– Hemoroidi su definitivno jedna od najneugodnijih pojava i bolesti koja može da zadesi jednu osobu. Jednom kada se zarade, onda se jako teško izliječiti i spriječiti njihovo dejstvo….
Gotovo svaki drugi pojedinac susreće se s prevladavajućim problemom hemoroida, odnosno proširenih vena smještenih na kraju debelog crijeva. Ozbiljnost ovih problema može varirati, u rasponu od neprimjetnih proširenja bez krvarenja do kritičnijih situacija koje zahtijevaju liječničku pomoć ili kirurške zahvate. Za uspješnu borbu protiv hemoroida bitno je dati prioritet dvama temeljnim aspektima: prilagodbi prehrane i osiguravanju sveukupne dobrobiti probavnog sustava.
Glavni čimbenici koji pridonose razvoju hemoroida Primarni čimbenici odgovorni za razvoj hemoroida su sjedilački način života, nedostatak tjelesne aktivnosti i loša prehrana. Osim toga, odgađanje pražnjenja crijeva, prekomjerna tjelesna težina, česti zatvor ili tvrda stolica također mogu pridonijeti stvaranju hemoroida. Primjena sode bikarbone u procesu liječenja. Kada se radi o pronalaženju lijeka za hemoroide, soda bikarbona se često preporučuje kao kućni lijek. Njegova učinkovitost može imati dvostruku svrhu: Za unutarnju upotrebu, soda bikarbona ima potencijal ublažiti zatvor, koji je prevladavajući čimbenik u razvoju hemoroida. Nakon jela odrasli imaju mogućnost konzumiranja 10 grama sode bikarbone otopljene u čaši hladne vode.
Međutim, važno je napomenuti da se ova metoda ne smije primjenjivati dulje od tjedan dana bez savjetovanja s liječnikom. Za vanjske svrhe, soda bikarbona se može koristiti za stvaranje umirujućih toplih kupki koje ublažavaju nelagodu povezanu s hemoroidima. Za pripremu kupke jednostavno pomiješajte tri žlice sode bikarbone s jednom litrom tople vode i ulijte u kadu ili umivaonik. Uranjanjem u ovu otopinu 10-20 minuta, zatim ispiranjem toplom vodom i nanošenjem neutralne kreme, može se postići olakšanje. Unaprijed poduzete mjere da se nešto ne dogodi. Prevencija igra vitalnu ulogu u rješavanju raznih zdravstvenih problema, uključujući hemoroide.
Pridržavajući se hranjive dijete koja uključuje dovoljno vlakana, upuštajući se u dosljednu tjelesnu aktivnost i minimizirajući produljena razdoblja sjedenja, pojedinci mogu uvelike smanjiti svoje šanse za razvoj hemoroida. Prije pokušaja bilo kojeg oblika liječenja, osobito ako simptomi potraju ili se pogoršaju, ključno je potražiti savjet liječnika. Brzo liječenje i promjene u načinu života mogu odigrati značajnu ulogu u ublažavanju simptoma i zaštiti od potencijalnih komplikacija povezanih s hemoroidima. Smješteni u blizini rektuma, hemoroidi su vaskularni jastuci koji imaju vitalnu funkciju u olakšavanju pokreta crijeva.
Ipak, komplikacije nastaju kada se na ovo područje izvrši pretjerani pritisak, što dovodi do upale i povećanja ovih anatomskih obilježja. Kao rezultat toga, venske krvne žile unutar rektuma ili ispod kože anusa postaju potpuno začepljene ili upaljene, što dovodi do pojave hemoroida, koji mogu biti unutarnji ili vanjski. Izvana se ovi hemoroidi obično manifestiraju kao bolne izbočine u blizini anusa, praćene osjećajem svrbeža ili pečenja. Iznutra uzrokuju nelagodu, bol i krvarenje tijekom ili nakon pražnjenja crijeva.
- Brza liječnička pomoć ključna je kada se pojave slični simptomi, jer oni mogu biti indikativni za teža kronična stanja poput raka crijeva, Crohnove bolesti ili ulceroznog kolitisa; stoga je neophodno hitno konzultirati liječnika za točnu dijagnozu. Hemoroidi se mogu pripisati nizu čimbenika, uključujući analne infekcije, dugotrajna razdoblja sjedenja, nezdrave prehrambene navike, stalno naprezanje tijekom pražnjenja crijeva zbog zatvora, pretjerano naprezanje od podizanja teških predmeta i genetski čimbenici poput oslabljenog i osjetljivog vezivnog tkiva. Kada je riječ o rješavanju problema neželjenih hemoroida, vlakna su glavni saveznici. Imaju ključnu ulogu u regulaciji probave i promicanju optimalnog rada crijeva.
Omekšavajući stolicu, učinkovito smanjuju rizik od zatvora i eliminiraju potrebu za naprezanjem tijekom pražnjenja crijeva. Stoga je preporučljivo uključiti namirnice poput pšenice, kukuruza i zobenih žitarica u svoju prehranu jer one ne samo da osiguravaju bitne hranjive tvari, već također doprinose regulaciji razine glukoze i kolesterola u krvi zbog sadržaja vlakana. Pri odabiru voća preporučljivo je odlučiti se za bobičasto voće koje sadrži proantocijanidine koji jačaju i smanjuju krhkost kapilara i vena. Crni ribiz, crveno grožđe i borovnice posebno su bogati ovim spojevima.
S druge strane, jabuke i kruške izvrsni su izvori dijetalnih vlakana i stoga ih treba konzumirati s netaknutom korom. Za osobe koje pate od hemoroida, savjetuje se izbjegavati vruću i pretjerano začinjenu hranu. Iako ne mora biti izravan uzrok hemoroida, konzumacija takve hrane može pogoršati simptome daljnjim iritiranjem crijeva i anusa tijekom pražnjenja crijeva, što rezultira neugodnim osjećajem peckanja i boli.