– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o segmentu zdravlja kroz samu ishranu. Naime, jako je bitno šta i kada jedete, i da po mogućnosti povećate unos ribe u organizam. Slijedi priča o ovoj temi iz stručnog aspekta…..

Čitajući podatak da otprilike četiri milijuna pojedinaca u Europi svake godine podleže kardiovaskularnim bolestima, što čini nevjerojatnih 45 posto svih smrtnih slučajeva, naglašava ozbiljnost problema i naglašava kritičnu potrebu da se zdravlje srca da kao prioritet. To se neće dogoditi samo od sebe, zbog čega je neophodno provesti značajne radnje; međutim, mnogi pojedinci nisu spremni preuzeti tu obvezu. Kardiokirurg Jeremy London identificira četiri specifične navike kojih se u potpunosti kloni jer je poznato da skraćuju životni vijek.

Pušenje Prema liječniku, pušenje se opisuje kao “najgora stvar koju možete učiniti svom tijelu”. Oštećuje vaša pluća, što dovodi do raka pluća, povećanih kardiovaskularnih rizika, srčanih i moždanih udara. “Nemojte pušiti”, savjetovao je London. Alkohol Dr. London izjavljuje da je potpuno prestao konzumirati alkohol i da zbog toga ne osjeća grižnju savjesti. – Sami određujete pravila za svoje tijelo. Alkohol.

Nažalost, moram vas obavijestiti da je štetan. Otrovan je za svaku stanicu u vašem tijelu – izjavio je doktor i nastavio: Uklanjanje alkohola iz mog života vjerojatno je bio jedan od odluka koje su mi najviše promijenile život kao odrasla osoba. Pjenušava pića Prema Harvard Healthu, pojedinci koji tjedno konzumiraju više od pet slatkih bezalkoholnih pića izloženi su većem riziku od pokazivanja ranih pokazatelja bolesti srca od onih koji ograniče unos na samo jedno.

– Tekuća smrt, bezalkoholna pića. Jednostavno ih izbjegavajte konzumirati. Točka. Završeno – navodi London. Štruce i rezanci – zaključio je dr. London savjetujući da se klonimo kruha i tjestenine, kao i rafiniranog brašna i pšenice. Prehrana čini 80 posto upravljanja težinom, dok tjelovježba čini preostalih 20 posto. Uvjeravam vas da će vaš unos hrane premašiti onaj koji možete sagorjeti vježbanjem, stoga je bitno voditi računa o tome što konzumirate.

“BONUS TEKST” 

Prof. dr. Dejana Jovanović, voditeljica Odjela za urgentnu neurologiju UKSC-a, istaknula je kako je u Srbiji moždani udar među vodećim uzrocima smrti. Demografija pacijenata značajno se promijenila, sa sve većim brojem mladih osoba koje se suočavaju s ozbiljnim zdravstvenim problemima. Liječnica ističe svoje česte susrete s pacijentima s moždanim udarom mlađima od 45 godina, što je, ističe, zabrinjavajući trend! Pojašnjava da postoje dvije vrste moždanog udara.

Doktor Jovanović je pojasnio da se moždani udar po nekoliko stvari može usporediti sa srčanim udarom. Postoje prvenstveno dvije vrste moždanog udara. Preko 85 posto slučajeva moždanog udara rezultat je začepljenja krvne žile, što dovodi do infarkta mozga, slično kao što začepljenje srčane žile rezultira srčanim udarom. Nasuprot tome, krvna žila može puknuti, što rezultira curenjem krvi u strukture mozga. Iako je ova vrsta moždanog udara znatno rjeđa, predstavlja puno veću opasnost.

Nadalje je primijetio da je nemoguće utvrditi koja se od dvije vrste moždanog udara dogodila dok se proces skeniranja ne završi. “Moždani udar zahtijeva brzu akciju, slično kao i srčani udar. No, za razliku od srčanog udara, kod moždanog udara stent se ne ostavlja u krvnoj žili. Njegova je svrha uhvatiti tromb i izvaditi ga”, pojasnio je dr. Jovanović. također primjećujući sve veću učestalost moždanog udara među mlađim osobama. “Profil pacijenata s kojima smo se nekada susretali uključivao je one s neispravnim umjetnim zaliscima i neadekvatnim mjerama za sprječavanje zgrušavanja krvi.

Takve pacijente danas rijetko viđamo”, primijetio je liječnik i dodao: Što trebamo očekivati ​​kod mlađe populacije? Postoje određeni čimbenici koji na njih utječu, uključujući promjene u elastičnosti krvnih žila, što može dovesti do pucanja unutarnje ovojnice žile. Takvo pucanje može dovesti do stvaranja ugruška. Mikrotrauma, koja može proći nezapaženo – poput brzog okretanja tijekom vožnje ili naginjanja glave kod frizera – može izazvati ovu rupturu. Iako se to ne događa kod svih, genetska predispozicija je značajan faktor. U kasnim osamdesetima i ranim devedesetima ovo je bio vodeći uzrok moždanog udara kod mladih osoba, sve dok poboljšane dijagnostičke metode nisu postale dostupne.

Neadekvatno upravljanje rizikom “Doktorica je objasnila da je u Srbiji najčešći uzrok moždanog udara među osobama u dobi od 40 do 55 godina neadekvatno upravljanje čimbenicima rizika, uključujući hipertenziju, dijabetes, visoke razine masti, nezdrave stilove života i ubrzanu vaskularnu sklerozu. Kao rezultat toga, osobe starije od 40 godina mogu pokazivati ​​krvne žile usporedive s onima u 65-godišnjacima, čime se povećava njihov rizik od moždanog udara.