Za danas smo vam spremili jednu životnu ispovijest koja je itekako povezana sa nesretnim brakovima. Mnogi znaju reći, da niko nije klriv ženi što pogriješi u svome životnome odabiru, međutim, lako je biti general nakon bitke. Slijedi jedna jako zanimljiva priča na ovu temu….

Brojne mlade žene s naših prostora sklopile su brakove u arapskim zemljama i javno iznijele svoja iskustva. Osim toga, dokumentirano je da se sve veći broj djevojaka iz Bosne udaje za osobe arapskog i turskog podrijetla. Pojavile su se informacije koje govore da se brojne djevojke iz Bosne, navodno uz odobrenje očeva ili braće, udaju kao druge ili čak treće žene stranih državljana. Naime, ovi pojedinci nastavljaju živjeti u Bosni. Tridesetogodišnja Sarajlija preuzela je ulogu druge supruge uglednog arapskog gospodina, koji se nije bunio što ima dvoje djece iz prethodnog braka.

U nedavnom intervjuu podijelila je uvide u to kako se te okolnosti manifestiraju u stvarnom životu, prenosi BIRN. “Svoje volje sam pristala na ovaj oblik braka. Pred Allahom smo sjedinjeni”, započela je svoju pripovijest Sarajka. Prema njezinom kazivanju, razmjena videoporuka i dopisivanja u vezi sa susretom trajala su otprilike dva mjeseca, nakon čega je njezin otac dao suglasnost, što je dovelo do vjenčanja u Sarajevu. Također je otkrila da joj je poznato još dvadesetak žena koje su sklopile slične brakove s Arapima. Ceremoniju vodi osoba vjerskog statusa; međutim, potvrda izdana nakon vjenčanja nije priznata kao valjana prema pravnim ili islamskim statutima nacije.

Iz Islamske zajednice u BiH priopćili su da nemaju informacija o ovoj pojavi. U Bosni i Hercegovini prije obavljanja vjerskog obreda obavezno je obaviti općinsko vjenčanje, u skladu s Obiteljskim zakonom. Ovaj zakon izričito zabranjuje poligamiju, čime se osigurava da pojedinac može imati samo jednog bračnog druga u isto vrijeme. Sarajka je nakon udaje za Arapa shvatila da svakodnevni susreti sa suprugom neće biti mogući. Kako je napomenula, gotovo svaki mjesec posjećuje Bosnu, iako ima slučajeva da obaveze i posao dozvoljavaju rjeđe dolaske.

Što se tiče mog muža, on je uistinu jedno s esencijom čovjeka. Svaki dan se povezujemo i svjedočimo jedni drugima putem video poziva. “Ne žudim za tim nježnim riječima i poljupcima”, kaže Sarajka, ističući da duboko doživljava njegovu ljubav i poštovanje. Tvrdi da je vrijeme koje provodi odvojena od supruga posvećeno brizi o djeci i vlastitoj dobrobiti. “Kada je on prisutan, nalazim veliko zadovoljstvo u njegovom društvu; lagano šetam…”, kaže ona.

Kako artikulira, savjetuje ženama koje izaberu ovaj oblik braka da priznaju da njihov partner neće biti prisutan cijelo vrijeme, dok također priznaju da on ima druge žene i djecu. Ona primjećuje da “žena koja pristaje dijeliti svog muža s drugom ženom mora biti spremna prihvatiti uvjete takvog dogovora. Nakon udaje za Arapa, dobila je miraz, koji se sastoji od određene imovine i financijske naknade koju je njezin suprug dužan osigurati u slučaju razvoda. Uz to, mjesečno prima novčani iznos namijenjen uzdržavanju sebe i svoje djece.

“Primarno traže razvedene žene s djecom kako bi si osigurali budućnost. Iako postoje iznimke, uglavnom im nije u interesu imati djecu s tim ženama”, navodi ona. Uz slučaj Sarajke, postoji još jedan dokumentirani primjer mlade žene iz Bosne koja je sa 23 godine sklopila brak s muškarcem iz Kuvajta; međutim, odlučila je ne otkriti grad svog porijekla. Enes Ljevaković, muftija sarajevski, tvrdi da Islamska zajednica u BiH nema precizne informacije o pojavama da Arapi uzimaju žene iz BiH za drugu ili treću ženu. Ljevaković navodi: “Islamska zajednica u potpunosti poštuje zakone države koji uređuju proces sklapanja braka. S druge strane, time se garantira zaštita prava žena.”

Naglašava da su žene zaštićene samo kada država prizna određenu zajednicu kao brak, što se ostvaruje kroz ono što se naziva “civilnim” vjenčanjem. Zbog toga, naglašava Ljevaković, ne mogu se pokretati nikakve radnje, jer protokoli Islamske zajednice ostaju netaknuti; Naime, ne javljaju se „našim imamima, matičarima“, niti su „upisani u matičnu knjigu vjenčanih pri Medžlisu Islamske zajednice. Bez obzira na nedostatak značajnih podataka, Sarajka tvrdi da joj je poznato oko 20 žena koje su u brak stupile na sličan način kao ona.