Da li ste znali da postoji djevojka iz Bosne i Hercegovine, a koja nije niti glumica niti pjevačica, a da je zavrtila mozak najvećim svjetskim glumcina? Ona je naime iz Lukavca, iz kojeg odlazi još u ranom djetinjstvu, a danas se nalazi  u Londonu….

Kako prenosi N1, manekensku karijeru započela je s četrnaest godina, postala je Miss Jugoslavije, bavila se novinarstvom, družila se s utjecajnim svjetskim ličnostima, a živjela je i u Italiji i u Americi. Dijana Bećirović, porijeklom iz Tuzle, odrasla u Lukavcu, izgradila je impresivnu međunarodnu novinarsku karijeru. Intervjuirala je mnoge poznate ličnosti, a šuška se da je imala veze s “Alom” Pacinom i Goranom Bregovićem. Služila je kao model za poznate brendove kao što su Versace i La Perla.

  • U jednom trenutku pozirala je gola za magazin Start i kultni Playboy. Tvrdilo se da je bila prva starleta iz Jugoslavije. Nakon završene srednje škole i diplome na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, Dijana se preselila u Italiju, gdje je započeo njen put do uspjeha. Dijana je hodala s nekoliko poznatih osoba domaćeg i međunarodnog porijekla, među kojima su poznata imena “Al” Pacino i Goran Bregović. “Dok su svi ostali podlegli Michaelu Corleoneu, ja sam ostao netaknut.

Jednostavno me nije privlačio. Susreo sam Al Pacina tijekom snimanja Kuma zajedno s Francisom Fordom Coppolom. Provodili smo vrijeme zajedno, ali on je bio neprestano tjeskoban i stalno zabrinut o paparazzima, uvijek u strahu da me netko ne vidi, dok je njegova uloga bila da me transformira u ženu, međutim, prema Pacinu nisam osjećala ništa osim njegovog ogromnog ega”, rekla je Dijana. Šarm Lukavca ostao je jednako zadivljujući i danas.

  1. DODATNI TEKST:

Rođena u prosincu 1894. godine na Cetinju, kneginja Zorka bila je najstarija od dvanaestero djece crnogorskog kneza Nikole I Petrovića i kneginje Milene. Naime, prije krštenja zvala se Ljubica, nakon čega je dobila ime Zorka. Srpski princ Mihailo Obrenović služio je kao kum na krštenju i rekao da će ime kneginje Ljubice Zorke simbolizirati ljubav i predstavljati “zoru novog vremena”. Na Cetinju je boravila do 11. godine, nakon čega je poslana u Rusiju na školovanje u Smolenski institut, instituciju koja je školovala djevojčice iz elitnih obitelji ruske aristokracije.

Priča se da je Zorka svog budućeg supruga Petra upoznala u Parizu, gdje je došlo do njihovog susreta slučajno kroz zajednička poznanstva. Međutim, vjerojatnije tumačenje sugerira da je unija bila strateški planiran politički aranžman. Knez Petar Karađorđević, koji je u to vrijeme bio u izgnanstvu iz Srbije, imao je za cilj povezati se s Crnogorcima, tamo se preseliti sa svojom obitelji, a njegov brak s kćeri crnogorskog glavara bio je savršen za ostvarenje tog cilja. Dana 11. avgusta 1883. godine, u manastirskoj crkvi na Cetinju, Petar Karađorđević, Karađorđev unuk, vjenčao se sa Zorkom Petrović-Njegoš, najstarijom kćerkom knjaza Nikole Petrovića.

U vrijeme njihovog vjenčanja ona je imala 19 godina, a on 39. Brak je naišao na oštro protivljenje onih koji su bili protiv Karađorđevića i Petrovića, ali je u narodu donio neizmjernu radost. Srbi i Crnogorci savezništvo dviju dinastija doživljavali su kao potvrdu zajedničkog naslijeđa za koje su vjerovali da će u budućnosti dovesti do uspostave jedinstvene države. Po povratku sa svadbenog putovanja u Pariz, kraljevski par se udomio na Cetinju, gdje su narednih godina u miru odgajali svoju djecu: Jelenu, Milenu (koja je umrla u djetinjstvu), Đorđa i Aleksandru.

Osim toga, Andrijin sin je rođen mrtvorođen. Kada su Zorka i Petar uvidjeli da im dom na Cetinju nije dovoljan, odlučili su da sagrade novu kuću uz obalu Bara. Nazvali su ga Topolica, u čast Petrovog rodnog grada, Topole, koja se nalazi u Srbiji. Navodno su se na dva visoka jarbola na uglovima dvorišta dosljedno vijorile srpska i crnogorska zastava. Ipak, žena čiji je otac bio predodređen da bude kralj Crne Gore, čiji će muž postati kralj Srbije, a čiji će sin postati kralj Jugoslavije, prerano je otišla, ne doživjevši ništa od toga. Godine 1918. ostvarila se još jedna želja kneginje Zorke.

Crna Gora i Srbija ušle su u ujedinjenu državu pod vlašću njenog muža kralja Petra Oslobodioca, a potom i njenog sina kralja Aleksandra Ujedinitelja. U zanimljivom preokretu, prvi spomenik posvećen ženi u Srbiji zapravo je izgrađen u čast kneginje Zorke 3. lipnja 1926., ističući nesuđenu Kraljicu Srbije. Skulptura, čiji je autor Stamenko Đurđević, nalazila se na Velikom Kalemegdanu. Po završetku Drugog svjetskog rata srušena je i vjerojatno uništena. Trenutno je sačuvan gipsani model originalne verzije koji se nalazi u Povijesnom muzeju Srbije.