Danas jedna itekako zanimljiva tema koja će se se sigurno isplatiti. Govorimo o jednom malom biznisu koji se odnosi na sađenje biljaka, koje su itekako skupe na tržištu.

Krenuti na put uzgoja biljaka zahtjevan je zadatak koji zahtijeva pažljivu procjenu kalkulacija koje su u igri—posebno u identificiranju koji će usjevi pružiti najveću profitabilnost i vremenski rok potreban za povrat ulaganja. Za one koji tek počinju posebno se preporučuju određene vrste biljaka, posebice one koje su ljekovite prirode. Ako još niste smislili kako pokrenuti posao i posjedovati zemlju, vrijedi napomenuti da je posljednjih godina u svijetu sve veća potražnja za ljekovitim biljem, koja seže i izvan naših granica.

Potrebna ulaganja su prilično skromna u usporedbi s drugim sektorima, a održavanje zemljišta minimalno. Prerada hektara nane, kamilice, nevena ili drugog ljekovitog bilja stoji između 1200 i 2500 eura. Ova financijska potpora omogućuje nabavu sjemena, uzgoj ljekovitog bilja i očuvanje zemljišta. Nasuprot tome, za pospješivanje plasmana ljekovitog bilja potrebno je dodatno uložiti oko stotinjak eura za dekorativnu ambalažu, što povećava privlačnost proizvoda na tržištu.

Uzimajući u obzir sve varijable, prihod od ovog posla može varirati između 2.500 i 6.500 eura po hektaru. Za uzgoj bijelog sljeza, ulaganje od otprilike 2.000 eura po hektaru daje cijenu od približno 5 eura po kilogramu, što rezultira berbom manjom od 1.500 kilograma po hektaru. Ova situacija donosi prihod od 6.500 eura po hektaru, što dovodi do minimalne dobiti od 4.500 eura po hektaru. U slučaju nevena, investicija je oko 1.800 eura po hektaru, a cijena cvijeta je oko 4 eura po kilogramu.

Procijenjeni prinos iznosi 1.000 kilograma po hektaru, što dovodi do prihoda od približno 4.000 eura po hektaru i dobiti od oko 2.000 eura po hektaru. Za bosiljak ulaganje iznosi oko 1200 eura po hektaru, a prodajna cijena prelazi 1 euro po kilogramu. Predviđen je prinos bosiljka od oko 2.000 kilograma po hektaru, što će rezultirati prihodom od oko 2.500 eura po hektaru i dobiti od oko 1.300 eura po hektaru. Stručnjaci savjetuju uzgoj višegodišnjih ljekovitih biljaka zbog njihove općenito veće isplativosti. Bitno je razumjeti da postoji razlika u tržišnim cijenama između organski i konvencionalno uzgojenih biljaka, budući da organski usjevi obično postižu znatno više cijene.

  • Ključno je prepoznati da na profitabilnost utječu čimbenici kao što su dostupnost sezonske radne snage, postojanje opreme prikladne za visokokvalitetnu preradu nakon žetve i dovoljan transport, navodi se na web stranici Smartwatering.rs. Istraživanje pod nazivom „Mogućnosti uzgoja ljekovitog i aromatičnog bilja na području grada Valjeva“, koje je prije nekoliko godina provela Poljoprivredna stručna i savjetodavna služba grada Valjeva u suradnji s JP „Agrorazvoj – Valjevske doline“, pokazalo je da područje nudi izvanredne uvjete za uzgoj gotovo svih vrsta ljekovitog bilja u Srbiji, koje su se pokazale isplativijima od ostalih poljoprivrednih proizvoda.

Svjetlana je navela da mediteranska biljka može donijeti značajnu zaradu zahvaljujući desetogodišnjem razdoblju rasta i razvoja. Ova vrsta postrojenja osigurava stabilan godišnji prihod i zahtijeva samo mala početna ulaganja. Za uzgoj limunske trave na jednom hektaru zemlje početni troškovi uključuju sjeme, gnojiva, radnu snagu i mjere zaštite tijekom prve godine.

Obično je prosječni prinos otprilike 1,5 tona, što dovodi do prihoda od otprilike 300 eura. Za pojedince zainteresirane za usporedne poljoprivredne projekte, Europska unija nudi brojne natječaje i mogućnosti financiranja za potporu tim naporima. Među tim inicijativama posebno je poznat IPARD program, posebno među srpskim poljoprivrednicima. Do sada je oko 1300 poljoprivrednika dobilo bespovratna sredstva Europske unije za poticanje ruralnog razvoja.