– Kralj rokenrola je imao samo 42 godine kada je preminuo, a mnogi su povezali njegovu smrt sa drogom, međutim, to nije tako. Mi danas govorimo malo o njegovim posljednjim danima u životu…..
Kako je umro Elvis Presley? Pitanje se vrti otkako je legendarni roker pronađen mrtav na podu kupaonice u Gracelandu 16. kolovoza 1977. Jednostavna priča o smrti Elvisa Presleya u 42. godini nadaleko je poznata kao obavijena misterijom i glasinama. Malo poslije 14:30 sati 16. kolovoza 1977., njegova zaručnica Ginger Alden lutala je Gracelandom tražeći Elvisa Aarona Presleya u Memphisu, Tennessee. Dok se kralj rocka trebao pripremati za život na putu (trebala je biti još jedna koncertna turneja), Ginger je postala zabrinuta zbog njegove odsutnosti iz vidokruga.
A onda je primijetila da su vrata kupaonice razbijena. Zavirila je u sobu i, da citiram njezine kasnije memoare, “zakoračila sam u trans od tog prizora.” “Ginger alisema kwamba nywele zilimnyea baada kuuona mwili wa Elvis ukiwa umeegemea kabati ukakakama uso chini,” alisema Dohren Rekla je da mu je lice bilo obojeno ljubičastom bojom, a oči su mu gledale ravno naprijed i bile su krvavo crvene.
- Pozvana je hitna pomoć i superzvijezda bez svijesti je odvezena u Baptist Memorial Hospital u Memphisu, Tennessee. Ovdje su ga liječnici pokušali oživjeti, ali bilo je prekasno – u 15:30 Elvis Presley je proglašen mrtvim nešto više od sat vremena nakon što je pronađen. Kad je Elvis umro, svijet je tugovao. Ipak, mnoge su misterije okruživale njegov odlazak. Više od bilo kojeg drugog: veliko kontroverzno pitanje koje se nadvijalo nad cijelom ovom pričom od tada do danas je jednostavno kako je Elvis Presley umro?
Što autopsija kaže o uzroku smrti Elvisa Presleya Svijet je bio šokiran smrću Elvisa Presleya. Kada je Elvis umro, predsjednik Jimmy Carter sam je izdao izjavu u kojoj je izjavio da je pjevač “trajno promijenio lice američke popularne kulture”. U međuvremenu, blizu 100.000 zaprepaštenih ožalošćenih dolazilo bi na njegovu pogrebnu povorku. Ali usred previranja koja su uslijedila nakon smrti ikone, neki mračni detalji o tome što ga je stvarno ubilo ostali su zatamnjeni, ostavljajući mnoge uspomene i pohvale Elvisu obojene pitanjem kako je umro.
Istog poslijepodneva Elvisove smrti, obdukciju su izvršila tri liječnika koji su djelovali zajedno – identificirani kao Erik Muirhead, Jerry Francisco i Noel Floredo. Trajalo je dva sata. Prije nego što je uopće završilo, Francisco je izašao najaviti se novinarima. Izvijestio je da “preliminarni nalazi autopsije” pokazuju da je Elvis Presley umro od “srčane aritmije” – u uobičajenom jeziku, srčanog udara – i da nema naznaka da su lijekovi igrali bilo kakvu ulogu u uzroku njegove smrti Zapravo, ovo zapravo nije bio odgovor na pitanje kako je Elvis Presley umro.
Franciscova izjava je dana prije završetka stvarne autopsije, a nijedan drugi liječnik nije podržao takvu vrstu priopćenja za javnost. Čak i kad se prvi put obratio novinarima, Francisco je bio bombardiran istim pitanjem: je li autopsija otkrila bilo kakve znakove zlouporabe droga? U vrijeme smrti Elvisa Presleya samo nekoliko tjedana ranije, tri pjevačeva bivša tjelohranitelja objavila su knjigu u kojoj se navodi da je zvijezda dugo bila ovisna o amfetaminima.
Francisco se pokušao zaštititi sa svoje strane, rekavši da “konkretni uzrok Elvisove smrti možda neće biti poznat tjedan ili dva do laboratorijske analize” i dodao: “U ovakvim slučajevima, moguće je da se konkretan uzrok nikada neće otkriti poznat.” Elvis Presley je prvi put postao ovisnost o amfetaminima kada je bio u ranim dvadesetima. Legalno u Sjedinjenim Državama do 1965., ubrzo nakon toga Presley je također uzimao barbiturate jer nikako nije mogao spavati noću. Do kasnih 60-ih, Presley je bio potpuni ovisnik o drogama; koristeći ih da ga “dignu” prije koncerta i “dole” prije spavanja.
U tome mu je pomogao liječnik. Kralj rock and rolla upoznao je dr. Georgea C. Nichopoulosa, zvanog “Dr. Nick”, 1967. On će kasnije postati osobni liječnik Elvisa Presleya, prateći ga na njegovim putovanjima u Las Vegas i opskrbljujući zvijezdu oba amfetamina i barbiturati. Prepisao je 19 000 doza između ’75. i ’77. za Presleya. U prvih osam mjeseci te godine prepisao bi preko 10.000 doza. Tri godine nakon smrti Elvisa Presleya, Nikopoulosu je suspendirana liječnička licenca. Godine 1981. bio je krivično gonjen zbog prepisivanja lijekova svojim pacijentima. No, 1995. konačno je trajno opozvan.
Kasnije se otkrilo da je uzrok smrti Elvisa Presleya bio srčani udar. Nuspojava dugotrajne zlouporabe barbiturata je teški zatvor. Možda zato što su ga doista našli skljokanog na podu kupaonice, po svoj prilici, dok se naprezao da pokrene crijeva, prenaprezao je svoje slabo srce. Napori zajedno s njegovom prekomjernom tjelesnom težinom ionako bi to učinili sami, ali druge bolesti i zlouporaba droga koje je imao možda su dovele do Presleyevog fatalnog srčanog udara u kupaonici u jednostavan srčani udar.