Shvaćamo važnost jetre i važnost dobrog rada. Jetra čisti krv — izvlači toksine, ubija viruse i mikrobe, uništava dio izlučenih toksina, pohranjuje neke druge zalihe, održava ravnotežu hormona na razini tijela i čini mnogo više od toga. Možete ograničiti štetu koju ta hrana uzrokuje preskakanjem nekoliko.

Brza hrana

Brza hrana, a njezina stalna upotreba je opasna zbog visokog udjela masnoća i šećera koji mogu dovesti do teških oštećenja jetre. To rezultira masnom degeneracijom jetre i njezinim staničnim kvarom. Međutim, šteta bi mogla biti manja ako samo promijenite način prehrane i izbacite ovu namirnicu, kao i sastojke iz jelovnika.

Alkohol

Alkohol je svima poznat kao najštetnija hrana za jetru. I to je istina – etilni alkohol je vrlo štetan za njega. Ipak, najčešća bolest jetre je nealkoholna masna bolest jetre (steatoza) – akutna bolest tijekom koje se velike količine masti nakupljaju unutar stanica ljudske jetre.

Prije svega, to je povezano s nekim specifičnostima prehrane. Utvrđeno je da su najštetnije uobičajene namirnice životinjske masti i brzotopivi šećeri. Šećeri su, kako se pokazalo, još štetniji od masti. A među svim šećerima, najgorim se smatra fruktoza. Znao je da velike količine soli mogu povisiti krvni tlak. A znate li da može uzrokovati masnu jetru? Pazite na sadržaj soli u hrani, poput slanine ili kobasica.

Suvremeni proizvodi puni su skrivenih masti i ugljikohidrata, dakle svi mesni proizvodi i poluproizvodi. S ovom skupinom je samo masno nemasno meso osim masti, što je korisno za jetru.

Ne samo slatkiši: visok sadržaj šećera – šećer se dodaje gotovo svim proizvodima, bilo da se radi o pićima, sokovima, umacima i hladnim predjelima. Optimalan izbor je u korist spororazgradivih šećera ili proizvoda od integralnog brašna. Nemojte koristiti tekući šećer — to su gazirana pića, voćni sokovi, slatki čaj i kava.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.