u očuvanju okoliša. Neosporno je da bi to trebao biti cilj svakoga od nas.

U današnje vrijeme većina hrane prolazi tretman pesticidima, što naglašava važnost očuvanja preostalih ostataka prirodnog svijeta. Pčele, ključni oprašivači, snose odgovornost za prehranu do 90 posto globalne populacije, pridonoseći tako stvaranju jedne trećine naše prehrane. Kako bi podržali prehrambene potrebe pčela i zajamčili njihovu sposobnost da se vrate u svoje košnice, David predlaže jednostavan čin ostavljanja žlice šećera u vašem dvorištu.

  • Prema izvješću 24 Seven, prilično je zapanjujuće saznati da pčele često osjećaju umor i nailaze na poteškoće kada se pokušavaju vratiti do svojih košnica zbog velikih udaljenosti koje su već prešle. Dajući im sredstva za obnavljanje energije, možemo osigurati njihov uspješan povratak. Posljedice nestanka pčela iz našeg ekološkog sustava bile bi katastrofalne, a naša uporaba pesticida nedvojbeno doprinosi ovom problemu. Unatoč tome, bitno je prepoznati da pad populacije pčela nije isključivo krivnja ljudi; čimbenici poput urbanizacije i klimatskih promjena također značajno pridonose ovom padu.

Prema riječima Attenborooa, odsutnost pčela ostavila bi čovječanstvo sa samo četiri godine postojanja. Kako biste se zaštitili od potencijalne devastacije ovih ključnih oprašivača i osigurali njihovu povremenu prisutnost u vašem vrtu, nužno je pomiješati jednake količine šećera i vode i postaviti na vidljivo mjesto. Davanjem ovog pripravka, pčele će nadoknaditi svoju razinu hidratacije i steći vitalnu energiju potrebnu za nastavak vitalnog rada, što je od golemog značaja za našu ukupnu dobrobit.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.