– Na našim prostorima, vlada mišljenje da ako si bolestan, ili ako je napolju hladno i snježno je vrijeme, onda se pije čaj. Međutim, pravi prirodan čaj od šumskih trava se mora piti bar dva do tri puta tjedno….
Kada se suoče sa zdravstvenim problemima, mnogi se pojedinci odlučuju za lijekove kao rješenje. Međutim, ti lijekovi mogu pogoršati problem i izazvati nuspojave. U svakom slučaju, kada se suočite s bilo kojim zdravstvenim problemom, povjerite se ljekovitoj moći prirode. Predstavljamo majčinu dušicu, izuzetnu biljku poznatu po svojim ljekovitim svojstvima. Majčina dušica, biljka poznata po svojim dobrobitima za zdravlje, služi kao izvrstan izvor esencijalnih minerala, uključujući željezo, kalij i kalcij. Štoviše, posjeduje snažna antioksidativna svojstva.
Majčina dušica posjeduje različita ljekovita svojstva, koja uključuju: Redovita konzumacija prirodnih napitaka pruža brojne zdravstvene prednosti, što ih čini vrijednim dodatkom svakoj wellness rutini. Utvrđeno je da ovi napitci pomažu u liječenju reumatoidnog artritisa, smiruju kašalj i bronhitis, reguliraju krvni tlak te ublažavaju simptome kroničnog umora i astme. Nadalje, potiču proizvodnju crvenih krvnih zrnaca i bore se protiv vrtoglavice i multiple skleroze. S tako širokim rasponom prednosti, uključivanje prirodnih napitaka u vaš dnevni režim može uvelike poboljšati vaše cjelokupno blagostanje. Za ovaj recept trebat će vam mala količina majčine dušice, svježe ili suhe, uz šalicu vode i izborni dodatak meda. upute: Započnite pranjem timijana i stavljanjem u zdjelu.
Prokuhajte vodu i pažljivo je prelijte preko majčine dušice. Nakon što ostavite da se natopi nekoliko minuta, ocijedite smjesu. Za one koji žele slađi okus, dodajte med. Dosljedno konzumirajte ovaj pripravak na dnevnoj bazi i nedvojbeno ćete cijeniti pozitivne rezultate koje donosi. Izuzev onih koji smatraju da čaj treba piti samo tijekom bolesti, teško je pronaći nekoga tko može odoljeti draži tople šalice čaja ili biljne zamjene, bilo da se radi o redovitoj pojavi ili povremenom uživanju.
Ipak, važno je uvjeriti one iz prve skupine da doista postoji jaka korelacija između različitih vrsta čaja i njihovog utjecaja na dobrobit. Prema Okakuri Kakuzo, poznatom japanskom učenjaku iz 19. stoljeća, čaj je u početku služio u medicinske svrhe prije nego što je postao poznat kao napitak. U svojoj renomiranoj publikaciji ‘Knjiga o čaju’, Kakuzo se prvenstveno bavi povijesnim aspektima konzumacije čaja, s posebnim naglaskom na filozofske temelje tradicionalne japanske ceremonije čaja. Sada je očito da su Kakuzove tvrdnje bile točne.
Nedavne studije o globalnoj povijesti konzumacije čaja potvrđuju ideju da se u napitku u početku nije prvenstveno uživalo zbog njegovih ugodnih ili umirujućih učinaka. Zapravo, profesor Victor Henry Mair sa Sveučilišta u Pennsylvaniji, autor “Prave povijesti čaja”, tvrdi da je popularnost čaja (odnosno na samu biljku, a ne na razne proizvode od čaja koji su dostupni u trgovinama) proizašla iz njegove ljekovitosti. atributi. Većina vrsta čaja koje se danas široko konzumiraju, uključujući crni, zeleni i bijeli čaj, mogu se pripisati različitim kultivarima biljke čaja.
Međutim, vrijedi napomenuti da postoje brojne druge biljke, u rasponu od kamilice i metvice do raznih voćaka i još egzotičnijih opcija poput rooibosa, u kojima se također uživa na sličan način. Unatoč tome, ključno je prepoznati da, iako šalica čaja sama po sebi ne mora imati značajan učinak, održavanje zdravog načina života općenito je od iznimne važnosti. U ovoj prezentaciji dat ćemo opsežan pregled pet vrsta čajeva koji nude brojne dobrobiti za naše dobrobit. Zeleni čaj, koji se naširoko smatra najomiljenijim od svih ‘rođaka’, odavno je slavljen zbog svog pozitivnog utjecaja na dobrobit.
- Nedavna istraživanja potkrijepila su brojne od ovih korisnih učinaka. Za početak, utvrđeno je da konzumacija zelenog čaja poboljšava kognitivne funkcije, posebice pamćenje. Znanstvena analiza moždane aktivnosti otkrila je da pojedinci koji u svoju svakodnevnu rutinu uključe zeleni čaj pokazuju povećanu povezanost mozga između prednje i stražnje regije.
Ta su područja ključna za procese kao što su učenje, zadržavanje pamćenja i donošenje odluka. Zasluge za ovo poboljšanje pripadaju prisutnosti polifenola, snažnih antioksidansa koji se nalaze u zelenom čaju i koji učinkovito djeluju protiv oštećenja mozga uzrokovanih starenjem. Nadalje, određeni polifenoli su pokazali sposobnost da smanje rizik od Alzheimerove bolesti i inhibiraju proliferaciju tumorskih stanica kod specifičnih vrsta raka, kao što je rak gušterače.
Izraz ‘čaj od jasmina’ obično označava napitak koji sadrži zeleni čaj kao temelj, nadopunjen uključivanjem cvjetova jasmina kako bi se poboljšao njegov miris. Knjiga ‘Ikigai: Japanska tajna dugog i sretnog života’ istražuje zdravstvene prednosti ovog čaja i ističe da Stanovnici Okinawe, japanskog otoka poznatog po najdužem životnom vijeku na svijetu, strastveni su potrošači jedinstvene kombinacije zelenog čaja i jasmina poznate kao sanpin-cha.
Rooibos, poznat i kao crveni čaj, vrsta je čaja koja posjeduje antioksidativna svojstva. Dobiva se iz biljke porijeklom iz Južne Afrike, znanstveno poznate kao Aspalathus linearis. Ne treba ga zamijeniti s antičkim imenom Splita jer je usko povezan s našom lokalnom biljkom brnistra. Prema jednoj legendi, vjeruje se da je grčki naziv biljke brnistra utjecao na imenovanje grada kraj Marjana.