– Ponekad se zateknemo da nas danima nešto nervira i iritira u samom tijelu, ali to definitivno ne shvatimo ozbiljno. Međutim, ponekad to može da bude jako simptomatično, a u nekim situacijama može da bude i više nego opasno po samo naše zdravlje…
Osobe s oslabljenim imunološkim sustavom i osobe s infekcijama uha od ključne je važnosti da budu dodatno oprezne. Od iznimne je važnosti na vrijeme prepoznati prisutnost upale uha kako bi se ubrzalo liječenje jer su vrlo neugodne. Više informacija o simptomima upale uha i preventivnim mjerama potražite na navedenoj poveznici. Ključno je naglasiti važnost savjetovanja sa zdravstvenim djelatnikom kada se rješavaju bilo kakvi zdravstveni problemi. 1. Mučan osjećaj škakljanja ili bockanja po koži.
Ako se ne liječi pravilno, naizgled bezopasni svrbež u unutarnjem ušnom kanalu može napredovati u težu bolest. I unutarnji i vanjski dijelovi ušiju imaju crvenkastu nijansu. U početku može doći do suptilnog crvenila unutarnjeg ušnog kanala. Kako stanje napreduje, crvenilo i oteklina mogu se proširiti izvan granica uha, postajući sve vidljiviji. U početku može postojati osjećaj nelagode ili fizičke boli u uhu, osobito nakon rukovanja ušnim kanalom ili primjene pritiska na tragus. Postupno ćete možda početi osjećati začepljenost u ušima. U ekstremnijim slučajevima, bol se može širiti u lice, vrat ili jednu stranu glave.
Ispuštanje tekućine bez mirisa, kao i drugi simptomi, u početku može biti manji problem, ali kako infekcija napreduje, može se pogoršati. Osjećaj stalne zvonjave može otupjeti ili mučiti sluh. Iako ovaj simptom ne mora biti prisutan u blažim slučajevima, moguće je oštećenje sluha u težim slučajevima. Može se osjetiti lagani osjećaj nejasnog sluha ili kontinuirani osjećaj zvonjenja koji dolazi iz ušiju. Na vratu se mogu primijetiti povećani limfni čvorovi.
Ako se infekcija ne liječi uspješno, može doći do značajne upale limfnih čvorova, što može uzrokovati temperaturu zbog potpunog začepljenja cijelog zvukovoda. Tehnike za sprječavanje ili zaustavljanje ovog procesa uključuju suzdržavanje od korištenja pamučnih štapića ili bilo kojih drugih predmeta koji nisu posebno namijenjeni za umetanje u ušni kanal. Iako štapići s vatom mogu učinkovito ukloniti ostatke iz uha, ključno je prepoznati da oni imaju potencijal nenamjerno gurnuti ušni vosak dublje u ušni kanal. Ako se zbog njihove uporabe pojavi bilo kakva nelagoda, preporuča se da ih u potpunosti prestanete koristiti.
- Osim toga, preporučljivo je izbjegavati grebanje ušiju predmetima poput ključeva, pribadača ili spajalica, jer to može pogoršati situaciju guranjem ušnog voska dalje unutra, uzrokujući iritaciju i potencijalno oštećujući kožu. Ako ste netko tko često ima infekcije uha, mudro je razmisliti o poduzimanju preventivnih mjera. Jedna je mogućnost da nosite kapu za plivanje, jer ona može pružiti učinkovitu zaštitu od ulaska vode u uši. Još jedna mogućnost koju treba razmotriti je korištenje čepića za uši koji dobro pristaju. Ako imate bilo kakvih nedoumica, uvijek je najbolje posavjetovati se sa svojim liječnikom za dodatne mjere opreza. Na kraju, korištenje sušila za kosu može pomoći u uklanjanju vlage iz ušiju.
Nakon izlaska iz vode, ključno je slijediti odgovarajuće postupke kako biste održali dobrobit svojih ušiju. Započnite s naginjanjem glave i ručnikom za nježno čišćenje i sušenje ušiju. Ova tehnika će pomoći u sigurnoj eliminaciji bilo kakvog viška vode. U slučaju da vam po dolasku kući voda ostane zarobljena u ušima, možete ih osušiti sušilom za kosu. Ne zaboravite postaviti sušilo za kosu na nisku brzinu i temperaturu kako biste spriječili bilo kakvu moguću nelagodu ili štetu.