Čak i ako je lubenica bila čuvana u hladnjaku, važno je biti oprezan pri njezinoj konzumaciji. Čuvamo li cijelu lubenicu u hladnjaku, ona može zadržati svježinu čak dva tjedna. Međutim, zbog ograničenog prostora, većina pojedinaca odlučuje prerezati ga na pola, konzumirajući jedan dio odmah, a preostalu polovicu staviti u hladnjak za kasniju konzumaciju.

Za optimalno čuvanje, preporuča se staviti svježe izrezanu lubenicu u hermetički zatvorenu posudu, osiguravajući temperaturu od 4 stupnja Celzijusa. Pridržavajući se ovih smjernica, lubenica će zadržati svježinu u trajanju od tri do pet dana.

Da biste prepoznali lubenicu koja se pokvarila, važno je uzeti u obzir nekoliko ključnih čimbenika. Kada kupujete, odlučite se za lubenicu koja još uvijek ima živahnu peteljku, ako je moguće. Osim toga, pažljivo pregledajte vanjski dio lubenice i uvjerite se da nema vidljivih znakova oštećenja ili promjene boje na kori.

Prije posluživanja lubenice koja je izrezana i ohlađena, važno je svaki put provjeriti njezinu svježinu. Meso lubenice treba biti čvrste i hrskave strukture. Obratite pažnju na dno posude u kojoj je bila pohranjena – ako primijetite sluzav sok, to znači da lubenica više nije za konzumaciju.

Kako biste odredili svježinu lubenice, odvojite trenutak i nježno udahnite njenu aromu. Svježa lubenica odisat će ugodan, nježan i sladak miris. Međutim, ako osjetite kiselo ili neugodan miris, preporučljivo je odbaciti ga.

Ako postoji ikakva neizvjesnost, mogu se uzorkovati porcije. Ako lubenica pri gutanju pokaže kiselost ili izazove neugodan osjećaj, dosegla je točku u kojoj više nije preporučljiva konzumacija.

Ako ste se prepustili konzumiranju pokvarene lubenice, što je za posljedicu imalo nesretnu okolnost da pojedete ustajalu lubenicu, mogli biste osjetiti sljedeće simptome koji ukazuju na želučane smetnje:

  • Često se javljaju simptomi kao što su grčevi, bolovi u trbuhu, česti proljev s mekom ili vodenastom stolicom, uz mučninu, povraćanje, povišenu tjelesnu temperaturu, pojačano znojenje i drhtavicu.
    glavobolja
    slabost.

Pokvarena hrana može sadržavati bakterije kao što su salmonela, escherichia coli ili listerija, koje su obično odgovorne za uzrok simptoma. Preporučljivo je posavjetovati se s liječnikom ako simptomi postanu izrazito ozbiljni.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.