Ova biljka koja se često naziva slonovo uho, dobila je ime po svojim velikim listovima koji vrlo podsjećaju na slonove. Zanimljivo je da su cvjetovi adamantijuma u Europu doneseni iz daleke Indije. Rod Alocasia obuhvaća oko 70 vrsta. Naime, Adamov cvijet je višegodišnja biljka koja se ističe svojim podzemnim stabljikama koje imaju oblik gomolja ili rizoma.
Ova sobna biljka, poznata kao Adam, uzgaja se zbog svojih širokih listova koji obično imaju oblik srca. Naime, ova biljka proizvodi zelene cvjetove koji cvjetaju samo jednom godišnje. Dok gornje lišće s vremenom sazrijeva, donje Adamovo lišće počinje blijedjeti. U svojoj matičnoj regiji, biljka Adam može narasti do nevjerojatnih visina, nudeći dovoljno hlada u kojem pojedinci mogu uživati. Kao što je već spomenuto, u ovoj regiji se uzgaja kao sobna biljka. Značajna karakteristika biljke Adam je njen brzi rast. Održavanje neutralne ili kisele razine pH u tlu gdje se Adam uzgaja je bitno.
Iznenađujuće, Adam je kategoriziran kao otrovna biljka. Iako su gomolji ove biljke jestivi, bitno je znati da imaju visoke koncentracije kristala oksalne kiseline. Konzumacija ovih gomolja može rezultirati nekoliko negativnih učinaka, uključujući oticanje grla i jezika, poteškoće s disanjem, pa čak i halucinacije. Što je dovelo do suza Adamove biljke? Normalna pojava je ispuštanje vode s rubova lišća biljke, što se naziva drenaža. Ovaj mehanizam olakšava glatko kretanje vode unutar biljke kada je transpiracija otežana. Ako primijetite porast vlažnosti u vašem domu uzrokovan pretjeranim zalijevanjem, mogli biste vidjeti vašu Adamovu biljku kako “plače”.
Donošenjem biljke Alocasia u okoliš potencijalno biste mogli smanjiti gore spomenuti proces povezan s drenažom. Kao što je prethodno navedeno, najbolja metoda je uzgajati Adamov cvijet u blizini Evinog. Postavljanje blizu Evinog cvijeta ključno je za izbjegavanje osjećaja tuge. Adamovi cvjetovi su znatno veći i imaju prepoznatljiv izgled, dok su Evini cvjetovi manji i imaju zamršenije razgranato lišće. Drugim riječima, Adam je postao žrtva trovanja. Prisutna snažna tekućina može izazvati alergijske reakcije. Zbog toga se ne preporučuje uzgoj adamantijuma na mjestima koja posjećuju djeca, jer alergijske reakcije uzrokovane gutanjem soka ove biljke mogu biti kobne i dovesti do gušenja.
Pažljivo održavanje i usmjerenost na Adamovo zdravlje su bitni. Za pravilnu njegu Adama, pridržavajte se ovih preporuka: Svjetlo Preporučljivo je držati biljku podalje od izravne sunčeve svjetlosti, kao i previše mračnih okruženja. Preporučljivo je tražiti uravnotežen pristup između ove dvije krajnosti. Kako biste postigli najbolje uvjete kompostiranja, važno je održavati kompost stalno vlažnim. Osigurati da tlo zadrži vlagu je od vitalnog značaja, postizanje ravnoteže koja izbjegava i pretjeranu suhoću i zasićenost. Adamantium biljke uspijevaju kada im je korijenje donekle suho jer previše vode može uzrokovati truljenje korijena.
Optimalna metoda je redovito, ali rijetko zalijevanje biljaka. Preporučljivo je koristiti mlaku kišnicu za navodnjavanje adama kad god možete. U kućnom okruženju, pretjerano suh zrak može spriječiti rast Adamovih biljaka. Ovim tropskim sortama potrebna je razina vlažnosti od normalne do visoke kako bi uspjele. Za pravilnu ishranu dovoljna je primjena gnojiva jednom mjesečno. Međutim, tijekom zimskih mjeseci, ako biljka ne pokazuje znakove rasta, poput stvaranja novih listova, možete preskočiti gnojidbu. Kada biljka prijeđe u fazu mirovanja, gnojidba je nepotrebna.
U tu svrhu odaberite vodotopivo gnojivo. Za promicanje najboljeg rasta adamantijskih cvjetova, ključno je održavati konstantno toplo okruženje, osiguravajući da temperatura ne padne ispod 15°C tijekom cijele godine. Istraživanje koje je proveo Steel pokazuje da iako je moguće podnijeti povremene promjene temperature, produženo trajanje hladnog vremena može stvoriti poteškoće i dovesti do uspavanosti cvijeća. Iako to obično nije potrebno, preporučuje se presaditi biljku u proljeće ako je “natekla” ili je prerasla postojeću posudu.
Svaka biljka ima svoje specifične zahtjeve, ali postoje i opća pravila koja vrijede za većinu: Svjetlost: Većina kućnog cvijeća voli svijetlo, ali ne izravnu sunčevu svjetlost, jer to može izazvati opekotine na lišću. Idealno je postaviti biljke na mjesto s indirektnim svjetlom.
Zalijevanje: Prekomjerno zalijevanje može dovesti do truljenja korijena, dok premalo može uzrokovati da biljke osuše i izumru. Treba paziti da zemlja bude vlažna, ali ne natopljena.
Temperatura i vlaga: Biljke koje potiču iz tropskih područja zahtijevaju veću vlagu. U suhim uvjetima, povremeno prskanje vodom može pomoći. Prihrana: Uzimanje odgovarajuće gnojivo može pomoći biljci da raste i cvjeta. Preporučuje se hranjenje biljaka u vegetacijskoj sezoni (proljeće i ljeto).