Nesretna smrt 45-godišnjeg mještanina Medveđe nastupila je od posljedica uboda otrovnog stršljena, i to u venu koja mu se nalazila na vratu. Ovaj incident izaziva zabrinutost zbog potencijalne prijetnje koju predstavljaju stršljeni i postavlja pitanja o simptomima povezanim s njihovim ugrizima, odgovarajućim radnjama koje treba poduzeti u takvim situacijama i mogućim lijekovima za olakšanje.

Stršljeni, koji po veličini nadmašuju ose, mogu narasti do 2-3 cm u duljinu. Obično su napadi stršljena odgovor na osjećaj ugroženosti. Približavanje njihovom gnijezdu ili iznenadni pokreti u njihovoj blizini mogu izazvati napad stršljena i rezultirati ugrizom. Neuobičajeno je da ovi insekti ubodu osim ako nisu isprovocirani i općenito se pokušavaju držati podalje od ljudske prisutnosti.

Koja je tipična duljina uboda stršljena i pod kojim okolnostima može biti smrtonosan?

Za razliku od pčele, stršljen ne ostavlja žalac u koži nakon uboda. Nadalje, za razliku od pčela, stršljeni ne uginu nakon uboda i sposobni su ubosti osobu više puta. To često navodi pojedince na pitanje može li ubod stršljena biti smrtonosan.

Za većinu situacija to se ne smatra opasnom pojavom. Obično se može pojaviti blaga reakcija koja nije alergijska ili bezopasna alergijska reakcija. Ipak, osobe koje su alergične na otrov stršljenova suočavaju se s potencijalnom opasnošću kada ih ubodu ti insekti. To ih dovodi u opasnost od anafilaktičke reakcije, što uključuje mogućnost anafilaktičkog šoka. Osim toga, ubod stršljena u blizini grla i grkljana predstavlja opasnu situaciju. Nastala oteklina može ometati normalno disanje, uzrokujući poteškoće u disanju.

Postoji potencijalna opasnost povezana s višestrukim ubodima stršljena. Izloženost značajnoj količini otrova može dovesti do razvoja toksične reakcije. Važno je napomenuti da je ova vrsta reakcije neuobičajena i obično pogađa osobe koje nemaju postojeću alergiju na otrov stršljena.

Znakovi koji ukazuju na ubod stršljena

Tipično, nakon uboda stršljena, pojedinci dožive privremenu lokaliziranu reakciju koja se obično povlači unutar 24 sata. Otrov, bogat acetilkolinom, često uzrokuje intenzivnu bol (jaku od one uzrokovane ubodom pčele). Osim toga, na mjestu uboda mogu se pojaviti oteklina i svrbež.

Nakon uboda stršljena, koža će poprimiti nijansu crvene boje i može emitirati nježnu toplinu. Ako se javi blaga alergijska reakcija, oteklina će vjerojatno biti izraženija, s promjerom većim od 10 cm. Osim toga, trajanje drugih simptoma, kao što su bol, svrbež i crvenilo, bit će produljeno. U slučaju teške alergijske reakcije, pojedinci se također mogu susresti s osjećajem tjeskobe.

  • Početak anafilaktičkog odgovora nakon uboda stršljena javlja se brzo, obično unutar vremenskog okvira od nekoliko do deset minuta. Simptomi uključuju intenzivan svrbež, jako oticanje, crvenilo, bol u trbuhu, mučninu, slabost, vrtoglavicu i otežano disanje. Osim toga, pojedinci mogu doživjeti povećanu tjeskobu i lupanje srca. U slučajevima kada nakon ugriza stršljena nastupi anafilaktički šok, postoji opasnost od zatajenja disanja i cirkulacije. Može doći do nesvjestice i postoji mogućnost iznenadnog srčanog zastoja. Anafilaktički šok je izuzetno opasno stanje koje zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju.

Što biste trebali poduzeti ako vas ubode stršljen?

Za ublažavanje boli i otekline preporuča se staviti hladan oblog ili led na mjesto ugriza. Ako osjetite svrbež, možete nanijeti antialergijsko sredstvo za ublažavanje tegoba. U mnogim slučajevima dovoljan je brzodjelujući i učinkovit lijek za ublažavanje dosadnog svrbeža i smanjenje otekline. Osim toga, postoje alternativni lijekovi koji imaju umirujući učinak i minimaliziraju iritaciju kože kod uboda insekata.

U nekim slučajevima, učinkovitost lokalnih tretmana kao što su masti, kreme ili gelovi možda neće u potpunosti ublažiti simptome uzrokovane ubodom stršljena zbog intenziteta alergijske reakcije. U takvim slučajevima preporučljivo je razmotriti korištenje oralnih antialergijskih lijekova. Važno je odmah potražiti pomoć ako osoba doživi ozbiljnu alergijsku reakciju nakon uboda stršljena.

U slučaju da se pomoć odgodi, preporučljivo je staviti hladan oblog, poput leda, na mjesto ugriza. Ovo će suziti krvne žile, učinkovito obuzdavajući širenje otrova. Ako pojedinac pokaže znakove teške alergijske reakcije i ostane pri svijesti, moguće je primijeniti tabletu antihistaminika za oralnu otopinu kao sredstvo za suzbijanje alergijske reakcije.

Imunoterapija je dostupna za osobe koje su doživjele teške i po život opasne reakcije nakon uboda stršljena. Ovaj tretman omogućuje tijelu da se tijekom vremena prilagodi komponentama koje se nalaze u otrovu insekata. Proces, koji traje više godina, pokazao se učinkovitim za većinu pacijenata.