Korištenje klima uređaja može ublažiti ovaj problem, ali oslanjanje na njega tijekom cijelog leta može biti skup pothvat. Kako biste poboljšali kvalitetu sna tijekom toplinskog vala, evo nekoliko dodatnih savjeta i tehnika.
Pazite da sunčeva svjetlost ne može prodrijeti.
Kako biste spriječili prodor prekomjerne topline u vaš životni prostor, preporučljivo je zatvoriti prozore i navući zavjese tijekom sati najvišeg sunčevog svjetla, obično između 12:00 i 16:30 u ljetnoj sezoni.
Ventilacija
Nakon što se najviša dnevna temperatura spusti, otvorite sva vrata i prozore u svom kućanstvu kako biste olakšali cirkulaciju zraka i učinkovito prozračili svaku prostoriju. Na taj način će se sva današnja akumulirana toplina izbaciti iz vašeg životnog prostora.
Da biste stvorili učinak hlađenja, jednostavno aktivirajte svoje ventilatore. Preporučljivo je suzdržati se od korištenja pećnica i štednjaka jer će pridonijeti nakupljanju viška topline.
Prije no što odete na spavanje, možete upotrijebiti ove učinkovite mjere kako biste učinkovito rashladili svoj dom.
Voda
Održavanje pravilne hidratacije ključno je tijekom ljetnih mjeseci, posebice zbog pojačanog znojenja. Preporučljivo je unositi dovoljno tekućine prije spavanja, a također bi moglo biti korisno imati napitak koji vam je lako dostupan na noćnom ormariću za one trenutke kada je potrebna hidratacija tijekom noći.
Ostavite po strani ideju tuširanja hladnom vodom.
Iako mislite da je tuširanje hladnom vodom prije spavanja korisno, ono zapravo daje suprotan učinak. Hladna voda izaziva reakciju u tijelu da regulira svoju temperaturu, što rezultira osjećajem topline, a ne hladnoće tijekom tuširanja.
Odjeća
Za optimalnu udobnost, preporučljivo je nositi laganu i prozračnu odjeću, po mogućnosti izrađenu od prirodnih materijala kao što su tkanina, bambus ili svila. Preporuča se minimizirati prisutnost sintetičkih vlakana u odjevnim predmetima za bolji doživljaj.
BONUS TEKST
Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.
Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.
Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.
- Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.
Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.