– U Nastavku našeg današnjega članka jedna filmska priča, a koja je povezana sa sviejtzom poznatih i slavnih. Naime, iako neki glumci izgledaju pred TV kamerama, nesalomljivo i jako, ipak njihov privatni život itekako ponekad nosi jako tužne priče….
Rijetki mogu zaboraviti intenzivan pogled Omara Sharifa. Proslavljen ulogom u Doktoru Živagu, postao je jedan od najomiljenijih glumaca u Europi i Hollywoodu. Rođen 1932. u prekrasnom gradu Aleksandriji, priznatom kao središte globalnog znanja, potjecao je iz melkita, arapske grkokatoličke obitelji s korijenima u Palestini, Siriji i Libanonu. Osoba koja je globalno prepoznata kao Omar Sharif u početku se zvala Michel Dimitri Shaloub. Rođen je u bogatoj trgovačkoj obitelji koja se specijalizirala za egzotičnu hranu i od ranog djetinjstva pokazivao brojne talente.
Nastavljajući svoje jezično obrazovanje na Alexandria Collegeu, postao je vješt engleski, arapski, francuski i grčki, dok je također koristio talijanski, portugalski, španjolski i turski. Diplomirao je matematiku i fiziku na Sveučilištu u Kairu. Početak njegove glumačke karijere dogodio se 1954. godine kada je sudjelovao u produkciji dvaju filmova. Jedan od tih filmova bio je “Sira Fi el Wadi”, koji ga je prikazao zajedno s egipatskom glumicom Faten Hamama. Izvorno je uloga bila namijenjena Shukriju Sarhanu, no redatelj se odlučio za mladog Sharifa zbog Fatenova oklijevanja da surađuje sa Sarhanom.
Zanimljivo je da je Hamama, koja je uvijek odbijala sudjelovati u “slatkim” scenama, pristala snimiti scenu poljupca sa zanosnim Omarom. Duboka ljubav između dvoje mladih navela je Sharifa da prihvati islam kako bi oženio Faten. Ubrzo nakon toga dobili su sina Tareka, koji je sa samo osam godina tumačio lik Jurija u jednom od najpoznatijih filmova svog oca,
„Doktor Živago. Godine 1966. razdvajanje Faten i Omara označilo je početak zakonskog razvoda koji je okončan osam godina kasnije. Unatoč tome što je poznat kao vrhunski zavodnik, Sharif se odlučio protiv ponovnog braka. Primijetio je da nakon razvoda od Hamme nije osjećao ljubav ni prema jednoj drugoj ženi. Ipak, to ne znači da je ostao sam. Omar Sharif bio je u vezi s Barbrom Streisand, veza koja je umalo ugrozila njegovo egipatsko državljanstvo zbog njezine otvorene podrške Izraelu tijekom vremena napetosti između Egipta i te zemlje.
Njegovo poznavanje više jezika omogućilo mu je portretiranje raznolikog spektra likova, poput šeika, svećenika, njemačkog časnika Che Guevare i jugoslavenskog ratnog heroja u “Žutom Rolls-Royceu”, u kojem su glumili Shirley MacLaine, Alain Delon i Ingrid Bergman. Omar Sharif pojavio se u mnogim filmovima s uglednim naslovima, au proslavljenom filmu “Doktor Živago” iz 1965. glumio je uz Geraldine Chaplin, kćer kultnog Charlieja Chaplina, te Julie Christie i Klausa Kinskog. Za ulogu u ovom filmu dobio je svoj drugi Zlatni globus, dok je “Doktor Živago” doživio zabranu u SSSR-u koja je trajala 30 godina. Možda je iznenađujuće, ali Omar je stalno izražavao osjećaj nezadovoljstva, osobito u kasnijim godinama svog života. Podijelio je svoja iskustva izolacije i nedostatka druženja.
“Zvijezda koja je pratila moju slavu također je unijela osjećaje samoće i žudnje za mojim domom, mojim ljudima i mojom zemljom. Ipak, ne žalim. Da mi se pruži prilika da počnem iznova, odlučio bih se za isto putovanje. Srećom , nije sav posao koji sam stvorio zbog novčane dobiti bio uzaludan; bilo je doista izvanrednih trenutaka”, primijetio je tijekom jednog od svojih posljednjih intervjua. Omar Sharif preminuo je u Kairu 10. srpnja 2015., gotovo šest mjeseci nakon smrti svoje bivše supruge i dugotrajne ljubavi, Faten Hamme.
Zanimljivo je da je njegova smrt odražavala smrt njegove najpoznatije uloge, doktora Jurija Živaga, budući da je bila posljedica srčanog udara. Postoje glasine koje sugeriraju da ga je Al Qaeda stavila na popis za odstrel zbog portretiranja Svetog Petra u talijanskom filmu. Osim toga, njegova javna potpora toleranciji među različitim religijama nije naišla na dobar odjek među brojnim muslimanima, koji nisu bili zadovoljni Sharifovim blažim tumačenjem Kur’ana.