Otkrijte korake za stvaranje revitalizirajućeg napitka pomoću ZOVE, pića koje dobiva posebnu popularnost tijekom toplijeg proljeća i ljeta.
Sastojci:
Za pripremu ovog osvježavajućeg napitka od bazge trebat će vam 4 litre vode, 35 cvjetova bazge, 4 kg šećera, 1/2 kg limuna i 12 dekagrama limunske kiseline.
priprema:
Započnite ulivanjem 2 litre vode u prostranu posudu. Ubaciti 35 cvjetova bazge i dodati 2 kg šećera. Uzmite limun, temeljito ga očistite, narežite na komadiće i ubacite u smjesu. Temeljito izmiješajte sve komponente. Ostavite smjesu da odstoji cijeli dan na sobnoj temperaturi. Kroz to vrijeme povremeno promiješajte smjesu kako bi se šećer potpuno otopio i okusi skladno proželi.
Nakon što prođe cijeli dan, odvojite cvjetove i kriške limuna od smjese tako da je procijedite kroz gazu ili fino sito. Nakon toga u procijeđenu tekućinu umiješati preostalih 2 kg šećera, 2 litre vode i 12 dkg limunske kiseline. Sve sastojke još jednom dobro promiješajte kako bi se šećer i limunska kiselina potpuno otopili.
Ostavite mješavinu da odstoji dodatna 24 sata, održavajući je na sobnoj temperaturi. Tijekom tog vremena povremeno promiješajte. Ako želite, nakon oznake od 24 sata, imate mogućnost još jednom procijediti sok kako biste uklonili sve zaostale čestice.
Prebacite pripremljeni sok od bazge u dezinficirane boce ili posude. Čuvajte boce u hladnjaku ili na hladnom i tamnom mjestu.
Postoje dvije mogućnosti za čuvanje soka: hlađenje kako bi se zadržala svježina ili pasterizacija za skladištenje na sobnoj temperaturi. Za uživanje u soku od bazge možete ga razrijediti vodom ili mineralnom vodom i poslužiti ohlađenog. Ovaj divni napitak savršena je dopuna ljetnim koktelima ili kao revitalizirajuće sredstvo za gašenje žeđi.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.