Bilo zbog nedostatka vremena ili zbog sklonosti da ne doručkuju stalno, mnogi ljudi često piju kavu na prazan želudac, što je praksa za koju se vjeruje da je štetna za zdravlje probavnog sustava.
Pozitivan aspekt je da konzumiranje kave na prazan želudac nije fundamentalno štetno, jer se naš želudac obično prilagođava kako bi se zaštitio. Ipak, to može dovesti do određene nelagode.
Prema riječima gastroenterologa dr. Sunane Sohija u intervjuu za The Huffington Post (HuffPost), konzumacija kave nudi brojne prednosti za gastrointestinalni trakt. Unatoč tome, napitak se suočava s kritikama zbog sadržaja kofeina i činjenice da je često jako zaslađen, iako se u medicini koristi stoljećima.
Nadalje, dr. Sohi je pojasnio da kava na različite načine utječe na razinu želučane kiseline. Posljedično, pojedinci mogu doživjeti probavne probleme koji se mogu lako riješiti ili izbjegavanjem kofeina ili konzumiranjem šalice kave uz obrok.
- Dr. Supriya Rao, gastroenterolog, pojašnjava da je “za stvaranje želučane kiseline odgovoran hormon gastrin, čije stvaranje kofein potiče”. Iako ovaj hormon pokreće probavni proces, on također podiže razinu kiselosti u želucu.
Štoviše, fenoli, koji se nalaze u kavi, također igraju ulogu u povećanju razine kiselosti u crijevima.
Konzumacija kave bez jela može dovesti do povećanja proizvodnje želučane kiseline.
Dr. Rao je istaknuo da kava ima pH vrijednost od približno 5, dok je želučana kiselina oko 2, što ukazuje da je želučana kiselina znatno kiselija. Stoga bi naš želudac trebao biti sposoban tolerirati kiselost koja nastaje konzumiranjem kave.
Dr. Sohi naglašava da individualna iskustva igraju ključnu ulogu. “Sva hrana dovodi do stvaranja želučane kiseline, ali kava je posebno poznata po tome što povećava njezinu proizvodnju. Ako osjetite nadutost, bol u gornjem dijelu trbuha ili mučninu nakon konzumiranja kave na prazan želudac, to ukazuje na problem u pozadini”, pojasnila je.
Prema dr. Raou, višak kiselosti nije sam po sebi problem budući da je želudac opremljen za upravljanje kiselinom i ima dovoljno sluzi za zaštitu. Poteškoće nastaju kada jednjak ne može podnijeti takvo oštećenje kiselinom. Iako kava ne uzrokuje čireve, može uzrokovati nelagodu, ali se ne smatra opasnom.
Konzumacija kave na prazan želudac potiče proizvodnju želučane kiseline. Iako povišena razina kiseline ne mora predstavljati problem za mnoge pojedince, može dovesti do nelagode za neke ljude. Gastroenterolozi predlažu da, ako spadate u tu skupinu, razmislite o kavi uz obroke.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.