– Problem trudnoće je danas sve prisutan, jer takva su vremena došla da mlađe žene imaju sve veći problem sa nošenjem djeteta. Jednostavno, iako je moderna medicina jako uznapredovala, opet imamo probleme sa samim začećem.
Žene mogu doživjeti trudnoću kroz sedam iznenađujućih puteva koji nadilaze granice mašte. Tijekom svoje prakse ginekologinja Mary Jane Minkin naišla je na brojne nepredviđene i iskrene scenarije vezane uz začeće, o kojima je otvoreno govorila. Od vitalne je važnosti odbaciti lažnu predodžbu da analni odnos služi kao oblik kontracepcije. Iako neki parovi mogu pogrešno pretpostaviti da ova praksa eliminira rizik od trudnoće, neophodno je priznati da čak i minimalne količine sperme mogu ući u anus.
S obzirom na neposrednu blizinu rektuma i vagine, postoji mogućnost da spermatozoidi “zaobiđu” i dođu do područja vagine, osobito u slučajevima prolapsa tkiva. Bez znanja mnogih, približno 33% ljudi ima tendenciju koristiti svoje zube za otvaranje ambalaže namijenjene za zaštitu, nenamjerno uzrokujući štetu koja može proći nezapaženo. Ovo nepoštivanje opreza može potencijalno potkopati učinkovitost zaštitnih mjera usmjerenih na sprječavanje trudnoće. Bavljenje intimnim aktivnostima uz nošenje donjeg rublja može smanjiti rizik od izravnog kontakta između penisa i genitalija, no važno je napomenuti da se sjeme ipak može prenijeti odjećom.
Ako ova tekućina dođe u dodir s vaginalnim otvorom, postoji potencijalni rizik od trudnoće. Superfetacija, vrlo neuobičajena pojava u medicinskom polju, odnosi se na izvanrednu situaciju u kojoj žena zatrudni po drugi put dok već nosi fetus. Ovaj izvanredni fenomen događa se kada tijelo žene oslobodi i oplodi dodatno jajašce dok je žena već trudna. Iako je superfetacija izuzetno rijedak događaj, često dovodi do komplikacija. Iako kontracepcijska pilula značajno smanjuje šanse za trudnoću, nije nepogrešiva u svojoj sposobnosti da je spriječi.
Postoje slučajevi u kojima žene još uvijek mogu zatrudnjeti čak i uz dosljednu upotrebu pilula. Nepravilna instalacija ili nedostatak prostora na vrhu može ugroziti učinkovitost zaštite, što može rezultirati mogućim prolijevanjem. Korištenje uljnog maziva uz zaštitu može potencijalno dovesti do oštećenja zaštitne barijere, posljedično povećavajući vjerojatnost trudnoće. Ove ilustracije pokazuju važnost ispravne upotrebe kontracepcije i vođenja računa o mogućim rizicima, čak i u naizgled nevjerojatnim okolnostima.
Perinatologija ili perinatalna medicina obuhvaća interdisciplinarno, znanstveno i stručno područje koje uključuje suvremeno porodništvo. Ova grana medicine usmjerena je na pružanje zdravstvene zaštite majke i djeteta tijekom svih faza trudnoće i poroda. Perinatalna medicina obuhvaća kako opstetriciju, koja je usmjerena na očuvanje dobrobiti majke i fetusa tijekom trudnoće, tako i neonatologiju.
Područje perinatologije obuhvaća različite faze razvoja embrija od začeća, kao i rast fetusa do rođenja, te njegu novorođenčeta tijekom prvog tjedna života. Područje neonatologije, koje se fokusira na dobrobit novorođenčadi od rođenja do navršenog prvog mjeseca života, specijalizirana je grana unutar pedijatrije. Praksa primaljstva, koja datira iz davnih vremena, iznjedrila je područje opstetricije. Prvotno su primalje obavljale iskusne žene bez formalne obuke. Međutim, u 19. stoljeću osnivanje primaljskih škola u Europi pretvorilo ih je u sustavan oblik obrazovanja, što je dovelo do službene kvalifikacije primalja kao pomoćnica pri porodu.
Tijekom tog razdoblja pozvani su i liječnici opće prakse i kirurzi da rješavaju složene slučajeve komplikacija poroda i osiguravaju sigurnost majke. Tek početkom 20. stoljeća pojavili su se specijalisti opstetričari, koji su se posebno usredotočili na zbrinjavanje komplikacija tijekom trudnoće i poroda. Posljedica toga je značajan porast u prepoznavanju komplikacija u trudnoći, što dovodi do provođenja redovitog praćenja trudnica i hospitalizacije onih s komplikacijama prije poroda. To omogućuje intenzivno praćenje i majke i fetusa, kao i planirani porod u bolničkim uvjetima.