Profesor Perišić je tijekom svog ranijeg objašnjenja istaknuo važnost nedodavanja mlijeka u kavu. Nadalje, razradio je kako se tjelesne funkcije održavaju pažljivim balansiranjem značajnog unosa kofeina.

Prema njegovoj izjavi, voda je vitalna tekućina koja postoji u našim tijelima, uključujući naš sustav, krv, limfu, cerebralnu i očnu tekućinu. Njegova prisutnost ključna je za naše normalno funkcioniranje, što ga čini od iznimne važnosti. Spomenuo je da u trenutku kada osjetimo žeđ već doživljavamo blagu dehidraciju jer nam mozak šalje taj signal.

Da li se konzumiranjem velikih količina kave i hidriramo? Je li uz našu uobičajenu kavu u kafiću potrebno popiti čašu vode?

Kako biste postigli zaokružen i uravnotežen unos, preporučljivo je konzumirati jednaku količinu vode uz kavu. Na primjer, ako imate šalicu kave od 350 mililitara, preporučuje se popiti jednaku količinu vode. Ova praksa ne samo da potiče zdravu cirkulaciju, već također pruža željenu stimulaciju kofeinom. Nadalje, profesorica je predložila da svoju jutarnju rutinu upotpunite komadićem čokolade ili banane.

  • Zbog svojih diuretičkih svojstava, kofein ima sposobnost izbacivanja tekućine iz našeg sustava. Stoga je ključno uravnotežiti ovaj učinak konzumacijom vode, koju povoljno možete dobiti ispijanjem kave. Neophodno je održavati ukupnu ravnotežu tekućine u tijelu.

Prema riječima profesora dr. Vojislava Perišića, ako je hrana koju konzumiramo bogata solju, preporučljivo je u obrok unijeti malo vode. Ovo je osobito važno za vrstu hrane koja se obično konzumira u ovom razdoblju. Čineći to, možemo spriječiti potencijalno nakupljanje natrija u našem krvotoku i učinkovito ga razrijediti.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.