Tijekom ljetne sezone, kada temperature rastu i naša odjeća postaje sve otvorenija, postajemo osjetljivi ne samo na ubode komaraca, već i na druge primamljive neugodnosti. Iako se manji ugriz može činiti beznačajnim i zacijeliti sam od sebe, svatko od nas ima svoje osobne lijekove za ublažavanje mučnog svrbeža. Međutim, prema riječima dermatologa, ključno je prepoznati da takav ugriz može predstavljati opasnost i dovesti do infekcije.
Kako bi se izbjegle komplikacije, preporučuje se svakodnevno čišćenje područja uboda ili ugriza sapunom i vodom. Ova praksa služi za odvraćanje od pretjeranog češanja i posljedične štete koju ono može nanijeti koži. Primarna briga leži u oštećenju uzrokovanom češanjem, jer omogućuje bakterijama s površine kože ili samom kukcu da se prenesu na kožu. Budući da ugriz prodire kroz kožu, te se bakterije mogu infiltrirati i u dublje slojeve. Suprotno tome, učestalo češanje stvara otvorenu ranu kroz koju bakterije mogu lakše putovati, često popraćene bakterijama s ruku.
Streptokok i stafilokok su prevladavajuće bakterije odgovorne za moguće infekcije u ovom scenariju. Dermatolozi naglašavaju važnost pažljivog praćenja mjesta ubrizgavanja. Obično ta mjesta zacijele u roku od pet do deset dana. Međutim, ako se proces ozdravljenja produži izvan tog vremenskog okvira, ključno je biti oprezan zbog pokazatelja infekcije. Ovi simptomi mogu uključivati pojačanu bol, povećanu osjetljivost u tom području, širenje zahvaćene regije, povišenu temperaturu nakon kontakta ili prisutnost gnoja ili drugih tekućina koje istječu iz rane.
- Prisutnost simptoma kao što su povišena temperatura, groznica, osip i simptomi slični prehladi ukazivati će na prisutnost infekcije.
BONUS TEKST
Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.
Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.
Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.
- Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.
Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.