– Na društvenim mrežama se svakodnevno mogu pronaći razno razne zanimljive priče i sadržaje. Jako smo zahvalni što možemo da saznamo šta se dešava na drugom kraju svijeta, i kakvo jhe na primjer vreijeme u Južnoj Americi. Slijedi jedna jako zanimljiva priča.
Desetljećima kasnije, nevjerojatna slika čovjeka s kožom poput šar peija i dalje izaziva čuđenje. Godine 1993. dogodio se nevjerojatan događaj u jugoistočnoj Australiji s rođenjem bebe po imenu Tom Tenent, čije je neobično stanje sve zaprepastilo. Ultrazvuk prije njegova rođenja ukazao je na nešto vrlo neobično, zbog čega su njegovi roditelji razmišljali o odluci u vezi s njegovim dolaskom. Na kraju je Tomov otac na sreću napravio ispravan izbor.
- “Nakon razgovora, dogovorili smo se i poduzeli akciju”, rekao je njegov otac. Kad su ga prvi put ugledali u rađaonici, roditelji su bili krajnje zaprepašteni. Debbie Tennant jedva je mogla vjerovati svojim očima dok je položila Toma na majčina prsa. U nedostatku konačnog objašnjenja situacije, nije bilo dostupnih lijekova ili tretmana za njezino rješavanje. Njihova jedina nada počivala je na prirodnom napredovanju starenja, predviđajući da će se problem riješiti sam od sebe kako se koža bude razvijala, a bore nestajale. Naposljetku, istraživači su otkrili neočekivano otkriće u vezi s njegovim karakterističnim stanjem.
Tijekom otprilike dva i pol mjeseca njegove hospitalizacije, istraživači su naišli na značajnu prepreku. Tijekom tog vremena pojavilo se značajno otkriće: Tom je imao višak hijaluronske kiseline u svom sustavu, slično onom prisutnom kod pasa Shar Pei. Ipak, količina ove tvari u Tomovu tijelu daleko je premašila normalne granice. Kako štenci pasmine Shar Pei sazrijevaju, njihove razine hijaluronske kiseline opadaju, što rezultira promjenama na njihovoj koži. Liječnici su nagađali da bi Tom mogao doživjeti sličnu situaciju.
Dr. Andrew Ramsden, MD, sugerirao je da će Tomovo stanje vjerojatno pokazivati znakove poboljšanja s godinama. Ova se prognoza pokazala točnom, jer se Tomovo stanje istinski poboljšavalo kako je vrijeme prolazilo. U svojim godinama formiranja, Tom je naišao na brojne prepreke, suočavajući se s ismijavanjem i društvenom isključenošću u školi zbog svojih jedinstvenih fizičkih osobina. Iako su neke suptilne razlike postojale, bile su znatno manje uočljive nego u vrijeme njegova rođenja prije tri desetljeća.
Trenutačno je Tomov osobni život u velikoj mjeri zagonetan, jer se drži niskog profila na društvenim mrežama, otkrivajući malo o sebi. Njegov Facebook profil pokazuje da je zadovoljan u braku. 1. Definicija: Vršnjačko nasilje odnosi se na oblik agresivnog ponašanja koji se javlja među pojedincima iste dobne skupine. Ovo ponašanje obuhvaća različite radnje, uključujući fizičku agresiju, verbalno zlostavljanje, društveni ostracizam, elektroničko uznemiravanje (obično se naziva cyberbullying) i emocionalno maltretiranje.
2. Vrste agresije: Fizičko nasilje uključuje niz radnji poput šamaranja, guranja, udaranja, pljuvanja i fizičkih prijetnji. S druge strane, verbalno nasilje se sastoji od ponašanja poput psovanja, ruganja, vrijeđanja i prijetnji. Društveno nasilje se iskazuje kroz razne štetne radnje, uključujući odbijanje mogućih prijateljstava, širenje štetnih tračeva i isključivanje pojedinca iz svoje zajednice. Emocionalno zlostavljanje manifestira se na različite načine, kao što su manipulacija, prijetnje, kontrola i ponižavanje. Na pojavu vršnjačkog nasilja utječu tri ključna čimbenika.
Jedan značajan doprinos je nedostatak empatije, što može rezultirati agresivnim postupcima. Osim toga, obiteljski problemi – poput zanemarivanja, nasilja ili neadekvatne podrške – također mogu igrati ulogu u učestalosti vršnjačkog nasilja. Štoviše, osobe koje su se susrele s nasiljem često sebe doživljavaju društveno marginaliziranima, osjećaju se isključeno i nepoželjno od svojih vršnjaka u školi. Rješavanje ovog problema uvelike ovisi o strategijama prevencije i intervencije. Povećanjem svijesti o učincima nasilja i isticanjem značaja empatije možemo uvelike umanjiti slučajeve vršnjačkog nasilja.