Kao što i sami možete da zaključite po naslovu našeg današnjega članka, govorićemo o riži, koja se može konzumirati na jako puno načina. Neki je čak korioste i kao glavno jelo, jako je hranjiva, brzo se vari, i puna je ugljikohidrata…
Ovaj recept predstavlja vrlo učinkovitu tehniku kuhanja riže koja uključuje vodu koja se koristi za ispiranje. Vjerojatno će vam ova nova perspektiva biti vrijedna. Nakon što ste rižu ocijedili pomoću finog cjedila, dobro je isperite pod mlazom vode. Ključni korak u ovom procesu je zadržati vodu korištenu za pranje riže, a ne baciti je. Ova voda neočekivano sadrži korisne elemente u tragovima poput fosfora i kalcija, koje je apsorbirala iz riže.
To može biti donekle korisno za zalijevanje biljaka. Tijekom vremena, uz dosljednu upotrebu, pH vrijednost tla može se postupno prilagoditi. Nadalje, rižina voda je učinkovita metoda za čišćenje voća i povrća. Kada pripremate meso ili plodove mora kupljene u trgovini, dodavanje male količine soli u vodu može poboljšati okus i ukloniti dugotrajne mirise ribe. Osim toga, sposoban je eliminirati hrđu, posvijetliti tkanine i obavljati slične zadatke.
Za pripremu jela od riže trebat će vam 30 grama svježeg maslaca, 2 grama crnog papra, 200 grama oguljene riže, 8 grama soli i 1200 mililitara pileće juhe. Najprije ostavite rižu da se odmori i oslobodi višak vlage. U tavi rastopite maslac pa dodajte rižu kuhajući je na laganoj vatri. Nakon ispiranja, neka preostala voda ispari. Zatim dodajte juhu, začinite je solju i paprom i ostavite da kuha na laganoj vatri 18 do 20 minuta. Riža bi trebala upiti svu tekućinu; sve ostatke treba baciti. Rižu poslužite kao izvrstan prilog – mekanu i dobro začinjenu.
Postoji i još nekoliko savjeta koje morate imati na umu prilikom pripreme riže. Potrebna količina riže ovisi o broju gostiju koje primate. Provjerite imate li vodu, prstohvat soli i otprilike 2-3 kapi bijelog rižinog octa za svaki kilogram riže. Osim toga, ne zaboravite namastiti lonac prema potrebi. Za pripremu riže stavite je u zdjelu i napunite vodom. Rukama temeljito očistite rižu; ispiranje pod tekućom vodom nije potrebno. Tijekom pranja lagano promiješajte rižu u sudoperu kako biste uklonili sve vidljive nečistoće.
Obično je dovoljno lagano isprati rižu jednom ili dvaput, no savjetuje se da stariju rižu ne perete više od tri puta. Kada završi drugo ispiranje, nježno protrljajte rižu između ruku, ocijedite vodu i stavite je u duboki lonac. Dodajte sol i dobro promiješajte. Ostavite rižu da odstoji trideset minuta prije kuhanja. Za najbolju mekoću kuhajte ga 5-10 minuta prije posluživanja. Uživanje u divnim okusima ovog priloga je jednostavno. Uživajte u svakom ukusnom zalogaju!