– U nastavku našeg današnjega vikend članka, malo ćemo da govorimo o higijeni doma. Čistoća kupatila je uvijek na prvom mjestu, a oko njega uvijek ima posla, i mako god da očistite pločice, uvijek se zaprljaju za jako kratko vrijeme….

Pristup odabran za uklanjanje plijesni može se razlikovati ovisno o opsegu problema i specifičnim uvjetima vašeg prebivališta. Evo nekoliko učinkovitih tehnika za čišćenje i sprječavanje plijesni: 1. Ulje čajevca. Poznato po svojim snažnim prirodnim antiseptičkim svojstvima, ulje čajevca također posjeduje značajna antifungalna svojstva. Recept: Pomiješajte 2 žličice ulja čajevca, 2 šalice vode i 1 žličicu alkohola u bočici s raspršivačem.

Raspršite smjesu na zahvaćena područja i ostavite da počne djelovati prije nego što je obrišete krpom. Za drugu metodu upotrijebite deterdžent i sodu bikarbonu, jer soda bikarbona učinkovito uklanja manje naslage plijesni i pomaže u sprječavanju njihovog ponovnog pojavljivanja. Recept se sastoji od dvije žlice sode bikarbone, jedne žlice deterdženta i kipuće vode. Pomiješajte sastojke u zdjeli. Stara četkica za zube može se upotrijebiti za rješavanje problematičnih mjesta. Neophodno je očistiti površinu minimalno dva puta. 3. Ocat pojačan tvrđavom.

U težim slučajevima, ocat u visokoj koncentraciji može se pokazati vrlo učinkovitim. Recept: Koristite ocat visoke koncentracije (20%) zajedno sa standardnim tekućim Cifom ili sredstvom za čišćenje u prahu. Postupak: Pomiješajte sredstvo za čišćenje s octom kako biste dobili razrijeđenu smjesu. Nanesite ovu otopinu na pukotine i brtve, ostavite da odstoji nekoliko sati prije ribanja i ispiranja. 4. Ekstrakt sjemenki grejpa djeluje kao prirodni lijek protiv bakterija i plijesni. Za pripremu, pomiješajte 10 kapi ekstrakta sjemenki grejpa s 1 šalicom vode. Upute: Pomiješajte sastojke u bočici s raspršivačem, nanesite otopinu na zahvaćena područja i obrišite krpom. 5. Vodikov peroksid je vješt u uklanjanju bakterija i gljivica.

Recept: Pomiješajte dva dijela vode s jednim dijelom 3% vodikovog peroksida. Postupak: U bočici s raspršivačem pomiješajte vodu i peroksid. Raspršite smjesu na područja koja je potrebno tretirati i ostavite da odstoji 5-10 minuta. Zatim upotrijebite četku za čišćenje i zatim obrišite krpom. Boraks djeluje kao prirodni dezinficijens i ima višestruku primjenu. Recept: Pomiješajte 1 šalicu boraksa s 3,5 litara vode. Postupak: Umiješajte boraks u vodu, a zatim dobivenom smjesom tretirajte zahvaćena područja pilingom.

Ostavite da se potpuno osuši; nema potrebe za ispiranjem. Kako biste spriječili ponovnu pojavu plijesni: Osigurajte stalnu ventilaciju držeći prozore i vrata otvorenima kako biste omogućili odgovarajuću cirkulaciju zraka. Osim toga, sušite odjeću vani. Izbjegavajte sušenje rublja u zatvorenom prostoru. Održavajte higijenu redovitim čišćenjem i osiguravanjem čistoće. Za ventilaciju kupaonice koristite ventilatore ili otvorite prozore. Kako biste spriječili nakupljanje vlage u kuhinji, tijekom kuhanja koristite napu. Svaka metoda nudi različite prednosti, a izbor bi trebao ovisiti o specifičnim uvjetima vašeg doma i ozbiljnosti problema s plijesni.

“BONUS TEKST”

Ficus pripada obitelji Moraceae i predstavlja rod biljaka koji se slavi zbog svoje raznolikosti i široko rasprostranjene privlačnosti kao sobna biljka. Obuhvaćajući niz vrsta, ovaj rod ima sve od malih grmova do značajnih drvenastih biljaka, a sve su cijenjene zbog svoje privlačne estetike i jednostavnih zahtjeva za njegu. Problemi i smetnje: Biljke fikusa mogu postati žrtve crvenog pauka, brašnastih stjenica ili paukova grinja. Provođenje čestih provjera biljke i primjena insekticida ili prirodnih strategija kontrole može pomoći u rješavanju ovih problema. Bolesti:

Pretjerano zalijevanje može rezultirati problemima poput truleži korijena ili sive plijesni. Kako biste spriječili ove probleme, bitno je osigurati pravilnu drenažu i izbjegavati prekomjerno zalijevanje. Određene vrste fikusa, uključujući Ficus elastica, mogu poboljšati kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru filtriranjem štetnih tvari i pročišćavanjem zraka. Fikusi su vrlo prilagodljiva i atraktivna skupina biljaka koje mogu oplemeniti vaš okoliš živim zelenilom, lako se prilagođavajući različitim uvjetima i rutinama njege.