Toplinski val koji je u tijeku potaknuo je aktiviranje meteoalarma, signalizirajući trajno visoke temperature za koje se očekuje da će se zadržati do kraja ovog tjedna i produžiti u sljedeći tjedan. Kako piše BHMETEO.ba, očekuje se da će velike vrućine potrajati minimalno 7 dana, a potencijalno i do 10 dana.
Kako bi se izborili s velikom vrućinom, savjetuje se da osobe koje su posebno osjetljive na ove uvjete potraže utočište u hladnim okruženjima. Međutim, jednako je važno obratiti pažnju na izbor prehrane i hidratacije, osobito ako nije moguće izbjeći dugotrajno izlaganje povišenim temperaturama.
Kada razmišljate o tome što piti, ključno je nadoknaditi vodu izgubljenu znojenjem jer tijelo na taj način regulira temperaturu. Znojenje ne samo da dovodi do gubitka vode, već i važnih soli i elektrolita. Kako biste osigurali pravilnu hidrataciju, stručnjaci savjetuju čestu konzumaciju vode, neovisno o tome osjećate li žeđ ili ne.
Kada je riječ o nadoknadi elektrolita, kokosova voda i sportski napitci su održive opcije. Međutim, važno je voditi računa o sadržaju šećera koji se nalazi u sportskim pićima. Ako tražite osvježavajuću i hidratizirajuću alternativu, razmislite o hladnim biljnim čajevima koji su i bez kofeina i osnažuju, poput čaja od kamilice ili paprene metvice. Osim toga, prirodni sokovi koji ne sadrže dodani šećer, osobito oni dobiveni od voća ili povrća bogatog vodom poput lubenice, krastavca ili naranče, izvrstan su izbor za održavanje hidratacije.
Po vrućem vremenu, izotonični napitci koji sadrže elektrolite imaju potencijal nadmašiti vodu zbog svoje sposobnosti nadoknade vitalnih elektrolita poput natrija, kalija i magnezija. Ovi elektroliti igraju ključnu ulogu u održavanju ravnoteže tekućine i osiguravanju optimalnog rada mišića. Osim toga, izotonični napici često sadrže skromne količine šećera, što može olakšati brzu apsorpciju tekućine u tijelu.
Više je razloga zašto nije preporučljivo konzumirati alkohol po vrućem vremenu.
Za početak, alkohol djeluje kao diuretik, uzrokujući da tijelo izbaci više tekućine kroz urin. To može rezultirati dehidracijom, što je posebno zabrinjavajući problem u toplijim klimatskim uvjetima. Štoviše, alkohol može poremetiti regulaciju tjelesne temperature, povećavajući šanse za toplinski udar ili iscrpljenost. Na kraju, konzumacija alkohola može smanjiti osjećaj žeđi, pridonoseći dehidraciji.
Tijekom ljetne sezone vrlo je popularno uživati u rashlađenim i okrepljujućim poslasticama poput sladoleda ili ledene kave.
Umjerena konzumacija sladoleda može ponuditi trenutni predah od velike vrućine. Međutim, važno je voditi računa o sadržaju šećera koji se obično nalazi u većini vrsta sladoleda, budući da pretjerana konzumacija može dovesti do naglih fluktuacija razine šećera u krvi.
Dodatno, šećer ima sposobnost poboljšati eliminaciju tekućine iz tijela putem urina. Štoviše, može izazvati pojačanu žeđ zbog povećanih potreba tijela za vodom kako bi preradio šećer. Na kraju, konzumacija hrane bogate šećerom može opteretiti probavni sustav, osobito kada se tijelo već bori s povišenom temperaturom.
Isti princip može se primijeniti na ledenu kavu. Ipak, osim šećera, sadrži i kofein, koji ima diuretička svojstva, iako ne tako jaka kao alkohol. Stoga stručnjaci predlažu da se odlučite za zdravije zamjene, poput smrznutog voća.