Održavanje zdrave prehrane nakon 50. godine života zahtijeva dvostruki pristup: aktivno uključivanje namirnica bogatih hranjivim tvarima poput borovnica, zelenog lisnatog povrća, cjelovitih žitarica i nemasnih proteina u vaše obroke, dok istovremeno smanjujete konzumaciju hrane koja može pridonijeti začepljenju arterija i proširite svoj struk.

Umjesto da se fiksirate na ograničavanje određene hrane, osobito zato što vam se kaže da je zabranjena povećava želju za hranom, dajte prednost važnosti svoje dobrobiti nad trenutnim zadovoljstvom i zadovoljstvom koje ta hrana može pružiti.

Prema nutricionistici Amy Gorin, važno je uzeti u obzir ulje koje se koristi za prženje krumpira ili tikvica jer sadrži zasićene masti koje potencijalno mogu utjecati na razinu kolesterola u krvi.

Kako bi se pridržavali prehrambenih smjernica American Heart Associationa, savjetuje se ograničiti unos zasićenih masti na samo 5 do 6 posto ukupnih kalorija. Na primjer, ako je vaš dnevni unos kalorija približno 2000 kalorija, preporuča se da ne unosite više od 120 kalorija iz zasićenih masti.

U studiji provedenoj 2022. godine na Sveučilištu Južne Karoline, koja je uključivala veličinu uzorka od 90 000 žena, otkriveno je da su osobe koje su konzumirale najmanje jedno piće zaslađeno šećerom dnevno imale značajno povećan rizik od razvoja raka jetre od 78 posto kada u usporedbi s onima koji su popili manje od tri pića.

Odrasli bi trebali biti oprezni zbog skrivenih šećera koji vrebaju u umacima za tjesteninu i gotovim jelima. Štetni učinci viška šećera na tijelo su značajni. Pretjerano opterećuje vitalne organe poput gušterače i jetre, što rezultira povišenim razinama šećera u krvi i triglicerida, što u konačnici povećava vjerojatnost razvoja bolesti masne jetre. Štoviše, konzumacija šećera povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa, a kako ljudi stare, pojava i prevalencija ovih stanja samo eskalira.

Tijekom razdoblja života u kojem je nutritivna vrijednost presudna za svaku unesenu kaloriju, prisutnost dodanih šećera dovodi do nepotrebnog unosa kalorija. Ne samo da dodani šećeri imaju upalni učinak na tijelo, već također uzrokuju mnoštvo zdravstvenih problema.

Za optimalno zdravlje, American Heart Association savjetuje da se ograniči potrošnja dodanog šećera na 25 grama dnevno za žene i 36 grama za muškarce. O štetnom utjecaju šećera dokazale su brojne studije. Nedavno istraživanje provedeno na Sveučilištu Missouri 2023. godine utvrdilo je korelaciju između konzumacije zapadnjačke prehrane s visokim udjelom masti i šećera i pojave nealkoholne masne bolesti jetre. Osim toga, studija provedena na Sveučilištu u Pittsburghu prošle godine otkrila je da pretjerani unos šećera može pogoršati simptome upalnih stanja.

Zapanjujućih 75 posto osoba u dobi od 60 i više godina pati od visokog krvnog tlaka. Važno je napomenuti da čak i ako se uzimaju lijekovi, neophodno je smanjiti unos soli. Iako možda vjerujete da vašoj prehrani nedostaje soli jer je ne dodajete u vlastite kulinarske kreacije, odvojite trenutak da razmislite o skrivenom sadržaju soli u smrznutim pizzama ili konzerviranim juhama u kojima ste se možda danas prepustili. Ova naizgled nevina hrana zapravo je prepuna skrivenog natrija. Najopsežnije i najopsežnije kliničko ispitivanje ikada provedeno, koje je nedavno objavljeno u časopisu The Lancet, otkrilo je da smanjenje unosa soli može rezultirati primjetnim poboljšanjima kod različitih simptoma, uključujući oticanje, umor i kašalj. Štoviše, može značajno poboljšati ukupnu kvalitetu života.

Značajan dio, do 75 posto, soli koju konzumiramo potječe iz prerađene hrane, a ne iz dodane soli. Da biste identificirali hranu s niskim udjelom soli, jednostavna metoda je odabrati one koje sadrže 5 posto ili manje preporučenog dnevnog unosa soli.