U mojim ranim godinama otac mi je podario riznicu neprocjenjive mudrosti, koja nadilazi čak i znanje koje se nalazi u okvirima ljekarne. Jedan od tih dragocjenih dragulja bilo je otkriće korištenja prirodnih lijekova za ublažavanje boli kod zubobolje.

Usred razdoblja obilježenog jakom zuboboljom, otac mi je dao vatu natopljenu eteričnim uljem dobivenim iz klinčića. Klinčići sadrže eugenol, spoj poznat po svojim anestetičkim i antibakterijskim svojstvima. Iako okus nije bio osobito ugodan, privremeni čin žvakanja sirovih klinčića pokazao se uspješnim u ublažavanju boli i smanjenju upale.

Slično klinčićima, cimet ima slične kvalitete i može poslužiti u slične svrhe. Kako biste privremeno ublažili zubobolju, možete jednostavno nanijeti malu količinu đumbira izravno na zahvaćeni zub. Ključno je dosljedno ponavljati ovaj postupak za optimalne rezultate.

Za ublažavanje tegoba preporuča se ispiranje usta mješavinom tople vode i dvije žličice soli. Nadalje, primjena hladnih obloga ili korištenje sirovog češnjaka i crvenog luka za nježno masiranje zahvaćenih područja može pružiti olakšanje. Ovi prirodni lijekovi dokazano učinkovito smanjuju zubobolju.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.