Kada tijelu nedostaje željeza, može doći do stanja poznatog kao nedostatak željeza, što rezultira anemijom. Ključno je na vrijeme prepoznati simptome nedostatka željeza jer oni mogu napredovati i izazvati komplikacije. Obratite pozornost na jedan poseban simptom – probleme vezane uz uho.
Prema riječima Tomislava Živka, mag. farm. dipl. ing. agr, kako prenosi Večernji, anemija može biti posljedica manjka željeza, koji prvenstveno nastaje zbog neuravnotežene i neadekvatne prehrane. Razine željeza u tijelu mogu se smanjiti zbog raznih čimbenika, uključujući kronično krvarenje, nedovoljan unos željeza hranom (osobito u dojenčadi i djece), smanjenu apsorpciju željeza u probavnom sustavu i pojačano uništavanje crvenih krvnih stanica (hemoliza) kao rezultat drugih medicinskih uvjetima.
Željezo je vitalna komponenta koja se nalazi u svim živim organizmima i igra ključnu ulogu u raznim metaboličkim funkcijama, poput olakšavanja prijenosa kisika. Kada u tijelu postoji manjak željeza, to rezultira stanjem poznatim kao anemija uzrokovana nedostatkom željeza. To se događa kada nema dovoljne količine ovog minerala za proizvodnju hemoglobina, vitalne komponente crvenih krvnih stanica odgovornih za prijenos kisika. Posljedično, osobama s anemijom nedostaje dovoljan broj krvnih stanica potrebnih za održavanje dobrog zdravlja.
- Prema stručnjacima sa Sveučilišta Maryland, znak anemije je tinitus, koji karakterizira uporni osjećaj zvonjenja u ušima. Uzrok ove veze ostaje nejasan, ali je doista prisutan. Osim zujanjem i šumom u uhu, tinitus se može manifestirati i na druge načine. Međutim, važno je napomenuti da anemija može izazvati različite simptome, stoga je ključno biti oprezan i uzeti u obzir sljedeće:
Svijetla put
Umor
Prisutni su simptomi maglovitog razmišljanja, lupanje srca, otežano disanje i drugi manje vidljivi pokazatelji.
Stanje gubitka kose
Glavobolje
Povraćanje
Pojedinci mogu imati poteškoća s gutanjem kao i prisutnošću čira ili ranica na usnama.
Prema riječima prof.dr.sc. Antica Duletić-Načinović, dr. med., spec. hematologije, kao i na mnoge druge bolesti, i na anemiju utječu različiti čimbenici rizika, među kojima su i kronične bolesti koje pojedince čine sklonijim razvoju ovog stanja.
Anemija se kod žena može javiti zbog obilnog menstrualnog krvarenja, a trudnoća može uzrokovati promjene u krvi koje dovode do anemije. Tijekom tipične trudnoće događaju se brojne modifikacije unutar gotovo svakog organskog sustava, a sve su usmjerene na prilagođavanje potrebama fetusa u razvoju. Kao posljedica tog procesa nastaje fiziološka anemija, pri čemu porast volumena plazme nadmašuje porast broja crvenih krvnih stanica i koncentracije hemoglobina.
Ako koncentracija hemoglobina u trudnice padne ispod 110 g/L, potrebno je provesti dijagnostičku obradu. Osim toga, postoji pristranost koja sugerira da su pojedinci koji slijede vegetarijansku ili vegansku prehranu skloniji anemiji.
Iako ih njihov specifičan izbor prehrane izlaže većem riziku od nedostatka željeza, pojedinci u ovoj skupini obično posjeduju visoku razinu obrazovanja i to često kompenziraju nadopunjavanjem unosa ili pronalaženjem alternativnih izvora željeza i vitamina B12 ako odustanu od konzumiranja mesa.
Osim toga, znanstveno je potvrđeno da alkoholizam doprinosi većem riziku od nedostatka folata. Određene vrste anemija, kao što su hemoglobinopatije, imaju genetsku osnovu, dok određeni lijekovi mogu dovesti do hemolize. Važno je naglasiti da kronična upalna stanja mogu rezultirati učincima sličnim anemiji zbog nedovoljne razine željeza.
Kod oba tipa anemije koncentracija željeza u serumu je niska. Međutim, u slučajevima anemije uzrokovane kroničnom bolešću, niske razine željeza u serumu rezultat su poremećaja u metabolizmu željeza. Iako postoji dovoljna količina željeza u tijelu, ono se ne može učinkovito iskoristiti. Stoga primjena terapije željezom u tim slučajevima može biti štetna. Umjesto toga, ključno je usredotočiti se na liječenje osnovne bolesti, što će u konačnici dovesti do poboljšanja razine hemoglobina.
Što možete učiniti da si pomognete?
• Preporuča se uključiti raznovrsno voće, meso, ribu i orašaste plodove u prehranu. • Nastojte baviti se tjelesnom aktivnošću najmanje trideset minuta svaki dan.
• Povećajte unos vitamina C kako biste poboljšali apsorpciju željeza. • Klonite se hrane koja je bogata mastima i pretjerano slatka.
• Jedina pouzdana metoda otkrivanja niske razine željeza u krvotoku je krvni test. • Anemija se češće javlja kod osoba koje su pod stresom i vode sjedilački način života.