Spavanje i dobar san su jedan od glavnih komponenti za zdrav život. S obzirom da se dosta ljudi bori sa kvalitetnim snom danas pišemo o 5 rituala koji će vam pomoći da se riješite nesanice.
Ako se osjećate umorni od svakodnevne iscrpljenosti, vjerojatno se susrećete s izazovima vezanim uz započinjanje sna i održavanje njegove kvalitete. Brojni pojedinci doživljavaju slične borbe; usprkos njihovoj želji da se povuku na noć i postignu miran san, često se suočavaju s poteškoćama u utonu u san ili imaju tendenciju da se bude tijekom cijele noći.
Učinkovita rutina odlaska na spavanje neophodna je za postizanje poboljšane kvalitete sna. Početni korak u ovom nastojanju je osigurati da ste istinski umorni nakon povlačenja na noć. Iako se ovo može činiti očiglednim, pojedinci koji često ostaju budni do kasnih sati često se bore da dožive osjećaj pospanosti u odgovarajuće vrijeme.
Ovaj problem se može riješiti povećanjem izloženosti prirodnom svjetlu tijekom dana, što pomaže u “podešavanju” biološkog sata. Osim toga, bavljenje tjelesnom aktivnošću tijekom dana je korisno; međutim, preporučljivo je suzdržati se od vježbanja neposredno prije spavanja. Štoviše, izbjegavanje dnevnog drijemanja može pridonijeti lakšem prijelazu u noćni san.
Dodatno važno razmatranje uključuje vođenje računa o izboru prehrane i pića tijekom dana. Kofein ima potencijal ometati san, zadržavajući se u tijelu čak devet sati; stoga je preporučljivo ograničiti konzumaciju pića poput kave, čaja i gaziranih pića nakon podneva. Nadalje, treba obratiti pozornost na raspored obroka – nije preporučljivo ići u krevet na prazan želudac, kao ni umirovljenje s punim želucem, jer oba scenarija mogu ometati sposobnost spavanja. Iako alkohol može ubrzati uspavljivanje, negativno utječe na kvalitetu sna.
Posljedično, uključivanje u smirujuću rutinu odlaska na spavanje može olakšati fizičku i mentalnu pripremu za spavanje. Ovaj ritual može uključivati aktivnosti poput kupanja, prakticiranja meditacije, čitanja literature ili uživanja u umirujućoj glazbi, kao što je djelo pod nazivom “Spavanje”, koje je posebno osmišljeno da se uskladi s ciklusima spavanja.
- Održavanje dobre higijene spavanja uključuje uspostavljanje mirnog i ugodnog okruženja za odmor. Spavaća soba treba biti hladna, tamna i tiha, bez uređaja koji odvlače pažnju poput telefona ili televizora, koji emitiraju plavu svjetlost koja može ometati san. Preporučljivo je isključiti elektroničke uređaje barem jedan sat prije spavanja.
Naposljetku, davanje prioriteta snu je bitno i ne treba ga zanemariti. Dok neki pojedinci mogu tvrditi da mogu funkcionirati sa samo četiri sata sna, većini je potrebno između sedam do osam sati za održavanje optimalnog fizičkog i mentalnog blagostanja. Nedovoljno sna može dovesti do značajnih zdravstvenih posljedica, povećavajući vjerojatnost stanja kao što su bolesti srca, moždani udar, pa čak i rak. Stoga je ključno pridržavati se redovite rutine spavanja, uključujući i vikende, te dosljedno težiti odgovarajućem odmoru.