– U nastavku našeg današnjega članka govorimo o zdravlju pluća. Jednostavno, treba paziti dok ste još uvijek mladi na pluća, probati izbjegavati duvan, cigarete i ostale stvari koje utiču na zdravlje bronhija.
Kako bi se riješio problem vode u plućima, početni postupak uključuje provjeru dijagnoze na temelju kliničke slike. Bez odgađanja se radi rendgenska snimka prsnog koša kako bi se utvrdila prisutnost tekućine u plućnom tkivu. Nadalje, za konačnu dijagnozu daju se krvne pretrage. Osim toga, temeljit pregled uključuje elektrokardiogram (EKG) kako bi se procijenila mogućnost temeljne bolesti srca, jer plućni edem može poslužiti kao indikacija. Tijekom disanja stetoskopom se auskultiraju pluća i pažljivo prati krvni tlak. Nadalje, neophodne su sveobuhvatne laboratorijske pretrage krvi, a analiza iskašljanog plućnog sekreta pomaže u postavljanju točnije dijagnoze. Kada kašljanjem izbacite nešto sumnjivo, ključno je to sačuvati za pregled, na primjer tako da ga stavite u maramicu dok ne bude dostupna hitna pomoć.
- Liječenje iznenadnog plućnog edema započinje odmah kad god se za to ukaže prilika. Za početak, pacijent se postavlja u sjedeći položaj. Zatim se procjenjuju razine zasićenosti kisikom u plućima i krvotoku. Zatim se pacijentu osigurava kisik, bilo umetanjem nosnog katetera ili osiguravanjem protoka zraka kroz intubaciju. Napori su usmjereni na smanjenje volumena tekućine prisutne u plućima kako bi se optimizirao njihov rad. Prioritet je stabilizacija otkucaja srca i krvnog tlaka, a provodi se i davanje lijekova protiv bolova. Plan liječenja plućnog edema određen je krvnim tlakom bolesnika. Ako je tlak povišen, daju se bronhodilatatori poput nitroglicerina i natrijevog nitroprusida.
Nasuprot tome, ako je krvni tlak nizak, koristi se dopamin, dok se dobutamin primjenjuje kada je tlak u granicama normale. I nitroglicerin i morfin imaju sposobnost proširiti krvne žile, što rezultira smanjenim arterijskim otporom. Morfin, povrh ovog vazodilatacijskog učinka, također smanjuje dotok krvi u srce iz drugih dijelova tijela, čime se olakšava rad srčanog mišića. Nadalje, morfij ima analgetska svojstva i izaziva opuštanje u tijelu, što služi kao refleksni odgovor za ublažavanje poteškoća s disanjem. Lasix, široko korišteni diuretik, koristi se za pospješivanje eliminacije vode iz tijela. Nadalje, diuretici poput Lasixa obično su uključeni u režime liječenja za osobe s visokim krvnim tlakom. Kako bi se pružilo olakšanje srcu, daju se lijekovi za smanjenje protoka krvi.
Nakon što je stanje pacijenta dosegnulo stanje stabilnosti, potrebno je hitno liječenje svake identificirane bolesti srca. Ako se nakupljanje tekućine u plućima pripisuje upali pluća, propisana je kura antibiotika. Kada se radi o ranim fazama plućnog edema, biljni lijekovi mogu ponuditi učinkovite rezultate kao prirodan pristup liječenju vode u plućima. Za pripremu smjese od crnog luka i bijelog vina, počnite sitno nasjeckati otprilike 300 g luka. Zatim luk preliti sa oko 0,5l suhog bijelog vina. Ostavite ovu smjesu da odstoji u dobro zatvorenoj staklenci 8 dana, ne zaboravite je povremeno protresti.
Nakon što prođe 8 dana, procijedite tekućinu kroz gazu. Dobivenu tekućinu treba konzumirati četiri puta dnevno, a svaka porcija treba biti žlica. Za optimalne rezultate preporuča se uzimanje ove mješavine prije jela. Umirujuća biljna infuzija može se napraviti namakanjem lišća peršina u vrućoj vodi. Evo recepta za čaj: sakupite po 50 g lišća peršina, po 40 g majčine dušice i listova bokvice, te po 30 g listova pelina i bokvice. Dodatno sakupite po 20 g korijena preslice, stabljike majčine dušice i stabljike komorača. Započnite usitnjavanjem i spajanjem svih sastojaka. Uzmite 10 g ove mješavine i dodajte je u litru kipuće vode. Pustite da kuha, poklopljeno, otprilike jednu minutu. Nakon što se ohladi, čaj procijedite i uzimajte po 1 dl prije i poslije svakog obroka (ukupno tri puta dnevno).
Nakon što popijete više šalica čaja tijekom dana, preporučuje se popiti žlicu procijeđenog maslinovog ulja. Za optimalne rezultate savjetuje se konzumiranje žlice meda u kombinaciji sa svježe iscijeđenim sokom od limuna dva puta dnevno, u razmacima između obroka. Inhaliranje češnjaka može poslužiti kao prirodno rješenje za plućni edem, osobito ako je posljedica infekcije. Ova tehnika također je korisna za ublažavanje bronhitisa, gripe, upale grla i problema sa sinusima. Prednost je u korištenju prirodnog izvora hrane koji nema štetnih posljedica za tijelo.
Iako možda nije najugodnija metoda, pokazala se vrlo učinkovitom. Da biste ispravno izvršili inhalaciju, počnite sitno nasjeckati veliku glavicu luka u prostranoj posudi. Zatim se smjestite iznad luka i stavite ručnik preko glave. Zatvorite oči i otvorite usta da duboko udahnete aromatičnu paru koju ispušta narezani luk. Ovaj postupak treba ponoviti i ujutro i navečer. Osim toga, stavljanje toplih obloga od slane vode na prsa više puta tijekom dana također može dati korisne rezultate. Za ublažavanje bolova može se priložiti listovima svježeg kupusa namočenim u jabučni ocat, a zatim krpom namočenom u zagrijano maslinovo ulje.
Da biste ublažili osjećaj pritiska u prsima, možete staviti obloge od svježeg sira na leđa tri puta u razmaku od tri sata. Kako bi se ublažile opasnosti povezane s nakupljanjem tekućine u plućima, postoje alternativni pristupi liječenju plućnog edema. Razmotrite sljedeće preporuke: Redovito kontrolirajte razinu krvnog tlaka. U prehranu uključite široku paletu povrća i sezonskog voća, a unos soli svedite na minimum i suzdržite se od previše začinjene hrane.
- Kako biste osigurali optimalno zdravlje, važno je održavati svoju tjelesnu težinu unutar zdravog raspona i redovito sudjelovati u tjelesnim vježbama. Ako trenutno pušite, preporučljivo je prestati s tom navikom, a također je poželjno ograničiti unos alkohola. Kako biste potaknuli uklanjanje viška tekućine iz tijela, u svoju prehranu unesite namirnice bogate magnezijem i kalijem ako uzimate diuretike. Kako biste spriječili nakupljanje vode u plućima, u prehranu uvrstite lipu, ružmarin i češnjak u obliku tinktura, kapsula i čajeva. Ovi prirodni lijekovi također potiču poboljšanu funkciju srčanog mišića. Za održavanje optimalne ravnoteže tekućine u tijelu ključno je osigurati adekvatan unos vitamina B6 i B1.
Ove esencijalne hranjive tvari prvenstveno se mogu dobiti iz cjelovitog zrna riže i nemasnih komada crvenog mesa. Sa svojim obilnim sadržajem kalija, maslačak se učinkovito suprotstavlja prisutnosti viška natrija u tijelu, što dovodi do smanjenja visokog krvnog tlaka. Za pripremu čaja od maslačka pomiješajte žličicu osušenih cvjetova, listova i korijena sa šalicom vruće vode i ostavite da se kuha deset minuta. Nakon što se procijedi, konzumirajte ovaj čaj tri puta dnevno. Posjeduje diuretička svojstva. Osim toga, peršinov list pruža slične prednosti.
Za pripremu hranjive infuzije pomiješajte dvije žličice osušenih listova sa šalicom vode. Pustite smjesu da se strmi deset minuta prije naprezanja. Za optimalne rezultate, konzumirajte ovaj biljni pripravak tri puta dnevno. Kopriva ima snažna diuretička svojstva, kao i sjemenke komorača, koje pomažu u eliminaciji viška natrija i vode iz tijela. Za pripremu čaja jednostavno prelijte šalicu vruće vode preko čajne žličice sjemenki, slijedeći isti način pripreme kao i prethodni čajevi. Vrijedi istaknuti da Podbel dokazano pozitivno djeluje na zdravlje pluća.
Prisutnost vode u djetetovim plućima nije tipična pojava i može ukazivati na ozbiljna stanja poput limfoma. Ako dijete ima poteškoće s disanjem, ključno je odmah potražiti liječničku pomoć. Brzo započinjanje liječenja također je bitno u slučajevima upale pluća. Prisutnost amnionske tekućine u plućima novorođenčeta relativno je česta pojava koja često zahtijeva dodatna snimanja i intervencije. To se može dogoditi ako beba unese vodu tijekom procesa poroda, ali obično se riješi unutar nekoliko dana dok se prati u inkubatoru. Ipak, može poslužiti kao potencijalni pokazatelj ozbiljnijih temeljnih stanja.
Ako se plućni edem ne liječi odmah, vjerojatnost smrtnosti je značajna, osobito kada je povezan s teškim srčanim oboljenjima. Kada je temeljni uzrok edema rak, postoje mogućnosti liječenja, iako ti konkretni slučajevi predstavljaju najveće izazove u području bolesti. Osobe koje pate od bilo kojeg oblika srčane bolesti suočene su s povećanom osjetljivošću na razvoj plućnog edema. Posljedice zakašnjele intervencije mogu se pokazati strašnima, potencijalno dovodeći do kobnog ishoda. Ako primijetite bilo kakve znakove koji upućuju na ovaj fenomen, hitno i bez odlaganja potražite liječničku pomoć!