– Bora Đorđević je na žalost preminuo rano jutros u ljubljanskoj bolnici. Imao je 72 godine života, te je imao jako velike probleme sa plućima. Na žalost, posljednjih par dana je proveo na respiratoru, a na kraju doktori ništa nisu mogli da urade po njega. Slijedi i par riječi o bolesti sa kojom se borio popularni Bora Čorba….

Bora Đorđević preminuo je nakon duže borbe s bolešću. Posljednje dane proveo je u ljubljanskoj bolnici. Prije godinu dana sve je zabrinulo otkazivanje koncerta Bore Đorđevića zbog njegove bolesti. Za to vrijeme umjetnik je otkrio da se bori s upalom pluća i da se već neko vrijeme suočava s raznim zdravstvenim problemima. U nedavnom sastavu, izrazio je: “Trpim višestruke bolesti. “Uistinu mi se ne sviđa stvarnost starenja; pretvaram se u letargičnog starca, koji samo postoji, a ne istinski živi, ​​i borim se s brojnim bolestima…

Na ovom mjestu osjećam da su svi autsajderi oko mene dok Provodim svoje posljednje dane, držeći se podalje od drugih i osjećajući se krajnje dosadno. Što je zapravo opstruktivna plućna bolest? Simptomi Kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB) primarno se razvija kao posljedica dugogodišnjeg izlaganja štetnim tvarima koje se nalaze u duhanskom dimu. Ovo dugotrajno stanje pluća dovodi do ograničenog ili smanjenog protoka zraka u plućima, obično zbog oštećenja dišnih putova, osobito alveola. Općenito, ova bolest pogađa pušače oba spola koji su stariji od 40 godina i puše desetljećima.

Simptomi koji se najčešće javljaju uključuju: – poteškoće s disanjem – osjećaj nedostatka zraka ili nedostatka zraka tijekom bavljenja tjelesnom aktivnošću ili podizanja teških predmeta – oporavak od prehlade traje dulje i zahtjevniji je – kašalj – izbacivanje sluzi ili diskolorirane sluzi – u uznapredovalim slučajevima stanje može biti popraćeno upalom pluća – kako bolest napreduje, simptomi postaju sve vidljiviji. Pojedinci koji puše ili su prestali pušiti, oni koji žive u domovima s pećnim grijanjem i radnici u okruženjima punim prašine i dima obično su najviše pogođeni KOPB-om. U liječenju KOPB-a koriste se lijekovi za ublažavanje simptoma širenjem dišnih putova, smanjenjem upale i infekcije, te, kada je potrebno, dodatni lijekovi za jačanje snage srčanog mišića.

Liječenje ovog stanja uključuje dozirane aerosole, koji se obično nazivaju inhalatorima, kroz koje se lijek primjenjuje inhalacijom. U kasnijoj fazi bolesti, kada razina kisika u krvi znatno padne, pacijentima se preporučuje dugotrajna terapija kisikom kod kuće. To uključuje korištenje koncentratora kisika za opskrbu kisikom u kućnom okruženju. Kako stoji na stranicama Instituta za plućne bolesti u Sremskoj Mitrovici, pacijenti su dužni primati kontinuiranu terapiju kisikom u trajanju od minimalno 16 sati dnevno.