– Za danas smo vam spremili jedan sjajan recept, kako možete da napravite palačinke na jedan sasvim novi i orginalni način. Na našim prostorima, uglavnom se pravi sa jajima, mlijekom i brašnom, međutim, sa vremena na vrijeme treba malo i eksperimentirati….

Za ukusnije i mekše palačinke otkrili smo pravu tajnu koju mnogi kuhari čuvaju. Za to vam je potreban samo jedan sastojak, a ima ga svaka kuća. U to nikad ne biste posumnjali! U ovom izdanju donosimo vam nevjerojatno jednostavan recept koji je jednako dobar za doručak kao i za večeru. Čak i ako nemate kruha, ovo će vas jelo svejedno spasiti — i usrećiti vašu obitelj i tražiti sekunde. Sastojci: Za nadjev je potrebno: 1 čaša vode (200 ml), 1 čaša jogurta (200 g), 2 čaše finog brašna (250 g) i 1 žličica soli. Zatim tijesto prebacite u dublju zdjelu i rukama dobro izmiješajte sve sastojke. Nakon toga tijesto prebacite na površinu stola i mijesite dok ne dobijete savršeno glatku strukturu. Počnite tako što ćete uzeti tijesto i oblikovati ga u dugački, tanki cilindar; zatim ga izrežite na komade veličine oraha. Svaki dio posebno oblikujte u torticu ili palačinku.

  • To će ih zadržati vlažnima dok se slažu. Svaku palačinku namazati maslacem, zatim posuti sirom i staviti krišku rajčice. Ukrasite svježim korijanderom i poslužite uz salatu. Na vrh stavite drugu palačinku i poslužite. Slobodno eksperimentirajte s drugim vrstama sireva i povrća ako želite. Uživajte u jednostavnosti i užitku ove izvanredne poslastice! Palačinke su i jednostavne i složene. Pretpostavlja se da ih svaka majka zna napraviti, što govori o njihovoj jednostavnosti. Ipak, uskratiti djetetu uživanje u palačinkama bilo bi gotovo okrutno. Čak i neki vrsni kuhari koji rade u zalogajnicama izbjegavaju to jelo. Otud pitanje: zašto? Moje istraživanje legendarne prošlosti kruha i njegovih brojnih kulinarskih suputnika pokazalo se kao epsko putovanje.

Diljem svijeta različiti regionalni sastojci i različite tehnike kuhanja (bilo da se radi o prženju, pečenju ili čak sušenju na suncu) donose obilje ukusnih kreacija. Bez sumnje, skladan spoj mljevenih žitarica, vode i topline rezultira gastronomskim čudom pred nama. Osim toga, božanska priroda palačinke također leži u njenom okruglom obliku – baš kao kruh, pizza, tortilja i chapati. Iako volimo palačinke iz svih kultura, poput američke i indonezijske, prava palačinka je oličenje austrougarske kuhinje. Za mnoge tinejdžere, njihov prvi pokušaj kuhanja dolazi u obliku palačinki. Ovaj obred prijelaza vodi nas malo dalje na kulinarsko putovanje gdje s povjerenjem možemo ugoditi svojim prijateljima.

Zasigurno uvijek postoji jedna osoba kojoj je zadovoljstvo pospremati nakon jela i paziti da niti jedno posuđe ili pribor ne ostane neoprano. Iako su koraci za pravljenje palačinki tako glupo jednostavni, ne mogu a da se ne zapitam zašto osjećamo potrebu pospremati mamin dnevnik ili bakinu bilježnicu. Osjećaj je kao nešto što radite za svaki slučaj, znate? Kao zaštitna mjera protiv nečeg nepredviđenog. I naravno, najbolja opcija je i najprikladnija za džep: željezna tava. Gustoća se postiže dodavanjem praška za pecivo ili kvasca, dok ljupka slatkoća dolazi od dobrog šećernog javorovog sirupa.

Međutim, engleska verzija proizvodi tanku, pomalo masnu palačinku koja se ne diže, ali je prošarana prekrasnim zlatnim mjehurićima. Limun i šećer, u ovom slučaju, najpoželjniji su ostaci. Indonezija ima poseban način s palačinkama: svoje pune kombinacijom mrkve i kupusa. U nekim područjima, mlijeko se može koristiti umjesto vode i izbor dodati jaja ili ne. Skandinavci imaju svoju varijantu plättara, koja je sitnija. Francuzi su ponosni na svoje Suzette palačinke, poslužene s tom ukusnom pratnjom od naranče. U drugom slučaju, kineski uzorak bao bing: tanka palačinka napravljena od brašna i vode, često se uživa uz svjetski poznatu pekinšku patku.

Ali austrijska palačinka blisko povezana s kulinarskim remek-djelom gospođe Crepe doista je kralj. Bilo da ih krasi marmelada od marelica ili ekstravagantna čokolada i orasi, ova palačinka zauzima posebno mjesto u našim srcima. Ime mu je izvedeno iz mađarskog izraza “palacsinta” i njemačkog “Palatschinken”, a oba su varijacije latinske riječi “placenta”; ovaj ukusni kolač također je dao ime hranjivoj posteljici koja nas održava u maternici.