Važno je napomenuti da pretjerano nakupljanje ušnog voska može poslužiti kao potencijalni znak temeljnih zdravstvenih problema, na što upozoravaju medicinski stručnjaci. Često zanemarivane, promjene u proizvodnji ušnog voska mogu potencijalno ukazivati ​​na prisutnost stanja poput lupusa, otitis externa ili otoskleroze. Stoga se snažno preporučuje pažljivo promatranje svih promjena kako bi se olakšalo rano otkrivanje i odgovarajuća medicinska intervencija.

Kraljevski nacionalni institut za gluhoću (RNID) izrazio je svoje neslaganje s odlukom o prestanku pružanja besplatnih usluga uklanjanja ušnog voska NHS-a u Engleskoj, navodeći nedostatak medicinskog obrazloženja za ovu promjenu. Ova je odluka izazvala bojazan da pojedinci koji si ne mogu priuštiti privatno liječenje pribjegavaju opasnim alternativama.

Za pojedince je ključno da redovito kontroliraju svoj ušni vosak i ne previde moguće simptome, čak i ako su zdravstvene usluge ograničene. Dr. Veronica Matutit istaknula je važnost ušnog voska kao odraza cjelokupnog zdravlja, istaknuvši važnost praćenja čak i manjih varijacija ušnog voska.

Dr. Matutit identificirao je tri specifična stanja koja mogu dovesti do prekomjerne proizvodnje ušnog voska, što zahtijeva medicinsku dijagnozu i liječenje.

  • Lupus, kronično stanje karakterizirano bolovima u zglobovima, umorom i osipom, može rezultirati prekomjernom proizvodnjom ušnog voska kao posljedicom tekuće upale. Plivačko uho, poznato i kao otitis externa, upala je vanjskog ušnog kanala s kojom se obično susreću pojedinci koji se bave plivanjem. Indikacije ovog stanja uključuju obilje ušnog voska, nelagodu, svrbež i privremeno oštećenje sluha.
    Postupno pogoršanje sluha čest je simptom otoskleroze, medicinskog stanja. Nije neuobičajeno da osobe koje pate od ovog stanja svoje simptome pogrešno pripišu nakupljanju ušnog voska.

Kako bi riješili problem prekomjernog nakupljanja ušnog voska kod kuće, pojedinci mogu upotrijebiti maslinovo ili bademovo ulje. Medicinski stručnjaci preporučuju da stavite 2-3 kapi ulja u uho i zauzmete bočni položaj u trajanju od 5-10 minuta. Ovaj postupak treba ponoviti 3-4 puta dnevno u razdoblju od 3-5 dana. Prema NHS-u, vosak bi se trebao prirodno ukloniti unutar otprilike 2 tjedna. Ključno je suzdržati se od korištenja pamučnih štapića ili svjećica za uši jer te metode mogu pogoršati stanje.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.