Lavanda je jedna od najljepših biljaka, te je njen uzgoj jako komplikovan, mnogi se pitaju šta sa njom treba raditi u septembru, a odgovor na to pitanje pročitajte u nastavku.
Lavanda, višegodišnja vrsta poznata po svom izrazitom mirisu, koristi se u brojnim primjenama. Njegovi ljubičasti cvjetovi dodaju jedinstveni šarm i osjećaj mira svakom vrtu. Osim svoje vizualne privlačnosti, lavanda nudi niz praktičnih prednosti, pridonoseći njezinoj ogromnoj popularnosti među vrtlarima.
Na primjer, miris lavande ne samo da smiruje živce i pomaže u opuštanju, već također privlači pčele, koje su neophodne za oprašivanje biljaka. Nasuprot tome, njegova snažna aroma djeluje kao snažno sredstvo odvraćanja od komaraca, što ga čini značajnim partnerom u borbi protiv ovih dosadnih štetnika. Kako možete osigurati obilno cvjetanje iduće godine kada je riječ o prezimljavanju lavande?
Da biste doživjeli živopisne cvjetove lavande svake godine, neophodno je pravilno održavati, osobito tijekom jesenske sezone. Portal Domekiogrodek nudi važne smjernice o prezimljavanju lavande, ključnom koraku za osiguranje obilnog cvata u nadolazećoj sezoni. Važno pitanje o kojem treba razmisliti je: Zašto je ovo razdoblje značajno za presađivanje lavande? Lavanda se može uzgajati u posudama ili izravno u tlu.
Kada se uzgaja u kontejneru, ključno je premjestiti biljku u novu posudu godišnje kako bi se osiguralo da će dobiti dovoljno hranjivih tvari. Suprotno tome, lavanda koja je posađena u tlo obično treba presaditi svake 2 do 4 godine, iako se to može dogoditi i ranije ovisno o individualnim zahtjevima biljke.
- Kako znamo kada je pravi trenutak za presađivanje lavande? Znakovi mogu upućivati na to da lavanda ne cvjeta kako bi trebala i da je potrebno presađivanje. Jasan znak ovog zahtjeva pojavljuje se kada biljka proizvodi malo cvjetova ili ne pokazuje nikakav rast, što ukazuje na potrebu za sunčanijim i svjetlijim mjestom. Ipak, važno je imati na umu da se lavanda ne smije premještati dok je u fazi cvatnje.
Najbolje vrijeme za presađivanje je rana jesen, posebno nakon završetka ljetne cvatnje i orezivanja biljke. Rujan ili listopad predstavljaju savršen vremenski okvir za ovaj postupak, idealno prije pojave prvih mrazeva. Ako nije moguće presaditi tijekom tog razdoblja, preporučuje se pričekati proljeće. Priprema tla za premještanje biljaka lavande je ključna jer lavanda cvjeta u uvjetima alkalnog tla.
Prije presađivanja preporučljivo je procijeniti tlo na novom mjestu. Ova biljka najbolje uspijeva uz mješavinu zemlje i trave, jer osigurava odgovarajuću drenažu i opskrbljuje vitalne hranjive tvari za rast. Orezivanje lavande ključno je za postizanje obilnog cvata. Uz presađivanje, još jedan važan aspekt njege lavande je pravilno orezivanje.
Redovito podrezivanje lavande potiče gust, ujednačen oblik i potiče obilno cvjetanje. Ova navika također povećava otpornost biljke na loše vremenske uvjete i uklanja sve nezdrave, oštećene ili mrtve stabljike. Ako se lavanda ne orezuje, njezini cvjetovi i cjelokupna struktura će klonuti, što će dovesti do izvaljenog izgleda koji značajno umanjuje njen estetski šarm.
Lavanda zahtijeva godišnje orezivanje, iako je idealan pristup orezivanje dva puta godišnje – u ožujku i još jednom nakon ljetnog cvata. Ključno je suzdržati se od predubokog rezanja, jer to može lišiti biljke bitnih primarnih pupova potrebnih za stvaranje novih listova i cvjetova. Rezidba u jesen je osobito važna, jer potiče snažnije i gušće cvjetanje za sljedeću sezonu.
- Nadalje, nepodrezivanje lavande u jesen može rezultirati pucanjem grana zbog velike količine snijega, potencijalno nanoseći ozbiljnu štetu biljci. Razmnožavanje lavande može se postići reznicama, jednostavnom tehnikom koja uključuje korištenje isječaka od jesenske rezidbe. Ovaj postupak je prilično jednostavan i prikladan je za sve vrtlare, čak i one koji tek počinju raditi u vrtu.
Za uspješno razmnožavanje lavande bitno je pridržavati se niza koraka: Prvo odaberite snažne bočne izdanke biljke koji još nisu procvjetali. Zatim odvojite mladicu od donjeg dijela koji ostaje pričvršćen za glavnu stabljiku. U pripremi mladice oštrim nožem uklonite sitne izbočine koje se nalaze na donjoj strani mladice, kao i donje listove.
Ova područja će omogućiti biljci da razvije stabilniji korijenski sustav. Da bi se ubrzao proces ukorjenjivanja, primjenjuje se stimulator ukorjenjivanja. Reznice se zatim umetnu u mješavinu zemlje i pijeska, pomiješanih u jednakim omjerima, zatim zalijevaju i stavljaju u plastičnu vrećicu kako bi se održala vlažna okolina. Što se tiče njege reznica: unutar nekoliko tjedana počet će se formirati korijenje, što će omogućiti uklanjanje plastične vrećice. Nakon što se biljke dovoljno ukorijene, mogu se premjestiti u zasebne posude ili izravno posaditi u tlo.
Zaključak Lavanda je jedinstvena biljka koja svakom vrtu donosi miris, ljepotu i praktične prednosti. Kako bismo jamčili bujanje lavande i obilno cvjetanje svake sezone, ključno je osigurati odgovarajuću njegu, pravilno presaditi i održavati dosljedno obrezivanje. Priprema za zimu, koja uključuje jesensku rezidbu i presađivanje, bitna je za njezin dugotrajan i uspješan rast. Nadalje, korištenjem reznica za razmnožavanje možete obogatiti svoj vrt dodatnim grmovima lavande uz minimalne troškove.