– Ove sezone komarci su jako primjetni u cijeloj regiji, a sve je došlo sa velikim vrućinama od prije 20 dana. Ono što je također jako opasno je to, da oni itekako mogu da prenesu i zaraznu bolest, a u Srbiji je od prije par dana zbilježen i jedan opasan slučaj….

U Srbiji je službeno potvrđena prva ovosezonska zaraza virusom Zapadnog Nila. Krajem prošlog tjedna kod osobe s prebivalištem u Beogradu dijagnosticiran je virus. Nadalje, priča jedne obitelji iz Crvenke svjedoči o opasnoj prirodi ovog virusa. Unutar svoje ispovijesti otkrivaju preobrazbu živahne i otporne žene koja je, u samo nekoliko dana nakon uboda komarca, nestala poput biljke koja uvenu, naposljetku podlegavši ​​virusu nakon hrabre tromjesečne borbe. J.B., stanovnik Crvenke, život je prihvatio s nepokolebljivim entuzijazmom.

Kao draga baka, majka i supruga, nestrpljivo bi pohrlila u zagrljaj svojim unucima na njihov mig. I u svom sedmom desetljeću s lakoćom se hvatala u koštac s vrtlarskim poslovima pokazujući svoj nesalomljivi duh. No, 21. rujna prošle godine sve se drastično preokrenulo. Prema pričanju sina, te je večeri uživala u kavi sa susjedima u dvorištu. Neočekivano, dok su se opraštali, naglo se srušila na pod.

U početku je njezina obitelj to pripisivala skoku krvnog tlaka. Nisu ni slutili da je ono što je pred njima bilo izvan njihovih najmračnijih zamisli. Dok smo uživali u šalici kave na otvorenom, pozornost nam je naglo skrenuta dok smo se opraštali od svojih susjeda i najmilijih. Odjednom je ustala sa svog sjedala samo da bi se srušila na tlo. Obuzela nas je zbunjenost dok smo se borili da shvatimo situaciju koja se odvijala pred našim očima. Je li imala napadaj? Ili joj je možda krvni tlak skočio? Unatoč našim pokušajima da je dozovemo, nije reagirala, zarobljena u stanju odvojene svijesti. Hitnost nas je natjerala da nazovemo 911, tražeći vodstvo medicinskih stručnjaka.

  • Liječnik na liniji ju je uputio da prati njegov prst, jeziv test njezine neurološke funkcije. Nakon hitne konzultacije s medicinskim stručnjacima, donesena je odluka da se ona smjesti u somborsku bolnicu. No, nakon temeljitog pregleda obitelj je dobila preporuku da bude otpuštena i da se vrati kući. Nažalost, zdravlje J.B. se tijekom noći pogoršalo, zbog čega je sutradan ponovno primljena u somborsku bolnicu. Navečer su je prevezli u bolnicu s uvjerenjem da je njeno stanje samo privremeno. Međutim, sljedeće jutro njezino je stanje ostalo nepromijenjeno – nije mogla stajati, kretati se niti komunicirati. Osjećajući se nesigurno kako dalje, vratili su je u bolnicu, gdje je obavljen niz pretraga.

Izvađena je krv i obavljene sve moguće pretrage. Naposljetku, liječnici su utvrdili da se zarazila virusom Zapadnog Nila, što nije slučaj s kojim su se dotad susreli. Ove detalje iznijeli su sin i snaha koji su izrazili uznemirenost situacijom. Prilikom svakog posjeta obitelj se susrela sa stravičnim prizorom. Bilo im je nepojmljivo da je žena koja je prije samo mjesec dana bila aktivna, brinula se o kućanstvu i odisala energijom i srećom, sada u nesvijesti. Prema riječima J.B., njegova je majka tijekom tromjesečnog boravka u bolnici nalikovala na uspavanu biljku.

Ostala je nepokretna, spavala je većinu vremena i nije se mogla uključiti u bilo kakav oblik komunikacije ili fizičkog kretanja. Liječnici i obitelj bili su posebno iznenađeni činjenicom da J. B. nije imala nikakvih simptoma prije gotovo nepokretne, a štoviše, svi njezini nalazi bili su pozitivni. Unatoč trajnoj nadi obitelji u transformativni razvoj događaja, željno iščekujući vijest o proboju njihove drage bake u prosincu, umjesto toga su se suočili s razarajućim vijestima. J.B.-jevo srce na kraju je podleglo, što je dovelo do njezine prerane smrti. “Nevjerojatno nam je izazovno shvatiti iznenadnu transformaciju koju je život poduzeo. U samo jednom danu sve se promijenilo.

Iza sebe je ostavila malog sina i unuke koji su još uvijek u nježnim godinama. Ljubav koju smo svi gajili prema njoj bila je neizmjerna, i unatoč tome što je prošlo nekoliko mjeseci od njezine smrti, još uvijek ne možemo u potpunosti prihvatiti stvarnost, svakim danom čeznemo za njezinom prisutnošću,” izražava njezina šogorica. Dok je bila zaposlena radom na otvorenom, komarac se uspio ušuljati i ugristi je. Prema riječima obitelji, ubod komarca najvjerojatnije se dogodio dok su bili angažirani na poljoprivrednim poslovima.

Zbog njihovog vrta i brojnih domaćih životinja, J. B. je vrlo malo vremena provodila u zatvorenom prostoru i često je zanemarivala sve ugrize koje je primijetila, jer ih obitelj smatra uobičajenom pojavom pri radu u prirodnom okruženju. Važno je napomenuti da je prije više od dva tjedna u Srbiji otkrivena groznica Zapadnog Nila kod komaraca, a prvi slučaj kod ljudi prijavljen je krajem prošlog tjedna. Prvi slučaj oboljelih službeno je objavio Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” na svojim službenim stranicama. Prijenos groznice Zapadnog Nila, bolesti koja se javlja tijekom određenih godišnjih doba, olakšan je ubodom komarca koji nosi virus.

Primarni prijenosnik virusa Zapadnog Nila je Culex pipiens, vrsta komarca koja je domaća i kod nas. U Srbiji sezona prijenosa virusa Zapadnog Nila obično traje od lipnja do studenog. Indikacije virusa Zapadnog Nila mogu se uočiti kod oboljelih osoba. Iako ovaj virus može biti asimptomatski, određeni simptomi mogu nalikovati simptomima obične prehlade, želučanog virusa ili gripe, što dovodi do potencijalne zabune. Od 3 do 14 dana nakon ugriza zaraženog komarca, simptomi groznice Zapadnog Nila obično se počinju manifestirati.

  • Otprilike 20 posto zaraženih pojedinaca ima blagu kliničku sliku, koja se manifestira na sljedeći način: Stanje visoke tjelesne temperature, koje se obično naziva groznicom. Glavobolje mogu biti prilično mučne i ometati svakodnevni život. Osjećaj mučnine ili želučane tegobe. Doživljaj čina snažnog izbacivanja sadržaja želuca kroz usta. Povremeno, prisutnost natečenih limfnih žlijezda ili pojava osipa na prsima, leđima ili trbuhu može pratiti ovo stanje. Prema Institutu, većina ovih simptoma obično se povuče unutar nekoliko dana, iako je bilo slučajeva da je bolest trajala nekoliko tjedana.