Kada se pojedinci nađu u stisci s vremenom ili putuju, unaprijed zapakirana juha predstavlja se kao zgodna alternativa domaćoj. Nažalost, značajan broj pojedinaca i dalje nije svjestan štetnog utjecaja koji to može imati na njihovu dobrobit.
Unatoč praktičnosti i izboru okusa koje nude juhe u vrećicama, one možda nisu najhranjivija opcija. Iako mogu poslužiti kao prikladna alternativa, osiguravajući četiri porcije juhe u samo nekoliko minuta, važno je uzeti u obzir nekoliko čimbenika ako ih često konzumirate.
Što juhu iz vrećice čini nezdravom?
Zdravstvene implikacije konzumacije juhe iz vrećice su nepovoljne zbog visokog udjela soli i rezanaca od bijelog brašna. Posljedično, omjer ugljikohidrata je povišen, što predstavlja posebnu zabrinutost u pogledu transmasti, koje su nezasićene masne kiseline, i pojačivača okusa.
Prekomjerne razine natrija koje se nalaze u juhi u vrećicama predstavljaju značajan problem. Dok je natrij neophodan za regulaciju krvnog tlaka i rad mišića, preveliki unos može rezultirati hipertenzijom, bolestima srca i problemima s bubrezima. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) savjetuje odraslima da ograniče unos natrija na 2300 miligrama dnevno, a jedna porcija juhe u vrećici može sadržavati do polovice te preporučene količine.
- Konzervansi i aditivi često se nalaze u juhama u vrećicama, a služe u svrhu produljenja roka trajanja i poboljšanja okusa. Iako se ovi aditivi općenito smatraju sigurnima u malim količinama, produljena konzumacija može dovesti do štetnih učinaka na zdravlje. Na primjer, osjetljivi pojedinci mogu imati glavobolje i druge zdravstvene probleme zbog aditiva kao što je mononatrijev glutamat (MSG).
Iako su juhe iz vrećice prikladne, obično nemaju hranjivu vrijednost. Obično sadrže vrlo malo povrća i proteina, što ih čini nedostatnim izvorom esencijalnih nutrijenata. To može rezultirati nedostatkom vitalnih vitamina i minerala u nečijoj prehrani. Možda se to ne vidi odmah, ali juhe iz vrećice često sadrže dodane šećere i nezdrave masnoće. Ove komponente poboljšavaju okus, ali također povećavaju sadržaj kalorija, što potencijalno dovodi do debljanja i raznih zdravstvenih problema.
Ne preporučuje se redovita konzumacija juha u vrećicama, dva do tri puta tjedno. Preporučljivo je ograničiti učestalost konzumiranja ovih juha.
Net.hr sugerira da je za promicanje boljeg zdravlja i prehrane preporučljivo odlučiti se za domaću juhu od svježih namirnica umjesto već zapakiranih. Ako unaprijed pripremite domaće juhe i zamrznete ih u porcijama, one mogu biti jednako praktične kao i njihove varijante u vrećicama. Donošenje zdravih odluka može imati značajan utjecaj na opću dobrobit i prehrambeni unos.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
- Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.