Na upit novinara zašto Peca Popović Davorina Popovića naziva “predsjednik”, on je odgovorio: “Zato što je Davorin znao biti lupež među lupežima, gospodin među gospodom i uvijek je sa svima držao osjećaj ravnoteže.

On je sve to nadišao. Davorin je utjelovio vrijednosti koje je naša generacija smatrala bitnima – tvrdeći da dobrota, poštenje i humanost, a ne bogatstvo, oblikuju naše živote. On je u potpunosti shvatio ovaj koncept. Svatko kome je priznao da ima potencijal da postigne veličinu u Sarajevu. Upravo je zbog toga obnašao dužnost predsjednika. Davorin Popović predstavljao je najbolje kvalitete Sarajeva, stekavši naklonost cijele Jugoslavije.

Njegovi vjerni pratitelji sjećaju se da je svoje priče često započinjao rečenicom “Slušaj, neka ti pjevač nešto podijeli…”. Bio je poznat pod više nadimaka; obitelj i bliski prijatelji zvali su ga Davor, dok su ga drugi zvali Pimpek ili Dačo. Volio se predstavljati kao “Pjevač”. Iako je pokazao značajnu vještinu u sportovima poput košarke i rukometa, ljubav prema glazbi na kraju je prevagnula.

  • Kao glavni vokal kultne grupe Indexi, dao je doprinos jednoj od najpopularnijih sarajevskih pjesama, Bacila je sve niz rijeku, koja je crpila inspiraciju iz vlastitih romantičnih iskustava. Prema riječima Kemala Montena, ova pjesma sažima dvije ljubavne priče: njegovu i onu Davorina Popovića. Tijekom turneje po Sovjetskom Savezu, Fadil Redžić, basist legendarnog jugoslavenskog benda, skladao je ovo djelo. Shrvan tugom razdvojenosti od supruge, latio se gitare, što je rezultiralo stvaranjem glazbe za ovaj trajni hit koji još uvijek odjekuje među suvremenim slušateljima.

“Potom sam je proslijedio Kemiju, koji se istog trena zaljubio u nju. Podijelio je svoje emocije i u početku mi se ta poruka nije svidjela, osobito usred vrta… ali naposljetku je odjeknula u meni— izuzetna poruka”, ispričao je. Monteno je opisao kako je svoju ljubav prema djevojci iz Čapljine pretočio u poeziju.

“Što ću sad kad sam se zaljubio?” razmišljao je. “Idem u Čaplje da je nađem, u tom ću smjeru ići.” Dok je lutao tim područjem, nadao se slučajnom susretu s njom, potpuno nesvjestan njezina prebivališta ili bilo kakvih detalja o njezinu životu. Bilo je ljeto u Čapljini, s temperaturama koje su se penjale do osamdeset stupnjeva, kad ju je iznenada ugledao na uglu ulice – bosu i okruženu živopisnim nizom cvijeća. Prodavala je cvjetove. Ova slika ostaje živa u mom umu. Zato je Kemal jednom primijetio da se pojavila “stojeći usred vrta kao najljepši cvijet”.

Tuga neostvarene ljubavi Davorina Popovića ogleda se iu stihovima. Bio je duboko zaljubljen u djevojku iz Sarajeva i imali su ozbiljnu vezu, ali ona nije bila spremna prihvatiti veliku bračnu obvezu. Unatoč različitoj situaciji, odlučili su se vjenčati. No, prije ove obveze djevojka se predomislila, abortirala i otišla od Popovića. Ovo iskustvo je zarobljeno u stihovima, „uzela je našu ljubav, našu sreću, prvi cvijet, bacila sve niz rijeku i otišla na drugi svijet.