– U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o jednom začinu koji je jako zdrav, a može se koristiti na jako puno načina. Međutim, šta ako ga stavite u šoljicu kafe? Rezultati su jako dobro, prije svega za vašu liniju….

Cimet, jedan od najstarijih začina, potječe s Istoka i prvenstveno se uzgaja u zemljama poput Kine, Indije, Indonezije i Šri Lanke. Povijesno gledano, ovaj je začin bio rijedak u europskim narodima, što ga je činilo skupom i traženom robom; međutim, sada je široko dostupan i jeftin. U našem narodu koristi se ili u prahu ili kao kora drveta. Postoje dvije vrste: cejlonski cimet i kasija cimet, od kojih je potonji poznat i kao kineski cimet i dolazi iz Burme. Cejlonski cimet dostupan je u obliku štapića i može se pohvaliti suptilnijim, pikantnijim mirisom. Nasuprot tome, Cassia cimet ima nešto hrabriji okus, čak i u mljevenom stanju, često ostavljajući osjećaj peckanja na jeziku.

To ga čini pogodnim za upotrebu u egzotičnim jelima i umacima. Cimet potiče sagorijevanje masti, poboljšava vizualno pamćenje, smanjuje razinu šećera u krvi i bori se protiv kolesterola snižavanjem razine masti. Osim toga, obiluje vitaminima i mineralima, a služi i kao odličan izvor mangana, željeza, kalcija, cinka, vitamina C i riboflavina. Nutricionistica Liza Ričards preporučuje konzumaciju domaće crne kave bez dodanog šećera i mlijeka jer se na taj način izbjegava nepotreban unos kalorija.

No, njezin jedinstveni savjet je da jednom dnevno u kavu posipate malo cimeta. Liza kaže da je iz vlastitog iskustva otkrila snažne učinke kombinacije kave i cimeta. Naime, u svoj omiljeni jutarnji napitak ubacila je žličicu ovog začina. Nakon mjesec dana primijetila je značajnu promjenu u svojoj težini.

Richards objašnjava da “cimet potiče termogenezu u tijelu, što posljedično pomaže u smanjenju masnih naslaga. “To je metoda pripreme tijela koja može dovesti do povećanog sagorijevanja kalorija. Štoviše, cimet služi kao prirodna alternativa za poticanje termogeneze i nedvojbeno je bolja opcija u usporedbi s nekoliko dodataka koji nude slične dobrobiti”, pojašnjava. Ističe da ovo nije čudotvoran lijek te da će za vidljive rezultate biti potrebna promjena prehrane i uvrštavanje tjelovježbe, ali će nedvojbeno biti blagotvorno.

Cimet je već duže vrijeme poznat po svojim zdravstvenim prednostima, zbog čega ne iznenađuje da ulje dobiveno iz ovog začina nudi niz pozitivnih učinaka na naše blagostanje. Jača imunitet – Ulje cimeta jača imunološki sustav zahvaljujući antioksidansima, kao i sadržaju mangana, kalcija, vlakana i željeza. Nadalje, posjeduje antibakterijska, antivirusna i antifungalna svojstva. Regulira šećer u krvi – istraživanja pokazuju da uzimanje dodataka cimeta dva puta dnevno tijekom razdoblja od 90 dana povećava razinu hemoglobina A1C kod osoba s dijabetesom. Slično tome, ulje cimeta nudi iste prednosti u stabilizaciji razine šećera u krvi. Smanjuje želju za hranom –

Samo dvije kapi ulja cimeta u kombinaciji s toplom vodom mogu pomoći u obuzdavanju želje za pretjeranim uživanjem, osobito tijekom večeri. Čak i miris ulja cimeta može proizvesti sličan učinak ako se lagano udahne prije obroka. Smanjivanjem apetita ulje cimeta pomaže u sprječavanju prekomjernog konzumiranja hrane. Ubrzano zacjeljivanje rana – istraživanje pokazuje da ulje cimeta može ubrzati zacjeljivanje rana; međutim, također ima komponente koje mogu izazvati iritaciju. Kao rezultat toga, umjesto nanošenja ulja izravno na kožu, preporučljivo je koristiti ga u obliku obloga.

Poboljšana probava – konzumacija tople vode s nekoliko kapi ulja cimeta poboljšava probavu i pomaže u izbjegavanju zatvora. Gljivične infekcije na koži i noktima mogu se ublažiti zahvaljujući sastojcima koji se nalaze u ulju cimeta. Ipak, važno je ne nanositi ulje izravno na kožu kada želite zacijeliti rane. Ulje cimeta ima antibakterijska svojstva koja pomažu u sprječavanju bolesti desni i karijesa. Da biste ga koristili, pomiješajte nekoliko kapi ulja s pastom za zube ili nanesite ulje izravno na četkicu za zube, a zatim ga nježno umasirajte u desni i zube.