Mali žućkasti mjehurići ispunjeni tekućinom uobičajena su pojava groznice na usnici
Iako se mjehurići najčešće pojavljuju na ili neposredno uz usne, mogu se pojaviti i na drugim dijelovima tijela, najčešće na leđima, genitalijama ili očima.
Herpes na usnama ili groznica na usnama virusna je infekcija koju tipično uzrokuje herpes simplex virus tipa 1.
Mali mjehurići ispunjeni žutom tekućinom tipični su simptomi groznice na usnici.
Veličina može biti mala kod ljudi, veća kod drugih i prema tome kompliciranija kod nekih.
Mjehurići se općenito pojavljuju na usnama ili neposredno uz njih, ali se mogu pojaviti i na drugim dijelovima tijela, najčešće na leđima, genitalijama ili očima. Međutim, oralni herpes je najčešća pojava.
Pojava mjehurića na usnama može biti sljedeća:
Crveno i bolno ili upaljeno i otvoreno s gnojem
Mali mjehurići ispunjeni žutom tekućinom
Mjehur se brzo suši, žuti i ljušti se kako prolazi
Nekoliko manjih mjehurića koji se spajaju u jedan veliki mjehur na usnici
Herpes na usnama je virusna bolest koja vrlo brzo prolazi, za najviše četiri do šest tjedana. Ako je ovaj problem čest i dovoljno dugo, izlaz je jačanje imuniteta. Jer će 100% biti tako.
Koliko god vam se činilo da ne viđate često ljude koji imaju ovakav problem, odnosno koji imaju herpes — čini vam se. Mnogi se ljudi zaraze virusom, ali on ostaje “uspavan” u njima i rijetko se, ako se uopće, manifestira. S druge strane neki su skloniji pojavi herpesa i to uglavnom osobe slabijeg imuniteta.
Osim ranice s mjehurićima, groznica na usnici može svrbjeti, a u područjima oko usana može biti bockanja ili peckanja.
Herpesu labialisu može, ali i ne mora prethoditi:
vrućica
grlobolja
limfadenopatija
Liječenje: Ako se pojave simptomi herpesa, odmah potražite savjet liječnika za prepisivanjeodgovarajućih antibiotika ili krema.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
- Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.