– U nastavku našeg današnjega članka, donosimo jednu jako zanimljivu priču, u kojoj su se isprepletale razne vjere, kulture i vjerovanja. Nakon toga, govorimo o tome, koliko je malina zdrava i kako utječe na naše zdravlje….
Vesna Domuz je značajan dio svog života posvetila svom suprugu Čedomiru Domuzu. Svoju pripovijest započinje pričom da se kao sasvim mlada udala za policajca Čedomira. Vođen ljubavlju prema Vesni, Čedomir je odlučio da se vrati u Sarajevo. Proživljavanje posljedica razvoda mojih roditelja bilo je dio mog života s ocem. Njihova zajednička profesija policajaca bila je značajan aspekt njihovog odnosa. Nakon razlaza od oca, ona i suprug Čedomir krenuli su u novu životnu fazu, uspostavili zajedničko kućanstvo i veselje odgajali svoje dvoje djece, kćer Sanju i sina Tea. Naveo je da su na njihovom vjenčanju najzapaženiji bili komšije Muslimani. U popisu stanovništva 1991.
Čedomir se istaknuo izjašnjavanjem da je indijskog podrijetla, čime se svrstao u manjinsku skupinu koja se naziva “ostali”. Dok je djevojka koja je vršila inventuru prišla bliže i pitala jesam li indijskog podrijetla, uhvatio sam se kako se smijem i opovrgavam njezinu pretpostavku. Esma je preuzela brigu o Čedomiru zbog bolesti njegove majke, za koju smatra da je utjecala na njegovu povezanost s islamom, jer je hranjen muslimanskim mlijekom. Vesna priča da je na njezino odrastanje znatno utjecao otac, koji je imao iskustvo u policiji i komunizmu.
Nakon smrti njezine bake s očeve strane, u zajednici je prevladavalo uvjerenje da Ilija, njezin otac, neće dopustiti svećeniku da prisustvuje njezinu sprovodu. Ta je situacija odražavala istinitost njihovih okolnosti i odigrala je presudnu ulogu u tome kako ju je odgojio. Vesna kaže da je njezino odrastanje bilo lišeno religijskog utjecaja, osim rijetkog dolaska na proslavu Božića kod svekrve. Unatoč tim posjetima, nikada nije razvila osobnu vezu s tom tradicijom, budući da joj je otac prenio komunistička uvjerenja.
Značajna promjena u Vesninom životu dogodila se kada je primila islam. Po dolasku u Pazarić, efendija je iskazao dobrotu pozvavši svu djecu, pa i moju, na pomoć. Ovaj me čin duboko dirnuo. Stalno sam osiguravao da pokrijem glavu iz poštovanja prema efendiji prije ulaska u džamiju. Motivirana ovim dojmljivim iskustvima, upisala sam svoju kćer u školu i poticala je da uči Kur’an naglas. Ovi jedinstveni aspekti značajno su utjecali na moj izbor da prihvatim islam. Vesna se transformirala i sada se zove Esma, odbacivši svoj dotadašnji identitet. Čini se da ste dali
“BONUS TEKST”
bez određene rečenice za ponovno stvaranje. Navedite rečenicu i rado ću vam pomoći! Maline: prirodna riznica okusa i zdravlja Maline (Rubus idaeus) su jarko voće poznato po svojoj tamnocrvenoj nijansi i izrazitom slatko-kiselkastom okusu. Globalno poznate po svom iznimnom okusu i mnoštvu zdravstvenih prednosti, ove bobice nude više od same poslastice za okusne pupoljke; također su prepuni nutritivnih prednosti koje podupiru opću dobrobit.
Sorte malina Postoje razne vrste malina, od kojih se svaka razlikuje po boji, okusu i tehnikama uzgoja. Najpoznatije sorte uključuju: Crvene maline su najrasprostranjenija sorta, lako ih je prepoznati po živoj crvenoj nijansi i slatko-oporkom okusu. Nasuprot tome, crne maline imaju dublju boju i intenzivniji okus od svojih crvenih malina. Žute maline karakterizira njihova živahna žuta nijansa i okus koji je blaži i manje kiselkast od okusa crvenih malina.
Nutritivne vrijednosti Vitamin C: izvanredan izvor vitamina C, maline igraju ključnu ulogu u jačanju imunološkog sustava i zaštiti tijela od slobodnih radikala. Vlakna: Uz značajnu količinu vlakana, maline su neophodne za promicanje zdrave probave i mogu pomoći u prevenciji crijevnih problema. Antioksidansi: maline obiluju antioksidansima poput antocijana i elaginske kiseline. Maline su vrlo prilagodljive i mogu se koristiti u raznim kulinarskim primjenama. Maline su idealne za konzumaciju u svježem stanju. Mogu se uklopiti u salate, pomiješati s jogurtom ili uživati sami.
Deserti: Česta komponenta u raznim slasticama kao što su kolači, torte, torte i sladoledi su maline. Njihov inherentni slatko-oporki okus lijepo se slaže s nizom krema i tijesta. Maline se često koriste u pripremi džemova i marmelada, a služe i kao namaz i dodatak raznim jelima. Vrijeme i očuvanje Tipično, sezona malina traje od srpnja do rujna, ovisno o regionalnim i klimatskim čimbenicima. Prilikom odabira malina odlučite se za one zrele, suhe i čvrste. Kako bi zadržale svježinu nekoliko dana, maline je potrebno držati u hladnjaku.
Prednosti za dobrobit Maline su poznate po svojim raznim zdravstvenim prednostima. Kardiovaskularno zdravlje: zbog bogate razine vlakana i antioksidansa, maline potencijalno mogu smanjiti rizik od srčanih bolesti i poboljšati cjelokupno zdravlje srca. Maline su voće bogatog okusa i nutritivnih prednosti, što ih čini fantastičnim dodatkom svakoj dijeti. Bilo da se uživaju svježe, uključene u deserte, napravljene od džemova ili umiješane u sokove, maline pružaju niz zdravstvenih prednosti uz predivan okus. Njihova prilagodljivost i zdrava svojstva čine ih bitnom komponentom suvremene prehrane.