– Uveliko je već krenula sezona paradajza i krastavaca, ali sa njima su došli i razni napasnici. Jednostavno, ako samo par dana sklonimo pogled sa naše bašte, onda nastupaju jako veliki problemi….
Biljke imaju minimalne zahtjeve za određenim hranjivim tvarima, ali te hranjive tvari igraju ključnu ulogu u njihovoj sveukupnoj dobrobiti i produktivnosti. Jod, klasificiran kao mikronutrijent, jedan je od takvih elemenata koji biljkama treba u malim količinama, obično prisutan u tlu. Uzmimo, na primjer, rajčice koje posjeduju jedinstveni afinitet prema jodu i preferiraju skromne količine ovog esencijalnog elementa.
Posljedično, male doze farmaceutskog joda mogu poslužiti kao hrana za rajčice i učinkovito dezinficirati biljke koje uzgajaju ovo voće. Kada mali vrtlari uzgajaju za osobnu potrošnju, obično se odlučuju za prirodna gnojiva i zaštitna sredstva, zbog čega je jod idealan izbor za njihove potrebe. Nadopunjavanje rajčica jodom praksa je koja se može primijeniti u različitim fazama njihova rasta.
U početku se može primijeniti na presadnice rajčice, a zatim na već izgrađene biljke dok prolaze kroz proces formiranja cvjetova. Budite oprezni pri određivanju količine jer netočna doza može imati štetne učinke. Kako bi se osigurala pravilna primjena, kod tretiranja rajčice preporuča se koristiti samo 3 kapi povidon joda na svakih 10 litara vode. Biljke se prihranjuju ovom specifičnom otopinom koja se raspodjeljuje u količinama od 1 litre na svaku pojedinu biljku. Suplementiranjem jodom, rezultat je pojačan rast biljaka, pojačano cvjetanje i veći prinos plodova koji ubrzano sazrijevaju. Nadalje, moćna dezinfekcijska svojstva joda mogu učinkovito iskorijeniti spore rajčice jednostavnim zalijevanjem biljaka. Jeste li upoznati s korištenjem joda kao mikronutrijenta za rajčice?
Za zaštitu od razvoja pepelnice i peronospore na rajčicama i drugom povrću u vrtu priprema se mješavina od farmaceutskog joda, mlijeka i vode. Kako bismo stvorili snažniju otopinu za potrebe navodnjavanja, značajno povećavamo koncentraciju. U skladu s tim, pomiješamo 30 kapi joda s 1 litrom mlijeka i dobro ih izmiješamo. Zaštita je još jedan aspekt u kojem mlijeko ima značajnu ulogu. Nakon kišne sezone preporuča se tretiranje povrtnih kultura mješavinom koja se sastoji od 9 litara vode. Nakon što sunce zađe, tako pripremljenu otopinu nanesite na zrele biljke prskanjem.
Za zaštitu od gljivičnih bolesti poduzimaju se mjere opreza pri uzgoju povrtnih kultura poput rajčice, krastavaca, paprike i krumpira. Ubuduće, preporučljivo je provesti početna ispitivanja na nekoliko odabranih biljaka kako bi se procijenio njihov odgovor prije primjene tretmana na preostalim usjevima. Odvojite trenutak da pogledate videozapis koji se nalazi u nastavku jer je još uvijek relevantan i može se učinkovito koristiti. Hormoni štitnjače primarno sadrže jod, što ga čini ključnim elementom koji naše tijelo treba u ograničenim količinama. Bez joda, naša tijela ne bi mogla ispravno funkcionirati, naglašavajući njegovu bitnu prirodu.
U području mikronutrijenata, jod je klasificiran kao element u tragovima koji igra vitalnu ulogu u metaboličkim procesima našeg tijela. Za razliku od drugih mikronutrijenata, zauzima posebno mjesto jer je neophodan za sintezu hormona štitnjače koji su neophodni za pravilan rad svake stanice u našem tijelu. Štitnjača posjeduje izvanrednu sposobnost privlačenja, skladištenja i otpuštanja joda, što rezultira visokom koncentracijom ovog elementa u njezinom tkivu.
Ova jedinstvena karakteristika dovela je do toga da se štitnjača obično naziva jodnom pumpom, budući da ima sposobnost koncentriranja iona joda unutar svojih folikula, što rezultira koncentracijom koja je do 20 puta veća od one u krvi. Dakle, pravilan rad štitnjače izravno je povezan s unosom i apsorpcijom joda. Hormoni koje proizvodi štitnjača igraju ključnu ulogu u regulaciji metaboličkih procesa u tijelu. Stoga, u slučajevima kada je žlijezda uklonjena, postaje neophodno nadoknaditi ove hormone na dnevnoj bazi do kraja života.
Organizam jod primarno dobiva putem vode i hrane. Nakon što se apsorbira u tankom crijevu kao jodid, putuje do štitnjače i njenih folikula, gdje se podvrgava oksidaciji pomoću enzima peroksidaze, pretvarajući se u elementarni jod. Taj se jod zatim veže za protein (tireoglobulin) i nakuplja kao hormoni T3 (trijodtironin) i T4 (tiroksin). Ti se hormoni zatim otpuštaju u krvotok i igraju ključnu ulogu u metaboličkim procesima svih stanica u tijelu.