– Za danas slijedi jedna jako zanimljiva i korisbna tema. Naime, rad na privatnom imanju se uvijek isplati, ali treba izdvojiti jako puno vremena i truda, prije nego počnu dolaziti i prvi rezultati. Slijedi i priča o jednom voću koje i nije baš toliko uobičajeno za ove prostore.
Osim toga, postoji vrsta bobičastog voća koja nudi mnoštvo prednosti, uključujući izvanrednu osobinu da sadrži nekoliko puta veću količinu vitamina C nego u limunu. Stvaranje ove posebne voćke uključivalo je namjerno križanje ogrozda i crnog ribiza, s namjerom da se ublaže njihovi inherentni nedostaci.
Njegov početak seže u Njemačku, točnije na Institut Max Planck u Kölnu. Ime ovog voća nastalo je kombinacijom dva njemačka izraza – schwarze Johannisbeere (kupina) i Stachelbeere (ogrozd). Samo napomena, u Njemačkoj ga možete kupiti po cijeni od 5 eura po kilogramu. Ova cijena je razumna kada se uzme u obzir uvozno voće. Međutim, važno je oprezno pristupiti ovim informacijama kada se radi o proizvodnji u Njemačkoj.
To je zato što je žetva bedrene tkanine radno intenzivan proces koji se obavlja ručno, što nije u skladu s plaćom po satu od 16 eura koja se plaća za sezonske poslove u zemlji. Srbija je i dalje pogodno mjesto za uzgoj, posebno u regijama s kontinentalnom klimom i većim nadmorskim visinama koje pružaju optimalne uvjete za njegov rast. U proljetnoj i jesenskoj sezoni šiblje se u pravilu sadi na razmak u redu od 3 metra, a razmak između pojedinog čamca u redu treba biti od 0,7 do 1 metar. Za optimalan rast, biljci je potrebno dobro drenirano tlo s pH vrijednosti između 5 i 6, a može se razmnožavati reznicama s žilama.
Bobice zadržavaju svoj okrepljujući i pikantni okus, što ih čini pogodnim za konzumaciju kako svježe tako iu raznim oblicima kao što su džemovi, sokovi, pa čak i vino. S udjelom šećera od 9,16 posto bobičasto voće zadržava iznimnu kvalitetu iu smrznutom stanju. Najbolje vrijeme za rezidbu je tijekom zimske sezone, kada je biljka u stanju mirovanja. Od početka travnja do sredine srpnja, kada grmovi dostignu visinu od 1,8 metara, biljka počinje cvjetati i sakupljaju se bobice. Nakon tri godine uzgoja Josta daje početni urod, au punoj zrelosti svaki grm može dati nekoliko kilograma ploda.
- Josta pokazuje izuzetnu otpornost na bolesti i štetočine, eliminirajući potrebu za bilo kakvim tretmanom. Osim toga, pokazao je izvanrednu toleranciju na niske temperature, uspješno preživljavajući i na -40 stupnjeva. Nasuprot tome, ne uspijeva na visokim temperaturama. Uzgoj je jednostavan, ne zahtijeva primjenu fungicida ili insekticida, a s lakoćom podnosi niske temperature. Europska unija nudi potporu pojedincima koji žele povećati aktivnosti sadnje na vlastitoj zemlji, pružajući pomoć svima zainteresiranima.
Bespovratna sredstva Europske unije kroz IPARD program stekla su značajna priznanja među srbijanskim poljoprivrednicima, a njih oko 1300 iskoristilo je ove bespovratna sredstva za unapređenje ruralnog razvoja. Do 24. svibnja ove godine pojedinci imaju priliku prijaviti se na Mjeru 1 trećeg ciklusa IPARD programa. Unutar tog vremenskog okvira, podnositelji zahtjeva imaju mogućnost iskoristiti poticaje u rasponu od 20 tisuća eura do milijun eura po prijavi.
Natječaj je namijenjen poljoprivrednicima koji imaju namjeru ulagati u materijalna sredstva, kao što je uspostavljanje i opremanje objekata na svojim farmama. Također je dobrodošla onima koji su zainteresirani za stvaranje svježeg, dugotrajnog voćnjaka ili obnovu već postojećeg. Raspon uključenih sektora obuhvaća mlijeko, meso, voće, povrće, žitarice, industrijsko bilje, grožđe, jaja i ribarstvo. Ovim javnim pozivom za raspodelu je izdvojeno 4,8 milijardi dinara.
Ponuđeni poticaji kretat će se od 60 posto do 75 posto prihvatljivih troškova ulaganja, ovisno o različitim čimbenicima kao što su status podnositelja zahtjeva kao mladog poljoprivrednika ili proizvođača certificirane ekološke robe, položaj gospodarstva u planinskom području i priroda ulaganja, uključujući upravljanje otpadom i otpadnim vodama, kao i proizvodnju i skladištenje obnovljive energije. Bez obzira na ukupnu vrijednost investicije, korisnici imaju pravo na jedan zahtjev zatražiti IPARD poticaje s minimalnim nominalnim iznosom od 20.000 eura i maksimalnim nominalnim iznosom od 1.000.000 eura.