– Današnji članak nastavit ćemo raspravom o važnosti kvalitetnog sna. Brojni čimbenici utječu na san, uključujući krevet i jastuk, kao i psihičko stanje. Razmatranja poput toga je li se osoba osjećala umorno tijekom dana ili je pod stresom također su relevantna.

Iskustvo budnosti noću može biti i iscrpljujuće i frustrirajuće. Ovaj problem pogađa brojne ljude, a uzroci variraju od stresa i tjeskobe do promjena u okolini ili nelagode u tijelu. Koje korake trebate poduzeti ako se probudite tijekom noći? Ostanite u krevetu: nakon buđenja pokušajte se smiriti i zaspati. Mnogi stručnjaci, uključujući dr. Luo, preporučuju ostanak u krevetu i korištenje tehnika opuštanja kao što su progresivno opuštanje, vježbe disanja ili blagi bijeli šum.

Ako ne možete utonuti u san, najbolje je ustati iz kreveta. Nakon što provedete budni 10-15 minuta, napustite krevet i smjestite se na mirno, udobno mjesto poput kauča. Bavite se umirujućom aktivnošću koja zahtijeva malo mentalnog napora, poput čitanja knjige. Vratite se u krevet kada počnete osjećati pospanost. Izbjegnite ove uobičajene pogreške: provjeravanje vremena. Često gledanje u telefon može povećati razinu stresa i otežati ponovno zaspanje. Štoviše, informacije na vašem telefonu mogu biti poticajne, komplicirati proces opuštanja.

Preporučljivo je izbjegavati elektroničke uređaje poput telefona i računala jer svjetlo koje emitira zaslon može ometati početak sna. Važno je resetirati interno mjerenje vremena. Vaš unutarnji sat, često poznat kao cirkadijalni ritam, igra ključnu ulogu u određivanju kvalitete vašeg sna. Ako se često budite tijekom noći, to može značiti da vaš raspored spavanja nije usklađen s vašim unutarnjim satom. Kako biste poništili svoj cirkadijalni ritam, razmotrite ove savjete: Pokušajte se probuditi u isto vrijeme svaki dan, uključujući vikende. Osim toga, vaš raspored obroka može utjecati na ritam vašeg tijela, stoga pokušajte jesti u redovitim intervalima.

Dodatak melatonina može biti koristan za regulaciju vaših obrazaca spavanja, pa razmislite o njegovom uključivanju u svoju rutinu. Redovita tjelesna aktivnost može poboljšati kvalitetu sna, iako je preporučljivo izbjegavati intenzivne vježbe neposredno prije spavanja. Također je važno ograničiti unos kofeina, osobito poslijepodne i navečer. Ponovno postavljanjem unutarnjeg sata i korištenjem ovih strategija možete poboljšati kvalitetu sna i smanjiti učestalost noćnih buđenja.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.