– Svi oni koji izgube nekoga bližnjega u obitelji, jednostavno ne znaju kako da se ponašaju u određenim trenutcima. Mi danas govorimo o odjeći pokojne osobe, koju neki dugo vremena nakon smrti drže u ormaru, a to zapravo ne bi trebali da rade….

Kad netko premine, obično se postavlja pitanje što učiniti sa svojom imovinom i privatnim stvarima. Općenito se vjeruje da pojedinac koji je umro nikada ne može prenijeti svoje bogatstvo u drugi život, stoga je kreposnije te stvari podijeliti među potrebitima. Distribucija ove geste ne samo da donosi utjehu onima koji je primaju, nego se također vjeruje da donosi unutarnji mir umrloj duši. Uzimanje u obzir zdravstvenih čimbenika pri rukovanju stvarima pokojnika važno je. S takvim predmetima treba postupati kao s potencijalno jako kontaminiranim bakterijama i virusima.

Osim toga, postoji vjerovanje da predmeti čuvaju energiju i karmu od svojih prijašnjih vlasnika što će vjerojatno uzrokovati osjećaje nelagode povrh svega straha od negativne energije. Postavlja se pitanje treba li ukloniti pokojnika nakon smrti. Oni obično izazivaju veliku tjeskobu među ožalošćenima, osobito kada su na neki način slični dragim preminulim osobama. Koliko god teško bilo riješiti se takvih predmeta zbog njihove sentimentalne vrijednosti, može se predložiti da ih ponovno zadržite. Jedno od mogućih rješenja bilo bi donirati te predmete dobrotvornim organizacijama kako ne bi bilo negativnosti oko njih, a također bi pomoglo siromašnima. O pokopu, kremiranju i rasipanju — ili čak razbacivanju — pepela u znanstvenoj se literaturi raspravlja kao o vrlo problematičnom za ljude.

BONUS TEKST:

Emocionalno putovanje često može dovesti do problema s mentalnim zdravljem, poput depresije ili depersonalizacije. Kao dio ovog zamršenog procesa raspodjele imovine mrtvih, može pomoći preživjelima da postupno sklope mir i prihvate gubitak koji im je nanijet. Religije imaju različite poglede na ovo pitanje. Uzmite u obzir pravoslavnu vjeru. Ovdje svećenici savjetuju svetu vodu da blagoslovi i očisti predmete od negativne energije. Suprotno tome, islam daruje stvari umrlih u dobrotvorne svrhe kako bi duša bila blagoslovljena. U konačnici, jedina stvar koja se računa je da oni koji su ostali pronađu svoj put natrag do iscjeljenja i unutarnjeg mira, kroz djela pomilovanja ili predaje znaka značaja i bilo koju drugu radnju koja pomaže u polaganju njihovog udjela u težini onoga što je otišlo prije. Nasmiješena.

Sreća. Kulture, jezici… Univerzalni simbol? Jednostavan čin osmijeha — snažan i univerzalan — prenosi emocije na način koji ne treba riječi: oslobađanje od stresa, poboljšanje raspoloženja; čak se i zdravstvene koristi mogu izvući iz ovog jednog izraza lica. Kada se smijemo, tijelo oslobađa endorfine, popularno poznate kao hormoni sreće; ovo pomaže u stvaranju osjećaja zadovoljstva i mira. Osim toga, smiješak može činiti čuda u smanjenju prisutnosti kortizola — hormona povezanog sa stresom — i poticanju opuštanja kako bi se čovjek bolje osjećao. Zanimljivo je primijetiti da osmijeh ne samo da je odraz sreće, već može i potaknuti sreću. Istraživanje je pokazalo da samo smijanje može prevariti mozak da osjeti da ste sretni – čak i u odsustvu radosti.

Teorija koja stoji iza ovoga, poznata kao “teorija povratne informacije lica”, sugerira da mišići lica mogu manipulirati emocijama. Drugim riječima, za društvene angažmane, utjecaj osmijeha je apsolutno ogroman. Oni koji se često smiješe vide se kao pristupačni, prijateljski raspoloženi i privlačni. Osim toga, smijeh može poboljšati odnose plus povjerenje i stvoriti osjećaj zajedništva. Osim toga, osmijesi su zarazni. Kada vidimo nekoga s velikim osmijehom na licu, obično se nesvjesno zateknemo da također odbijamo osmijeh. Osmijesi su različitih vrsta.

Mogu biti od laganog i skromnog izraza lica do širokog i iskrenog osmijeha s očima koje se opisuju kao Duchenneove, što ukazuje na sreću ili zadovoljstvo. Osmijeh nije samo izraz izraza lica koji pokazuje kako se osjećate. Ima moć učiniti da se iznutra osjećamo bolje i poboljšati naše veze s drugima u vrlo velikoj mjeri. Bilo da se radi o praskanju u smijeh zbog nečeg smiješnog ili jednostavno o potrebi za malo sreće, osmijeh je uvijek dobrodošao.