– Prirodno bijeli zubi su definitrivno velika rijetkost u današnje vrijeme. Jednostavno, većina stvari koju jedemo i nije toliko zdrava, a ako tome dodamo da imamo veliki broj pušača, onda i ne treba da čudi da imamo sve veći procenat osoba sa nečistim zubima…

Iako korištenje prirodnih metoda poput limuna za izbjeljivanje zubi može dati pozitivne rezultate, ključno je biti oprezan i umjeren kako biste zaštitili zubnu caklinu od potencijalne štete. Kisela priroda soka od limuna može dovesti do erozije cakline i povećane osjetljivosti zuba ako se koristi prekomjerno ili tijekom duljeg razdoblja. Evo nekoliko dodatnih prijedloga i čimbenika koje treba imati na umu. Kako biste zaštitili caklinu zuba, ključno je ograničiti učestalost upotrebe limuna. Općenito se savjetuje da limun nanesete na zube samo jednom tjedno ili čak rjeđe. Kako biste smanjili izravan kontakt između kiselih tekućina, poput soka od limuna, i vaših zuba, preporučljivo je koristiti slamku.

Ova jednostavna tehnika može učinkovito ublažiti rizik od erozije cakline. Kako biste zaštitili zubnu caklinu, savjetuje se suzdržati se od pranja zuba neposredno nakon nanošenja limuna. Neka prođe najmanje 30 minuta prije nego što se upustite u četkanje, jer prerano četkanje može dovesti do širenja kiseline i mogućeg oštećenja cakline. Preporučljivo je pričekati neko vrijeme i zatim isprati usta vodom. U slučaju da osjetite povećanu osjetljivost zuba ili bilo kakav oblik neugode, savjetuje se da prestanete koristiti izbjeljivanje zubi limunom. Ako preosjetljivost potraje, preporučljivo je potražiti pomoć svog stomatologa.

Ključno je zapamtiti važnost održavanja optimalne oralne higijene za cjelokupno zdravlje zuba. To uključuje redovito pranje zuba, čišćenje zubnim koncem i zubne preglede. Iako prirodni lijekovi mogu biti korisni, ne smiju se koristiti kao zamjena za standardne oralne tretmane. Uzmite u obzir različite mogućnosti: Postoje dodatne metode za prirodno izbjeljivanje zubi, poput sode bikarbone ili aktivnog ugljena. Ipak, ključno je biti oprezan pri korištenju ovih alternativa i izbjegavati pretjeranu primjenu.

Međutim, želja za blistavim, blistavim osmijehom je univerzalna. Iako su dosljedna oralna njega i rutinski stomatološki pregledi neophodni za očuvanje zdravlja i prirodne bjeline zubi, postoje situacije kada alternativni lijekovi postanu neophodni. U nastavku ćete pronaći izbor prirodnih pripravaka koji učinkovito posvjetljuju obojene zube. U pjesmi “Osmijeh” anonimni autor mudro tvrdi da jednostavan osmijeh, iako besplatan, ima moć stvoriti zapanjujuća čuda. Jeste li ikada razmišljali o mogućnosti da prikrivanje vašeg osmijeha može biti znak ili negativne raspoloženosti ili jednostavno želje da se sakriju obojeni zubi?

Realno gledano, postići i održati savršeno bijele zube, koji se često smatraju simbolom holivudskog osmijeha i univerzalnom težnjom, za pojedince može biti prilično izazovno. Razlog iza ovog fenomena je vrlo jednostavan. Velika većina tvari koje dolaze u dodir s našim ustima imaju sposobnost promijeniti boju naših zubi. To uključuje, ali nije ograničeno na pića koja sadrže karbonaciju, prehrambene proizvode koji imaju jarke pigmente, kavu, duhanske proizvode, čaj, a moguće je da prirodni proces starenja i uporaba određenih lijekova pridonose razvoju požutjelih zubi.

Pojednostavljeno rečeno, bojenje zuba daleko je jednostavniji zadatak od vraćanja njihove bjeline. Bez obzira želite li blistav osmijeh za nadolazeću prigodu ili vam je jednostavno dosta diskoloracije, dostupni su brojni kućni lijekovi i brza rješenja za postizanje tog besprijekornog osmijeha. Kada je riječ o posvjetljivanju predmeta, soda bikarbona obično je rješenje za mnoge pojedince. Poput svoje učinkovitosti u uklanjanju tvrdokornih mrlja s odjeće i vraćanju sjaja zagorjelim posudama, također posjeduje sposobnost uklanjanja ružnih mrlja sa zuba. Proces je nevjerojatno jednostavan.

  • Započnite tako da navlažite četkicu vodom, a zatim je potopite u sodu bikarbonu (alternativno je možete kombinirati s pastom za zube). Nastavite s četkanjem zuba otprilike 2 minute prije nego što temeljito isperete usta. Kako biste očuvali cjelovitost svoje cakline, ključno je ograničiti upotrebu sode bikarbone za pranje zubi na najviše dva puta tjedno; nadalje, ako osjetite bilo kakvu nelagodu poput peckanja ili žarenja, savjetuje se da prestanete s četkanjem i temeljito isperete usta.

Tijekom sezone jagoda, umjesto da ih sve upotrijebite za deserte, preporučljivo je odvojiti nekoliko za izradu domaće paste za zube u kojoj možete kasnije uživati. Jagode sadrže folnu kiselinu, prirodno sredstvo za izbjeljivanje zubi koje učinkovito čisti i posvjetljuje zube. Jednostavnim zgnječenjem jagoda, nježnim nanošenjem na zube i temeljitim pranjem nakon minute možete spriječiti potencijalno oštećenje cakline uzrokovano šećerom i kiselinama. Kako biste postigli optimalne rezultate, razmislite o kombinaciji sode bikarbone s jagodama; međutim, ako jagode nisu lako dostupne, možete ih zamijeniti jabukama, kruškama, mrkvom ili celerom.