Valjanost meteoropatije kao autentične bolesti opće je priznata, iako se njezin utjecaj često zanemaruje izjavama poput “to je samo vrijeme, ne može utjecati na nas”. Pojedinci koji pate od ovog poremećaja mogu se susresti s osjećajima sličnim osjećajima slabosti nakon pijenja, zajedno s osjećajem bolesti, te je imperativ ne umanjiti ozbiljnost ovih indikacija.

Specijalistica opće prakse, dr. Biserka Obradović, nudi dragocjene uvide u pojam meteoropatije i daje smjernice kako ublažiti njezine simptome. Posljednjih godina znanstvenici se sve više usredotočuju na istraživanje utjecaja čestih i naglih vremenskih promjena na ljudsko blagostanje, u razdoblju od 15 godina.

Postoje dvije vrste učinaka koji se mogu klasificirati: primarni i sekundarni. Tipično, primarni učinci nisu velika briga, osim za pojedince s već postojećim bolestima, jer se njihovi simptomi mogu pogoršati. Kako bi opisao ove simptome, dr. Obradović objašnjava da promjene vremena utječu na elektromagnetske valove, koji zatim djeluju na hipotalamus u mozgu. Zbog toga se iz hipofize oslobađaju hormoni stresa, a endorfini koji se povezuju sa srećom smanjuju. Simptomi koji se javljaju uključuju nervozu, tjeskobu, glavobolju, vrtoglavicu, poremećaje spavanja, pretjeranu pospanost tijekom dana, kao i nelagodu u mišićima i zglobovima.

Ako ste suočeni s kroničnom bolešću, osobito onom koja je povezana sa srcem ili visokim krvnim tlakom, ključno je znati kada potražiti liječničku pomoć. U slučaju bilo kakvih naglih promjena u vašem zdravstvenom stanju, preporuča se da odmah potražite liječničku pomoć.

  • Utjecaj meteoropatije na zdravlje pojedinaca ne treba podcjenjivati ​​jer nagle promjene vremena mogu imati duboke negativne posljedice. Važno je napomenuti da ovaj fenomen nije ograničen samo na starije osobe; čak i djeca mogu biti pogođena. Dr. Obradović ističe da su žene i djeca osjetljiviji na te promjene. Kod djece se ova povećana osjetljivost može manifestirati na različite načine, poput povećane razdražljivosti, nemira, poremećaja spavanja i poteškoća u održavanju fokusa.

Kako bi se ublažili simptomi, dr. Obradović preporuča napuštanje dugotrajnog ležanja u krevetu i potiče ljude da pronađu motivaciju za izlazak vani i bavljenje aktivnostima vezanim uz prirodu, poput šetnji. Ovo nekomplicirano djelovanje ima ogroman potencijal kao prirodni lijek. Štoviše, pušače se potiče da smanje unos cigareta jer svaka ima sposobnost suziti krvne žile. Nadalje, svakodnevno hodanje od pet kilometara može potencijalno smanjiti potrebu za lijekovima za krvni tlak.

Dr. Obradović predlaže uključivanje svježe, nutritivno bogate hrane u našu prehranu, posebice voća i povrća koji obiluju vitalnim mineralima poput magnezija, kalcija i cinka, kao sredstva za jačanje našeg imunološkog sustava. U svojim završnim riječima naglašava značajnu ulogu koju igra naše mentalno stanje, čineći nevjerojatnih 90 posto našeg cjelokupnog funkcioniranja. Prihvaćanjem pozitivnog gledišta, posjedujemo sposobnost značajno poboljšati svoje blagostanje i ublažiti mnoštvo simptoma.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.