Mnogi pojedinci osjećaju hitnu potrebu za korištenjem toaleta odmah nakon konzumiranja kave. Neki tvrde da je to prirodna pojava, dok se drugi brinu da nije povezano sa zdravstvenim problemima.

Kao rezultat toga, istraživači sa Sveučilišta u Teksasu istražili su ovu specifičnu temu.

U svojoj studiji istraživači su štakorima u razdoblju od tri dana davali kavu, što je pospješilo pokretljivost crijevnih mišića, bez obzira na sadržaj kofeina. “Nakon tri dana uzimanja kave, pokretljivost mišića tankog crijeva kod štakora se povećala. To ukazuje da su, slično kao i kod ljudi, štakori doživjeli značajno pražnjenje crijeva nakon konzumacije kave. Dodatno, količina bakterija u njihovom izmetu se smanjila. Zanimljivo, ovi učinci dogodilo se neovisno o kofeinu, budući da je kava bez kofeina imala sličan učinak na njihov probavni proces”, izjavio je Shuan Zheng Shi, glavni autor studije, u intervjuu za britanski “Mirror.

Pretpostavka je da kisela svojstva kave pridonose njenom laksativnom učinku. Istraživanja su pokazala da povećana razina želučane kiseline, koju proizvodi klorogenska kiselina koja se nalazi u kavi, potiče rad probavnog sustava.

Stoga, kada vas kava natjera na zahod, sjetite se da je to učinak kave i da je vaše zdravlje sasvim u redu.

BONUS:

Uobičajeno pitanje mnogih je je li kava korisna za naše zdravlje, pitanje koje stručnjaci često postavljaju. Iako nedvojbeno nudi niz prednosti za tijelo, postoje određeni aspekti koji zahtijevaju pažljivo razmatranje.

Kava je značajan izvor antioksidansa i dokazano inhibira rast kancerogenih stanica u određenim slučajevima. Međutim, konzumacija kave na prazan želudac može dovesti do manje povoljnih ishoda.

Ispijanje šalice čiste crne kave na prazan želudac potiče proizvodnju želučane kiseline, što može biti posebno neugodno za osobe s gastritisom. Oni koji imaju zdrav želudac također su pogođeni, jer pojačano lučenje kiseline može dovesti do nelagode tijekom jela i uzrokovati probleme s probavom.