– Vjerujemo da ne postoji osoba, koju nije privukao naš današnji članak. Naime, govorićemo o nekim predmetima koji mogu da se nađu ispod samoga kauča, a koji mogu da doprinesu tome da imamo nemiran san….

Doktor integrativne medicine Slobodan Dunjić na TV K1 otkriva koje su najveće greške kada je u pitanju vitamin D, a zatim upozorava na ovu opasnu naviku koju svi imamo! Držati nešto ispod kreveta je kao spavati na rendgenu, kaže dr. Dunjić! Spavamo na jednom mjestu otprilike osam sati, a ključno je ne samo da budemo opušteni, već i da materijali koji nas okružuju nisu štetni. “Prirodni materijali, vuna, pamuk. Moramo gledati i što se stavlja ispod kreveta, a danas su kreveti vrlo moderni i ispod kreveta imaju kutije za odjeću”, rekao je. “Kutiju smo pospremili u vakumsku vrećicu koju smo naručili od Kineza, napravljenu od ulja.

To je kao da spavate u rendgenu! Samo to treba biti ispod kreveta. Prašina, ne plastika. To je jako važno pitanja; na mjestima gdje provodimo većinu vremena, posebno tijekom spavanja, cijeli prostor za spavanje trebao bi imati minimalnu količinu materijala koji je štetan za nas”, rekao je. Na temu madraca i posteljine dr. Dunjić staje na stranu svoje kolegice, profesorice gastroenterologije. dr Vojislav Perišić – Što jeftinije, to bolje! profesor dr. Perišić je također ranije napomenuo da je umjesto bacanja novca na vrlo skupe suplemente koji daju kombinaciju vitamina i minerala, bolje kupiti jeftine vitamine u ljekarni. Najjeftiniji madraci su najbolji, uz vitamine i minerale, kaže dr. Dunjić.

BONUS TEKST

Kada razmišljate o cjelokupnom zdravlju, čeljusni zglobovi vjerojatno nisu na vrhu vašeg popisa. No stručnjaci kažu da mnogi uobičajeni problemi (od glavobolje do bolova u uhu) mogu biti znak problema s čeljusti. Evo kako ga zaštititi. — Najčešće korišteni zglob u našem tijelu je čeljusni zglob, čak i za tako jednostavne radnje poput gutanja — pomiče čeljust, kaže dr. Prija Mistri, stomatolog iz Washingtona.

Uz uobičajene disfunkcije temporomandibularnog zgloba koje utječu na čeljusne zglobove i mišiće, neke od navika koje mogu uzrokovati trošenje vaše čeljusti i rezultirati nekim od gore navedenih problema uključuju sljedeće. Zapamtite ove savjete, stoga savjetuju stručnjaci. Ne naslanjajte vilicu na ruku. Vjerojatno ste to i sami učinili dok ste sjedili za stolom na poslu ili slušali prijatelja kako priča za večerom. – To je nezdrava praksa za zdravlje čeljusti jer vrši pretjerani bočni pritisak na čeljust dok je dizajnirana za pokrete gore-dolje i natrag.

Prema dr. Mistriju, prečesto naslanjanje ruke na čeljust može uzrokovati škljocanje, bolove ili čak pucanje čeljusti. Znakovi noćnog škrgutanja zubima su buđenje s glavoboljom plus zubi i osjetljivost. Nikada nemojte stisnuti zube. Naši zubi bi trebali biti u kontaktu, odnosno dodiru, samo tijekom akta gutanja nakon što smo zagrizli. Zubi nam se ne smiju dodirivati ​​kad govorimo; dok žvačemo imamo hranu među zubima, a nakon što progutamo zalogaj, naši bi se zubi trebali odvojiti — objašnjava dr. Karin Khan, certificirana stomatolog DDS odbora i specijalistica za TMJ na Cleveland Clinic Ohio. –

Međutim, neki pojedinci iz dana u dan stiskaju zube, što uključuje mnoge mišiće i stavlja veliku silu i na zube i na čeljust, dodala je dr. Kan. Stiskanje čeljusti može izazvati i druge promjene osim upale. dr. Khan je objasnio da se bol može pojaviti u mišićima čeljusti što može uzrokovati glavobolju ili bol u uhu i druge simptome.